KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

2017 Yılında Gerçekleşen Toplantılar

Karayolları Genel Müdürlüğü İntes Geleneksel İftar Programı

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası ve Karayolları Genel Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği Geleneksel İftar Programı 15 Haziran 2017 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü yemekhanesinde düzenlendi.

 

Programa Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşunyürek, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın yanı sıra, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Erol Çıtak, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyeleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları, Bakanlık ilgili kurumlarının genel müdür, genel müdür yardımcıları, Karayolları Genel Müdürlüğü bölge müdürleri, daire başkanları, şube müdürleri ve İNTES Yönetim Kurulu Üyeleri ve üye firmaların üst düzey yöneticileri katıldı.

Ulaştırma Bakanlığı mensupları ve sektör temsilcileri 2009 yılından beri düzenlenen geleneksel iftar programında biraraya geldiler.

Program iftar yemeğinin ardından protokol konuşmaları ile devam etti.

İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu Ulaştırma Bakanlığının mensuplarını İNTES olarak Ramazan ayında ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, en önemli çözüm ortaklarından birisinin Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü olduğunu söylediler.
Konuşmasına 12 Haziran 2017 tarihinde açıklanan büyüme rakamlarını değerlendirerek başlayan Koloğlu, “Sizlerin de bizlerin de programları yoğun.  Türkiye olarak birlikte çalışıyor,  inşa ediyor, üretiyor ve yatırım yapıyoruz. Tüm zorlukları aşmak adına milletçe birlik ve beraberlik içinde seferberlik ilan etmiş bulunuyoruz. Son açıklanan büyüme verileri bu çabaların sonucudur. Türkiye ekonomisinin %5 oranında büyümesi önemlidir. Ancak yeterli bulmuyoruz. Çalışmaya, üretim yapmaya ve istihdama devam edeceğiz. 2017 yılının ikinci çeyreğinde de benzer bir performans göstereceğine inanıyorum. Sürdürülebilir büyümede sektörümüz önemli görev üstlenmektedir.” dedi.

 

İnşaat sektörü ile gelişen ve kalkınan bir ülke olduğumuzu belirten Koloğlu ulaştırma projelerinin ekonomik ve sosyal yaşama katkı sağladığını karayollarında gerçekleşen projelerin ülkemizin refahını artırdığını anlatarak, “ Ulaşımda Türkiye'nin doğusu ile batısı arasında yapılan bütün projeler ülkemizi daha güçlü bir ülke yapmaktadır. Bu yatırımlar ile bölgesinde üretilen ürünler hedef pazarlarına daha kolay ulaşmaktadır. Çok büyük ve önemli projeler hayata geçirilmiştir. Amaç, sadece proje üretmek değil, tüm yatırımların bir birini desteklemesi olmuştur. Her bir projemiz Türkiye’mizi kucaklayan projelerdir. “ ifadelerini kullandı.

Ülkemizde son derece ciddi ve titiz para ve maliye politikaları kullanıldığının altını çizen Koloğlu, bu nedenle işlerimizi kalite ile beklenen zaman ve tasarlanan maliyet ile tamamlamamız gerektiğini, yetkin iş gücü ve işini fen ve sanat kurullarıyla ifa eden müteahhitle çalışmanın bu amacı gerçekleştirmek için önemli olduğunu, mevzuat altyapısının da işlerin verimlilik ve zamanında bitecek şekilde tasarlanması gerektiğine ilişkin görüşlerini paylaşarak “Bu noktada Kamu İhale Kanunu’nun sorunlarının çözülmesi büyük önem arz etmektedir.” dedi.

 

Aşırı düşük teklifler, Sınır değer tespiti, İş denetleme ve yönetme belgeleri, Adil fiyat farkı uygulamaları, Yurt dışından elde edilen iş deneyim belgeleri, İhalelerde itirazlar ve yargı süreleri nedeniyle gecikmeler hususlarının sektörün başlıca sorunları olduğunu aktararak Genel Müdür İsmail Kartal’ın bu sorunları bildiğini ve çözümüne yönelik yapıcı adımlar attığını söyledi. 

 

İsmail Kartal, “Firmalarımızın önünü açacak tedbirler alıyoruz”

Toplantıda katılımcılara hitaben konuşan İsmail Kartal öncelikle Ramazan ayını tebrik ederek başladı ve organizasyonu gerçekleştiren İNTES’e teşekkür etti.

Türkiye’nin altyapı hizmetleri ürettiğini bundan da daha kaliteli bir yaşam inşa edilmesini dilediğini vurgulayan Kartal, daha kaliteli iş gerçekleştirilmesi için firmaların önünü açacak önlemler alındığını anlatarak artık firmaların ödenek sorunlarının çözüldüğünü böylece mega projelere imza atıldığını aktardı.

İftar davetine Plan Bütçe Komisyonu Üyeleri de katıldı. Komisyon Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı Komisyon adına katılımcılara hitap etti.

Prof. Dr. Ilıcalı “Müteahhitlerin önünü açmak adına yasaları hayata geçirecek çalışmaları gerçekleştireceğiz.”

Toplantıya davetlerinden ötürü İNTES ve KGM yetkililerine teşekkür eden Prof. Dr. Ilıcalı katılımcılara hitaben geçekleştirdiği konuşmada Karayolları Genel Müdürlüğü uhdesindeki işlere yönelik müteahhitlerin önünü açmak adına Yasaları hayata geçirecek çalışmaları gerçekleştireceklerini belirtti.

Sektörün her alanda büyük projelere imza atıldığını, tüm Türkiye’nin bölünmüş yollar ile birbirine bağlandığını belirten Prof. Dr. Ilıcalı Türkiye’nin her noktasında buna tanıklık ettiklerini ifade etti. Bu büyük projelerin kısa sürede tamamlanarak hizmete girmesinin de önemli bir başarı olduğunu söyleyerek “Örneğin Ovit Tüneli, rüyamızda görsek inanmazdık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Binali Yıldırım’a, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’a ve müteahhitlerimize, işçilerimize çok şey borçluyuz.” dedi. 

 

Coşkunyürek “ Ulaştırma yatırımları ticaretin, tarımın olmazsa olmazıdır”

İftar programının onur konuğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek konuşmasına Ramazan ayına ilişkin dileklerini ileterek başladı. Coşkunyürek “Bizler ülkemizi geleceğe taşımak, devletimizi kalkındırmak için mücadele edeceğiz.” dedi.

Bugün Türkiye’nin karayolu ulaştırmasında çok ileri bir noktada olduğunu anlatan Coşkunyürek ulaştırma projelerine ilişkin tanıtım toplantısı yapıldığında Başbakanımızın Ulaştırma Bakanlığı döneminde kendisinin konuşmasından 15.000 km bölünmüş yol ifadesini duyduğunda bunu nasıl yapılabileceğini düşündüğünü ama bu hedefleri koyan iradenin sağlam vizyonu sayesinde bölünmüş yolların 22.500 km’yi aştığını, müteahhitlerimiz ile gerçekleştirilecek bölünmüş yol hedefinin ise 35.000 km’ye çıktığını anlattı.

Eskiden projelerin yıllara yayıldığını, uzun yıllar tünel, köprü, yol projelerinin tamamlanamadığını bugün ise kısa sürelerde hizmete sokulduğunu aktaran Coşkunyürek projeleri gerçekleştirerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Ulaştırma bu ülkenin geleceğidir” ifadesini kullanan Coşkunyürek ulaştırma yatırımlarının ticaretin, tarımın olmazsa olmazı olduğunu, 2012 yılından bu yana ülke kalkınmasını sağlayacak 340 milyar doları aşan yatırım yapıldığını belirtti. Ulaştırma yatırımlarının %65’nin karayolları sektöründe gerçekleştiğinin altını çizen Coşkunyürek “Bu proje sizlerin üzerinden gerçekleşmiştir.” dedi.

Coşkunyürek, Türkiye’nin 2016 yılında zor bir yıl geçirmesine rağmen, yatırımların hız kesmeden devam ettiğini, Türkiye’nin 2017 yılının ikinci çeyreğinde %5 büyüdüğünü hatırlattı.

Hükümet olarak 2018 yılı başta olmak üzere belirlenen, 2019, 2023, 2035 hedeflerinin de gerçekleşeceğini ve bu hedeflerle ülkemizin kalkınacağını vurgulayan Coşkunyürek sözlerini “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği imkanlar doğrultusunda, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım gayretleri doğrultusunda bu ülkeye hizmet edeceğiz.”  İfadeleriyle tamamladı.

Program Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Genel müdür İsmail Kartal adına İNTES Hatıra Ormanı’nda adlarına dikilen fidan sertifikasının takdimi ile son buldu.Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH