KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

2011 Rekabet Mektubu
 
Rekabet Kurumu Başkanı Sayın Nurettin Kaldırımcı tarafımdan hazırlanan 2011  Rekabet Mektubu yayımlandı.
 
İlki 2009 yılında da hazırlanan Rekabet Mektubu’nun amacı, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ile Rekabet Kurumu’nun temel hedeflerini ortaya koymak ve gerekli uyarıları yaparak, kriz döneminde teşebbüs ya da işletmelerimizin eksik bilgi nedeniyle önemli cezalarla karşı karşıya kalmalarını engellemeye çalışmak olmuştu.
 
2010 Rekabet Mektubu’nun gerekçesi ise ekonomik krizden çıkış aşamasında, rekabetçi düzenin herkes tarafından korunması gerektiğine ilişkin “rekabet savunuculuğu” anlayış ve duyarlılığının yaygınlaşmasının önemini vurgulamak olmuştu.
 
2011 Rekabet Mektubu’nun ana teması ise “rekabet gücü ve rekabet hukuku
ilişkisi” olarak belirlenmiştir. Söz konusu Mektupta Rekabet gücünün önemli olduğunu ama, hukuka uygun bir rekabet ortamının ve hukuka uygun teşebbüs faaliyetlerinin rekabet gücünün yükselteceği vurgulanmıştır.
 
Mektupta  rekabetçi bir ekonomi düzeni oluşturmayı ve geliştirmeyi amaçlayan rekabet mevzuatına uyumun, işletmeler açısından niçin önemli olduğunu ve bunu nasıl başaracaklarını anlatmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda, işletmelerin, böyle bir duyarlılıkla kendi rekabet güçlerini olduğu kadar ulusal rekabet gücümüzün artmasına katkı sağlayacağına dikkat çekilmiştir.
 


Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH