KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

DÜNYAYI İNŞA EDENLER ZİRVESİ. IV

 

İNTES BAŞKANI KOÇOĞLU “NE MUTLU DÜNYAYI İNŞA EDEN TÜRKLERDENİM DİYENE” DEDİ.

KOÇOĞLU, İNTES ÜYESİ FİRMALARIN SEKTÖRE “REKABET” VE “KALİTE” GETİRDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

DEVLET BAKANI ÇAĞLAYAN, “2011’DE 30 MİLYAR DOLARLIK, 2015'DE 50 MİLYAR DOLARLIK,2023 YILINDA DA YILDA 100 MİLYAR DOLAR İŞ ALAN BİR SEKTÖR HEDEFİ KOYDUK”DEDİ ÇAĞLAYAN “OLUR MU? BAL GİBİ OLUR. NİYE OLMASIN? YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATI” DİYE KONUŞTU.

Dünya Gazetesi ile İNTES ortaklaşa yürüttüğü “Dünyayı İnşa Edenler Projesi”nin dördüncü toplantısı 16 Mayıs 2011 Pazartesi günü Ramada Otel’de yapıldı. Toplantının onur konuğu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan oldu.

Toplantı İNTES Başkanı M. Şükrü Koçoğlu’nun konuşmasıyla başladı. Konuşmasına “Dünyayı inşa edenler, dünyayı imar edenler, dünyayı suya, sanayiye, enerjiye, petrole kavuşturan dağları birleştirenler, kim bunlar, kim bu Türkler biraz onlara bakmak istiyoruz” sözleriyle başlayan Koçoğlu şunları söyledi:

“Dünyayı inşa edenler köklü kuruluşlardır. Üye firmalarımızın hemen hemen hepsi köklü kuruluşlardır. Üyelerimizin ortalama sektör tecrübesi 34 yıldır Ülkemizde şirketlerin ortalama ömrü ise 12 yıldır. Üyelerimizin yüzde 52’si sektörde 30 yıldan fazla bir geçmişe sahiptir. Yüzde 27’si ise 20 yıl ve daha fazla tecrübeye sahiptir. Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışı serüveni STFA ile başlamıştır. Üyemiz STFA 73 yıldır yurt içi ve yurt dışında inşa etmeye devam etmektedir. Kulak grubu 68 yıldır, Garanti Koza 63 yıldır, Doğuş 61 yıldır, Koray Yapı ve Tekfen 55 yıldır, Enka 53 yıldır, Gama İnşaat 52 yıldır Mesa Mesken 42 yıldır yurt içi ve yurt dışında faaliyet göstermektedir. “ İNTES üyesi firmaların “kalite ürettiklerini”, kalite standartlarını her geçen gün artırdıklarını belirten Koçoğlu, “İNTES üyelerinin yüzde 100’ü İSO 9001’e sahiptir. Üyelerimiz çevreye ve iş sağlığı ve güvenliğine duyarlıdırlar. Üyelerimizin yüzde 83’ü İSO 14001 belgesine, yüzde 75’i OHSAS 18001 belgesine sahiptir.” dedi.

Dünyayı inşa eden Türklerin eğitim seviyelerinin gurur kaynağı olduğunu, ikinci- üçüncü kuşak temsilcilerin eğitim seviyelerini daha da artırdığını kaydeden Koçoğlu, şunları söyledi:

“Üye firmalarımızın üst düzey yöneticilerinin hemen hemen tamamı mühendis- mimar kökenlidir. İlk kuşak yöneticilerimizin önemli bir bölümü İTÜ mezunudur. Sektörde daha sonra mühendislik mektebi olarak ODTÜ gelmektedir.  Şimdi duayenlerimiz taşıdıkları bayrakları ikini-üçüncü kuşak temsilcilerine devretmişlerdir. Şimdi onlar duayenlerimizden aldıkları bayrağı daha yükseğe taşıma arzusundadırlar. “ Koçoğlu, sektör kuruluşlarının inşaat sektörü dışındaki sektörlere de yatırım yaptıklarını, dev enerji projelerinin işletmelerini devir aldıklarını, ülke turizminin bu noktaya gelmesinde İNTES üyelerinin imzasının bulunduğunu anlattı. Koçoğlu, sektör kuruluşlarının dünyaya örmek turizm tesisleri yaptıklarını, sivil havacılık alt yapısını, havalimanlarını inşa edip işlettiklerini, hastaneler inşa edip, ülkenin sağlık sektörünü yurt dışına açtıklarını söyledi.

İnşaat sektörünün çalışma koşullarına bakmaksızın dünyanın zor coğrafyalarında çalıştıklarını kaydeden Koçoğlu, “Libya, Irak, Afganistan, Cezayir, Etiyopya, Gana, Suudi Arabistan, Hindistan, Kazakistan, Türkmenistan ve Maldivler bunun en güzel örneklerini oluşturuyor. Firmalar BDT ülkeleri, Afrika Bölgesi, Türk Cumhuriyetleri ve körfez her alanda inşa ediyorlar. Müteahhitlerimizin üstlendikleri projeler her geçen yıl büyüyor. 2002 yılında ortalama proje bedeli yaklaşık 19 milyon dolar iken 2010 yılında yaklaşık 40 milyon dolara ulaşıyor.” dedi.

Koçoğlu, Türk firmalarının dünyanın “ süper ligi”nde yer aldıklarını, ENR listesindeki firmaların çoğunun İNTES üyesi olmasının kendileri için ayrı bir gurur kaynağı olduğunu belirtti. Koçoğlu, İNTES üyelerinin yurt içinde ve yurt dışında yaptıkları eserler ile “güvenin sembolü olduklarını”, yüksek kalite şartlarına uygun biçimde ve zamanında tamamlanan eserler ile uluslar arası ödüller kazandıklarını da vurguladı.

İNTES’in ve sendikaya üye kuruluşların mesleki yeterliliğe ve mesleki eğitime önem verdiklerini, zaman, malzeme, işgücü ve servet kaybını önlediklerini ve sertifikalı insanlarla kaliteli ürettiklerini söyleyen Koçoğlu,”İşte bu nedenle onlara dünyayı inşa edenler diyoruz. Ne mutlu dünyayı inşa eden Türklerdenim diyenlere” şeklinde konuştu. 

Dünya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Didem Demirkent ise toplantıda yaptığı kısa konuşmada, toplantının gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Yayıncılıkta tek başına bağımsız durmanın zor olduğunu, Dünya Gazetesi’nin de 31 yılı geride bırakan bir yayın kuruluşu olmayı başardığını vurgulayan Demirkent, görevlerinin yapılan başarılı işleri yazmak olduğunu söyledi. Demirkent, “Müteahhitlerimiz gerçekten dünya genelinde iş yapıyor. Biz de onlar için elimizi taşın altına koymak istedik” dedi.

DEVLET BAKANI ÇAĞLAYAN’IN KONUŞMASI

    Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün 90 ülkede, 190,2 milyar dolarlık, 5 bin 977 proje gerçekleştirdiğini bildirdi.

Bakan Çağlayan, yaptığı konuşmada, dünyayı inşa edenlerin sadece inşa etmediğini, dünyayı inşa edenlerin, mühendis, mimar, projeci ile çalıştığını, 200'e yakın sektörün girdi ve ürünlerini kullandığını anlattı.

Müteahhitlik sektörünün hem büyümenin önemli motoru haline gelebilen hem de istihdamın en çabuk kazanılıp, en çabuk kaybedildiği bir sektör olduğunu ifade eden Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün son yıllarda önemli gelişmeler kaydettiğini söyledi. 

Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün 90 ülkede, 190,2 milyar dolarlık, 5 bin 977 proje gerçekleştirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Müteahhitlik sektörünün Libya'yla başlayan serüveni 1972'den 2002'ye geldiğimizde, 30 yılda yurt dışında almış olduğumuz toplam iş miktarı 44 milyar dolar, 2002-2010 yılları arasında ise 146 milyar dolardır. 30 yılda 44 milyar dolar, 8 yılda bunun tam 3 katını müteahhitlik sektörü gerçekleştirdi. Bu özel sektör odaklı çalışmanın, sektöre verilen desteğin sonucudur. Sektör, 2010 yılında ise 20,5 milyar dolarlık 529 proje aldı. Bunlar müteahhitlik sektörün dünya üzerinde gelmiş olduğu yer açısından son derece önemlidir.”

Müteahhitlik sektörüne önemli hedefler koyduklarını kaydeden Bakan Çağlayan, 2011 yılında yılda 30 milyar dolarlık, 2015'de 50 milyar dolarlık, 2023 yılında da yılda 100 milyar dolar iş alan bir sektör hedefi koyduklarını bildirdi. Çağlayan, “Olur mu? Bal gibi olur. Niye olmasın? Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı. Bunları zaten yaptınız. Sonuna kadar sizlerin arkasındayız, yanınızdayız. Sektör inandığımız bir sektör” dedi.

Bakan Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün dünyanın en önemli hava alanlarını, en önemli metrolarını yaptığını belirterek, dünyanın rotasının belli olduğunu ve bir çok ülkede ciddi manada yapılacak olan alt ve üst yapı çalışmaları bulunduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

“Bu çerçevede, bizim dünyada trilyonlarca yatırım yapan ülkelerde çok ciddi paylar alırız. Libya meselesi başladığında 'aman Türk müteahhitlik sektörü zorda kalacak' dediler. Kardeşim Türk müteahhitlik sektörü çatışmalar konusunda şerbetli bir sektör. Afganistan, Irak çok mu rahat? Bizim müteahhitlerimiz zor şartlarda çalışma cesaretini göstererek, bu seviyeye geldi.

Dünya pazarları iyi takip edilmeli, DTM ile pazarlara yönelik bir eylem planı çıkarmak gerekiyor. Türk müteahhitlik sektörünün, Türk sanayicisinin suyu tersine akıtmaya başladı. Bunlar kolay olmadı.”

Çağlayan Oxford’ta yapılan bir araştırmaya da değindi, 2010 yılında küresel inşaat olarak 7.2 trilyon dolarlık bir iş hacmi bulunduğunu, 2020 yılında bunun 12 trilyon dolara çıkacağının tahmin edildiğini belirtti, Türk inşaat sektörünün bu pastadan giderek büyüyen oranda pay alabileceğini sözlerine ekledi.

                         

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH