KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

Ulusal Yeterlilikler

 

MYK tarafından onaylanarak Ulusal Yeterlilik Çerçevesi’ ne yerleştirilen bireyin değerlendirilmesinde kullanılan, bireyin sahip olması gereken bilgi, beceri ve yetkinlik ile ölçme ve değerlendirme kriterlerini içeren ayrıntılı dokümandır. Ulusal yeterlilikler, ilgili yeterliliğe kaynak teşkil eden ulusal ya da uluslararası meslek standardı referans alınarak oluşturulmaktadır. Yeterlilikler öğrenme ve değerlendirme amaçlı kullanılarak yaygın ve sargın öğrenmenin tanınmasına imkân sağlar, kredilerin taşınabilirliği ve ilerlemeyi sağlar, esneklik ve çeşitliliği sağlayarak kariyer hareketliliğini kolaylaştırır.

Meslek standartlarının hazırlanmasını takiben gerçekleştirilecek olan yeterliliklerin hazırlanması süreci yine eğitim ve öğretim kurumları, iş piyasası ve ilgili diğer tarafların katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Yeterlilik taslakları MYK sektör komitesinin değerlendirme ve incelemesinin ardından MYK Yönetim Kurulu onayıyla ulusal yeterlilik olarak kabul edilir.

İNTES, MYK ile 8 Aralık 2009 tarihinde ‘Ulusal Yeterlilikler Hazırlama İşbirliği Protokolü’ nü imzalayarak inşaat sektöründe ulusal yeterlilikler belirleme ve hazırlama alanında yetki kazanmıştır.
 

 
İnşaat Sektörü Ulusal Yeterlilikler Listesi
Onaylanan Ulusal Yeterlilikler
MYK İnşaat Sektör Komitesinde Görüşülecek Meslekler
MYK İnşaat Sektör Komitesinde Görüşülen Meslekler
Sektör Görüşüne Sunulan Meslekler

 

 

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH