KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik Mesleki Yeterlilik Sınavlarını Yerinde İnceledi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik, 02.07.2015 tarihinde Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (İNTES MYM)’nde Ahşap Kalıpçı (Seviye 3) ve Betonarme Demircisi (Seviye 3) ulusal yeterliliklerinde gerçekleştirilen teorik ve uygulamalı mesleki yeterlilik sınavlarını inceledi.

Sayın Bakanımız sınav öncesinde yaptığı konuşmasında; 2006 yılında Mesleki Yeterlilik Kurumunun kurulduğunu ve bugüne kadar 708 ulusal meslek standardı hazırlandığı ve bunlardan 598 tanesinin yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek, bugüne kadar düzenlenen MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin de 24.842 olduğunu ifade etti.

 

020715-1

 

Ülkemizde yaşanan iş kazalarının önüne geçilebilmesi ve iş sağlığı ve güvenliği ortamının iyileştirilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gerekli mevzuatın yürürlüğe konduğunu belirten Sayın Bakan, 6645 sayılı Kanun ile de tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışacak kişilerin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olma zorunluluğunun getirildiğini vurguladı. Bakanlığımızca yayımlanan tebliğde yer alan 40 meslekte 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmayanların çalıştırılamayacağı ve söz konusu tebliğlerin de yayımlanmaya devam edeceği Sayın Bakan tarafından ayrıca ifade edildi.

Sayın Bakan, son olarak tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında yer alan ve Bakanlıkça yayımlanan tebliğde zorunluluk getirilen mesleklerde sınav ücretinin İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanarak işçi ve işverene bir külfet getirilmediğinin de altını çizdi.

 

020715-3

 

Basına yapılan açıklamaların akabinde Betonarme Demircisi (Seviye 3) ulusal yeterliliği teorik sınavı ile Ahşap Kalıpçı (Seviye 3) ulusal yeterliliği uygulama sınavı yerinde incelendi, işçilere yeni düzenlemeler hakkında bilgi verildi.

 

020715-2

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH