KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

İLK ULUSAL YETERLİLİKLER SEKTÖR GÖRÜŞÜNE SUNULUYOR

 

 Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) 5544 Sayılı Kanun ile kurulmuştur. MYK’nın temel görevi Avrupa Birliği ile uyumlu ulusal yeterlilik sistemini kurmak ve işletmektir. Ulusal yeterlilik sisteminin kurulması ve işletilmesine yönelik Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği 30 Aralık 2008 tarih ve 27096 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olup, bu doğrultuda ulusal yeterliliklere ilişkin teknik çalışmalar başlatılmıştır.

MYK Kanunu ve söz konusu Yönetmelik gereği; ulusal yeterlilikler, MYK tarafından görevlendirilen kurum ve kuruluşlara hazırlatılmaktadır.
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES).’in MYK’dan herhangi bir ücret ve başka bir hak talep etmeksizin ulusal yeterlilik hazırlamak üzere Kurumumuza iletmiş olduğu talebi değerlendirilmiş ve MYK ile İNTES arasında “Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü” 8 Aralık 2009 tarihinde imzalanmıştır. İmzalanan protokol ile inşaat sektöründe ulusal yeterlilik hazırlama süreci başlamıştır.
MYK tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde yetkilendirilen kuruluşun hazırladığı taslak yeterliliklerin Ulusal Yeterlilik (UY) olarak tanınması üç adımda gerçekleştirilmektedir.
Ø   Görevlendirilen kuruluş taslak yeterlilikleri ilgili tarafların (ilgili kamu kurumları, işçi, işveren ve meslek kuruluşları, eğitim sağlayıcılar, sınav ve belgelendirme kuruluşları vb.) görüşüne sunar. Alınan görüş ve öneriler kuruluş tarafından incelenir, değerlendirilir ve taslak yeterliliğe aktarılır. Nihai taslak, görüş değerlendirme raporu ile birlikte MYK’ya sunulur.
Ø   Taslak yeterlilik üçlü yapıda oluşturulan ilgili MYK sektör komitesinde incelenerek değerlendirilir ve doğrulanır.
Ø   İlgili MYK sektör komitesinde incelenip doğrulanan yeterlilik MYK Yönetim Kurulu onayı sonrası Ulusal Yeterlilik niteliğini kazanır.

Bu doğrultuda Sendikamız inşaat sektöründe yer alan;

  • Ahşap Kalıpçı (Seviye 3)
  • Betonarme Demircisi (Seviye 3)
  • Endüstriyel Boru Montajcısı(Seviye 3)
mesleklerine ait taslak ulusal yeterlilikler hazırlamış olup, bu taslağa ilişkin değerli görüş ve önerilerinize ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH