KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

 • KURULUŞTAN BUGÜNE

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) 51 yıldır sektörde faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.

Kuruluşundan bugüne İNTES’in hedefi faaliyetlerini ülke çıkarlarını ön planda tutarak yürütmek olmuştur. İNTES kamuoyunda görüşleri dikkate alınan, kamu ve özel sektör arasında köprü vazifesi gören bir kuruluştur.

Engin bilgi birikimiyle ve uluslararası alanda marka olmuş üyeleriyle inşaat sektöründe faaliyet gösteren İNTES, 05 Şubat 1964 tarihinde Türk inşaat sektörünü Dünyada marka olmaya taşıyan örnek ve özverili 20 işadamının girişimiyle kurulmuştur.

MEBUS ERGÜVENÇ

HAYRİ KAYADELEN

HAYDAR SİCİMOĞLU

İLHAN ALPER

FAHRETTİN ÖNEN

ALİ RIZA ÇATIK

MEHMET ÇETİNDAĞ

NECDET YONTAR

EMRULLAH ALTAY

SABAHATTİN KÜRKLÜ

ORHAN YAVUZ

MURAT BİLGİNER

ENVER ARICI

MUZAFFER BELİK

İDRİS YAMANTÜRK

ZEKAİ APAYDIN

METİN İPLİKÇİ

MECİT AKKURT

SERMET DALKILIÇ

ŞEVKİ ŞENTÜRK

 

Kuruluşundan bugüne Yönetim Kurulu üyeleri


MEBUS ERGÜVENÇ                 (1964-1964)

ORHAN YAVUZ                            (1964-1965)

HAYDAR SİCİMOĞLU                (1965-1976)

NURETTİN KOÇAK                    (1976-1979)

OĞUZ GÜRSEL                          (1979-1989)

YAVUZ KILIÇ                                (1989-1992)

ATİLA ŞENOL                               (1992-1993)

İBRAHİM ŞENCAN                     (1993-2001)

M. ŞÜKRÜ KOÇOĞLU              (2001-2013)

CELAL KOLOĞLU                      (2013...........)


 

İNTES, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’na (TİSK) inşaat işkolunda üye olan tek işveren sendikasıdır. Sendikamız Sektörümüzü yurt içinde ve yurt dışında  birçok resmi ve özel kuruluş nezdinde temsil etmektedir.

Sendikamız yatırımları ekonomiye kazandıran, ciddi organizasyon, makine parkı ve finansman yapısına sahip olan üyelerimizi, ekonominin lokomotifi konumunda oldukları için İNŞAAT SANAYİCİLERİ olarak tanımlamaktadır.

İNTES’e belli bir deneyime, finansal yeterliliğe sahip, yönetimindeki mühendis kadrosu ile teknik bilgi düzeyi yüksek firmalar üye olarak kabul edilmektedir.

Sendikamıza üye olan 130 firma Türkiye’de gerçekleştirilen büyük alt ve üst yapı işlerini ve yurt dışında gerçekleştirilen marka projeleri üstlenmektedirler.

Tüm üyelerimizin en önemli hedefi kaliteden ödün vermeden işi beklenen zamanda ve sözleşme koşullarına uygun olarak gerçekleştirmektir. Nitelikli iş gücü istihdamı da yine üyelerimizin vazgeçilmez ilkelerindendir.

Sektörde kalıcılığı hedefleyen, mesleki sorumluluk taşıyan, mühendislik bilim dalına dayalı hizmet üreten ve sektörün “ev sahibi” olan üyeleri için, her türlü çalışma ve faaliyeti asli görevimiz saymaktayız. 

Sektörü ilgilendiren mevzuat çalışmalarında, temsil edilen kuruluşlar adına her zaman en iyi sonucun alınması için tüm platformlarda etkin rol almaktayız. Bu kapsamda Sektörümüzün anayasası olan Kamu İhale Kanunu’nun hazırlık aşamasında başlamak üzere bugüne kadar mevzuatta olan değişikliklere ilişkin görüşlerimizi ilgili tüm kuruluşlara aktif olarak ilettik ve iletmeye devam etmekteyiz.

 “İnsan yaşamı her şeyden değerlidir” felsefesi ile tüm faaliyetlerinde insan odaklı çalışan Sendikamız, iş sağlığı ve güvenliği konusunda etkin çalışmaları olan bir kuruluştur. Toplumda iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık yaratmak, bilinç düzeyini arttırmak ve eğitmek adına kamu, özel sektör ve üniversiteler ile işbirlikleri kurmakta, projeler geliştirmekteyiz. Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ortak çalışmalar yürütmekte, kampanyalarda yer almaktayız.

Nitelikli yapılar için nitelikli işgücünün vazgeçilmez olduğuna inan Sendikamız, 2004 yılında muhatap işçi sendikası YOL-İŞ ile işçilerin bir şantiye ortamında eğitiminin sağlanması amacıyla Türkiye Eğitim Şantiyesini (TES)  kurmuştur. Ankara’da kurulan Türkiye Eğitim Şantiyesi sosyal diyalogun önemli bir örneğini oluşturmaktadır.

Sosyal donatıları ile inşa edilen TES’te her yıl binlerce işçi her türlü teknik donanıma sahip atölyelerde inşaat sektörünün alt kollarında eğitim imkânı bulmaktadır.

İNTES faaliyetlerini gerçekleştirirken sürdürülebilirlik anlayışını ön planda tutmaktadır. Her faaliyetimiz camiamızda bilinir hale gelmiş ve sektörde markalaşmıştır.

Kuruluşundan bugüne sürdürdüğümüz faaliyetler maddeler halinde şöyledir:

 


 • 52 YILDIR;

- Sektör sorunlarını daima ön planda tutarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarına düzenli olarak rapor göndermekte, sorunları ve çözüm önerileri aktarılmaktadır.

- Sektörü ilgilendiren mevzuat çalışmalarında, her zaman en iyi sonucun alınması için tüm platformlarda etkin rol almaktadır.

- Toplu iş sözleşmesi imzalanmaktadır.

 

 


 • 43 YILDIR;
 • Birim fiyat ve rayiç çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.
 • Üyelerin hukuki sorunlarına çözüm üretilmektedir.
 • Mahkemelere bilirkişilik hizmeti verilmektedir.


 • 32 YILDIR;


 

- SSK’da ölçümleme ve asgari işçilik oranları uygulamasında bilirkişilik yapılmaktadır.

- “Geleneksel Toplantılar” düzenlenmektedir.

 
 


 • 26 YILDIR;
İki ayda bir “İnşaat Sanayi Dergisi” çıkarılmaktadır.
 

  


 • 14 YILDIR

“Çözüm Arama Konferansları” düzenlenmektedir.
 

  


 • 12 YILDIR

İNTES Genç yöneticiler Grubu tarafından “Genç Yönetici” Gazetesi çıkartılmaktadır. 

 

 

 

 

 


 


 • 5 YILDIR


    Dünya Gazetesi ile birlikte “İnşa Edenler Zirvesi ” gerçekleştirilmektedir
 

 

 

  


            7 YILDIR

 • Mesleki yeterlilik kurumu ile hazırlanan protokoller çerçevesinde İnşaat sektöründe Meslek Standartları ve Ulusal Yeterliliklerin hazırlanması çalışmalarını yürütülmektedir.

     5 YILDIR;

 • TÜRKİYE Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi’nde sektöre nitelikli iş gücü kazandırılmasına yönelik sınav ve belgelendirme faaliyetlerini sürdürülmektedir.

 

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH