KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

İNTES Başkanı Koçoğlu "Yatırımların sürdürülebilirliğinin sağlanmasıyla bu yıl sektörde yüzde 4'ü geçen büyüme planlıyoruz" dedi.

İNTES Başkanı Koçoğlu, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, yatırım programı, işsizlik verileri ve büyüme rakamlarının hem bir önceki yılın genel görünümünün netleştirdiğini hem de 2012'nin ekonomik vizyonunu ortaya koyduğunu söyledi.

Koçoğlu şunları kaydetti:

"Yılın ilk çeyreğinde ilk olarak, Türk inşaat sektörü için bir rehber niteliği taşıyan yatırım programı açıklandı. Bu yıla ilişkin yatırım programımız, Türkiye ekonomisinin kat ettiği mesafeyi gösteren resmi bir belge niteliğinde. Geçen yıl 5 bin 47 olan yatırım programında yer alan proje sayısı, yapılan ayıklamalar ve tamamlamalarla bu yıl 2 bin 622'ye düşürüldü. Bu tabloda ekonomi yönetiminin dikkatli çalışmaları kadar, Türk inşaat sektörünün kendisine emanet edilmiş projeleri canhıraş bir şekilde tamamlamasının da büyük rolü var."

Hükümetin bu yıl için sermaye giderleri kaleminde 27.9 milyar lira, diğer yatırım harcamaları da eklendiğinde 38.1 milyar liralık kaynağı yatırımlar için ayırmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Koçoğlu, yatırımlardaki kararlılığın yeni yatırımları ülke ekonomisine kazandırmanın yanında sektörün başarı grafiğini de yükselteceğini söyledi.

İNTES Başkanı Koçoğlu, "Bu süreçte kamu yatırımlarına ayrılan her bir kuruşun hakkını vermek için şantiyelerimizi gece gündüz çalıştıracağız ve kriz yılı olan 2012'de Türkiye'yi ışıl ışıl parlayan şantiyelerle donatmak için imkanlarımızı seferber edeceğiz" dedi. Koçoğlu, ülkenin bu yatırım atağına bankaların daha fazla finansman sağlayarak destek vermesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin ekonomik büyümesinin sanal olmadığının rakamlarla görüldüğünü vurgulayan Koçoğlu, özel sektör ve kamunun el ele vermesiyle oluşan dinamizmin hem ekonomiyi büyüttüğünü hem de istihdama katkı sağladığını kaydetti.

Koçoğlu, TÜİK verilerine göre 2011'de işsizlik oranının bir önceki yıla göre 2.1 puan azalarak yüzde 9.8 olduğunu anımsatarak şu değerlendirmede bulundu:

"Bu tablo içinde inşaat sektörü ekonomik büyümeye katkısını her sene arttırıyor. Geçen yıl istihdamım yüzde 7'sini inşaat sektörü sağladı. Üstelik bu dönemde, sanayinin ve hizmetler sektörünün istihdamdaki payı azalırken, inşaatın payı artırdı. Sektörün, istihdamdaki payı 2010'a göre yüzde 0.7 artış gösterdi."

İnşaat sektörünün istihdam kadar ülke ekonomisinin büyümesine de ciddi katkılar sağladığını belirten Koçoğlu,"Yatırımların sürdürülebilirliğinin sağlanmasıyla bu yıl sektörde yüzde 4'ü geçen büyüme planlıyoruz. Lokomotif sektör niteliği taşıyan sektörümüzdeki yüzde 4'ü geçecek büyüme, ülke ekonomisini de yüksek büyüme oranlarına katkı sağlayacaktır" diye konuştu.Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH