KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

Ulusal Meslek Standardı

 

Ulusal meslek standardı; bir mesleğin başarı ile icra edilebilmesi için gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumların neler olduğunu gösteren asgari normdur. İş analizine dayanır ve kişinin yürütmesi gereken başlıca görevleri ve meslekî açıdan sahip olunması gereken hususları içerir. Ayrıca, meslekî alanla ilgili sağlık, güvenlik ve çevre koruma konularındaki mevzuat ile idari ve teknik gereklilikleri içerir ve bireyin hayat boyu öğrenme ilkesine uygun olarak kendini geliştirmesini ve meslekte ilerlemesini teşvik eder.

İNTES’in meslek standartları faaliyetleri ile ilk tanışması 1993 yılında İŞKUR’un Dünya Bankası ile yürüttüğü projeye verdiği destek ile başlamıştır. Daha sonra 2001-2007 yılları arasında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi’ projeleri kapsamında sektör ve iş analizi çalışmalarında meslek analizleri yapılmış ve meslek standartları hazırlanmıştır. Bu kapsamda inşaat sektörü adına Meslek Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi, MEGEP 1 ve MEGEP 2, AB projelerini İNTES yürütmüştür.

İNTES, MYK ile 9 Temmuz 2008 tarihinde ilk ‘Meslek Standartları Hazırlama İşbirliği Protokolü’ imzalayarak inşaat sektöründe meslek standardı belirleme ve hazırlama alanında yetki kazanmıştır. Sektörden gelen yoğun talepler dikkate alınarak ikinci protokolü 12 Mayıs 2011 tarihinde imzalanmıştır.
 

 
İnşaat Sektörü Meslek Standartları Listesi
Resmi Gazetede Yayınlanan Meslekler 
Sektör Görüşüne Sunulan Meslekler
MYK İnşaat Sektör Komitesinde Görüşülecek Meslekler
MYK İnşaat Sektör Komitesinde Görüşülen Meslekler

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH