KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

Koçoğlu'ndan TOKİ'ye tek tip eleştirisi

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı M. Şükrü Koçoğlu, TOKİ konutlarına “tek tip” eleştirisi getirdi.

TOKİ’nin  2011 sonu itibariyle toplam 81 il, 800 ilçe ve 2 bin 201 şantiyede 518 bin 178 konut inşa ettiğini, kurumun hedefini; “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılı olan 2023’te toplam 1 milyon konut inşa etmek” olarak açıkladığını kaydeden Koçoğlu, bu projelerin vatandaşlar açısından yararının “tartışmasız” çok önemli olduğunu vurguladı.

Koçoğlu, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, her kentin kendine özgü bir yapısı ve kimliği olduğuna dikkati çekerek, “Kent kimlikleri, o kentin dokusunun korunması suretiyle ayakta tutulabilir. Eğer bu dokuyu kaybedersek, bunlar yıkılır da yerlerine kısa süre içerisinde başlayıp bitirilebilen betonarme binalar yapılırsa kent kimlikleri ciddi bir kayba uğrar” dedi. Koçoğlu, şunları söyledi:

“TOKİ, Anayasamızda yer verilen bu maddeye uyarak geçmişten bugüne gelen şehrin kendine ait dokusunu, günümüzde ve gelecekte oluşacak yeni şehirlerin yapısında özgürleştirerek inşa etmelidir. Anadolu’nun birçok şehrinde yaptığı projelerde, estetikten yoksun, aynılaştırılmış ‘tek tip’ binaların yapımından vazgeçmeli ve şehirleri birbirine benzetmekten kaçınmalıdır.”
 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH