KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

2012 Yılında Yapılan Toplantılar


Türk Ticaret Kanunu’nda yeni düzenlemeler gündemde

İNTES Başkanı Koçoğlu, şirketlerin mali durumunun herkes tarafından bilinmesinin kötü niyetli kişiler tarafından istismar edilebileceğini söyledi.

Koçoğlu, “Kendi kazancımızı çektiğimiz için cezalandırılacağız.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı  “Tüm eleştirileri dikkate aldık. 25-30 madde civarında değişiklik hazırlığımız var'' dedi.

Yazıcı: Şirketlerin yöneticilerinin dörtte birinin yüksek tahsilli olması...Böyle bir düzenleme şu anki TTK'da var. Şimdi biz bunu kaldırıyoruz.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) “Yeni Türk Ticaret Kanunu” konulu Geleneksel Toplantısı 23 Mayıs 2012 Çarşamba akşamı Hilton Otel’de yapıldı. Toplantının onur konuğu Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı oldu.

Toplantı yapı merkezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. ev sahipliğinde gerçekleşti.

İNTES Başkanı M. Şükrü Koçoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın hızla değiştiğini, teknolojinin geliştiğini ve insanların inovasyon peşinde olduğunu, değişim ile birlikte şantiyelerin aralıksız 12 ay çalışır hale geldiğini söyledi.

Teknolojik gelişmeler ve değişimler yaşanırken,  dünyada sınırların ortadan kalması, uluslararası siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin boyutunu değiştirdiğini kaydeden Koçoğlu şöyle konuştu:
 

“Türk Ticaret Kanunu’nun yeniden yazılması da, yaşanan bu gelişmelerin zorunlu bir sonucudur. Çünkü ülkemizin çağdaş yaşama uyum sağlaması için, ticari yaşamı düzenleyen böyle bir kanuna ihtiyaç duyulmuştur. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun, tüm işletmelerimizin sürdürülebilir bir rekabet gücüne zemin oluşturacağını umut ediyorum. Emeği geçen herkesi başta Türkiye Büyük Millet Meclisi mensuplarını, Sayın Bakanımızı,  bürokratlarını kutluyorum.


1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek Türk Ticaret Kanunu çok önemli değişiklikleri de beraberinde getirecektir.  Şirketlerimizin yapması gereken çok sayıda işlem vardır. Her şeyden önce ciddi cezai müeyyideler gündemde. Yöneticilere ciddi para ve hapis cezaları geliyor. Anonim ve Limited şirketler 14 ağustos 2012’ye kadar sözleşmelerini yeni Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getirecekler. Sermaye şirketlerinde, özellikle de anonim şirketlerde kökten değişikliğe gidiliyor. E-İmza, E-Arşivleme-E-Fatura, E-Ticaret ile şeffaflık ticari hayatımızın temeli olacak. Elektronik ortamda toplantılara iştirak edilmesi mümkün olacak.  Ticari şirketler bütün işlemlerini güvenli elektronik imza ile yapabilecekler.  Yeni sistem, bilgi almak isteyenin, bilgiye bulunduğu yerden kolayca ulaşabilmesi ve bilgiyi devamlı olarak önünde bulmasını sağlayacaktır. Türk Ticaret Kanunu’nun dili ve genel kullanım gören bazı terimleri sadeleştirilip değiştirilmiştir.”

 

Kanunda en çok sözü edilen olayın, tek kişilik şirkete imkân sağlanması olduğunu kaydeden,  Türk Ticaret Kanunu’na göre kâr payı avansı dağıtılabileceğini belirten Koçoğlu, faturaların fotokopilerinin saklanacağını, asılları olsa bile suretlerinin olmaması durumunda 4–20 bin TL arasında adli para cezası ödemezse, hapis cezası bulunduğunu söyledi. Fatura ve fişe Yönetim Kurulu Üyeleri ile Müdürlerin isimlerinin yer alacağını, taahhüt edilen sermaye, ödenen sermaye, internet sitesi adresi internet numarası da bulunacağını anlatan Koçoğlu, yönetim kurulu üyelerinin en az dörtte birinin yüksek öğrenim görmüş olması zorunlu hale geleceğini kaydetti.

İnternet Sitesi Mecburiyeti

İnternet Sitesi Mecburiyetinin tartışmalı konulardan olduğunu belirten Koçoğlu, bu konuda şunları söyledi:

“Artık tüm mali durumumuz herkes tarafından bilinecek. Şirketin finansal tabloları geliri, gideri, kasası ve bankasındaki paralar, borçları, alacakları, denetim raporları, yönetim kurulu başkan üye ve yönetici ücretleri kamuya açık olacak. İnternet siteleri 1 Temmuz 2013’ten itibaren 3 ay içinde oluşturulması zorunlu. Aksi halde 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezası, eksik bilgiye 3 aya kadar hapis 100 güne kadar adli para cezası var. Adli para cezası ödenmezse o da ayrıca hapse çevriliyor.İNTES Başkanı Koçoğlu, şirketlerin mali durumunun herkes tarafından bilinmesinin kötü niyetli kişiler tarafından istismar edilebileceğini vurguladı.

Bağımsız Denetim Sistemi

Kanunla “Bağımsız Denetim” diye tanımlanan  yeni bir denetim sistemi getirildiğini, her işletmenin Türk muhasebe standartları ile uyumlu muhasebe altyapısının hazırlanmasının zorunlu hale geleceğini ve şirketlerin faaliyet raporları bağımsız denetçiler tarafından denetleneceğini anlatan Koçoğlu, “İnanılmaz bir pazar doğuyor. Daha önce ortak sayısı 20’den az ise denetçi gerekmiyordu yeni Türk Ticaret Kanunu’nda hem muhasebeci hem de ayrıca denetçi gerekiyor. Şimdi 550 bin limitet şirkete en az birer denetçi mecburiyeti getiriliyor, muazzam bir iş potansiyeli anlamını taşıyor.” dedi.

Kanun ile ticari hayatın kolaylaşacağını, karar alma sürecinin hızlandığını, yönetim kurulu üyelerinin eğitimli, özenli ve profesyonel yönetici olması zorunlu hale geldiğini, sorumluluk rejiminin akılcı biçimde düzenlendiğini, kimin kime karşı sorumlu olduğu, görev ve yetki tanımlamalarının açıklık kazandığını, yıllık faaliyet raporlarının kapsamlı, doyurucu ve uluslararası standartlara uygunluğu da yönetsel şeffaflık açısından yerinde olduğunu vurgulayan Koçoğlu, bağımsız denetimin sürekli olması risklere karşı şirketlerin direncimizi arttıracağını söyledi.

Ticari Defter Sayısı Arttı

Koçoğlu, ticari defter sayısı artışıyla ilgili eleştirilerini ise şöyle anlattı:

 “Yeni Kanun ile tutulması zorunlu defterler gündeme geldi. Bürokrasi ve idari işlem sayımız yine arttı.  Örneğin pay defteri, yönetim kurulu karar defteri, genel kurul toplantı ve müzakere defteri de ticari defter sayılacak. Üstelik bütün ticari defterlerimizin açılışları, kapanışları her yıl notere onaylatılacak.  Bu karar, hep şikayetçi olduğumuz noter masraflarımızı daha da arttırmaktadır. Defterler notere onaylatılmaz ise adli para cezası, para cezası ödenmez ise hapis cezasına tabi olacağız. Şöyle ki açılış veya kapanış tasdikini yaptırmayanlar  (birini dahi yaptırmasa) 4-20 bin TL arasında adli para cezası, ödenmezse hapis. Zamanında kayıt yapılmaması eksik kayıt yapılması gümrük ve ticaret bakanlığı denetim elemanlarınca tespit edilirse 200 günden başlayan adli para cezası ödenmezse hapis. Bu konunun da ele alınarak düzeltilmesi gerektiğini
düşünüyorum.”Devamı için lütfen tıklayınız.

 

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH