KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

Sınav ve Belgelendirme

Sendikamız, MYK tarafından inşaat sektöründe meslek standartları ve ulusal yeterlilik hazırlama konularında yetkilendirildikten sonra, kurum tarafından 30.12.2008 tarihinde yayınlanmış Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği ilgili maddelerinde yer alan esaslara göre sınav ve belgelendirme merkezi olma konusunda çalışmalarını başlamıştır. 

İNTES, Sınav ve belgelendirmene yönelik faaliyetlerini yürütmek üzere Mesleki Yeterlilik Merkezi ve Belgelendirme İktisadi İşletmesi (MYM) kurulmuştur. Bu işletmenin amacı; inşaat sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda, sektörde çalışan ve/veya çalışmak isteyenlerin niteliklerini bağımsız ve tarafsız kurallar çerçevesinde, belirlenmiş ulusal ve uluslararası standartları temel alarak, ölçmek, değerlendirmek ve belgelendirmek; tüm bu faaliyetler sırasında bilimsel, teknolojik verilerden, ulusal ve uluslararası yeterlilik ve akreditasyon kurallarından yararlanarak faaliyette bulunmaktır.

İNTES MYM, TS EN ISO/IEC 17024 standardı şartlarına uygun Mesleki Yeterlilik Belgesi vermek üzere Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK)n'dan  05.01.2012 tarihinde Akreditasyon Sertifikası almıştır. Bu sürecin ardından MYK’ya yapılan yetkilendirme başvurusu sonucu 19.01.2012 tarihinde inşaat sektöründe ulusal yeterliliklere dayalı sınav ve belgelendirme yapma konusunda resmen yetkilendirilmiştir.

İNTES MYM halen 18 meslekte sınav ve belgelendirme faaliyetlerini sürdürmektedir.

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH