KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

İNTES - İŞKUR Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı


İNTES - İŞKUR Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı

İNTES Başkanı Koçoğlu, “İş dünyası açısından bu protokol önemli bir adım ”dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, mesleki eğitime 2012 yılında 1,5 milyar lira kaynak ayırdıklarını açıkladı.

Çelik, 502 bin kişiye mesleki eğitim verildiğini söyledi, “İş arayanla işçi arayanı buluşturacak 4 bin meslek danışmanı Türkiye’ye yayılacak” dedi.

İNTES-İŞKUR Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında 30 Mart 2012 Cuma günü imzalandı. Protokolü İNTES Başkanı M. Şükrü Koçoğlu ile İŞKUR Genel Müdür Vekili Kazım Yiğit imzaladılar. İmza törenine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bir konuşma yaptı.

   KOÇOĞLU’NUN KONUŞMASI

İNTES Başkanı M. Şükrü Koçoğlu, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de işsizliğin azaltılması, işgücünün istihdam edilebilirliğinin artırılması ve işsizlik sorununun sosyal etkilerinin asgariye indirilmesinin öncelikli sorunlarının başında geldiğini söyledi. Koçoğlu, “ İşgücümüzün nitelik eksikliği ise önemli bir istihdam sorunu olarak ortaya çıkmaktadır” dedi.

Bu konuda önemli sorumluluklar üstlenmeyi görev edindiklerini, inşaat sektöründe ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ vermekle yetkili ilk ve tek kurum olan İNTES ile Türkiye İş Kurumu arasında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü imzalanmasından büyük bir mutluluk duyduklarını kaydeden Koçoğlu şöyle konuştu:

“Bu protokol  iş dünyasının ihtiyaç duyacağı yetkinliklerin kazandırılmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Uygun işe uygun işgücünün istihdam edilebilirliğinin artırılması açısından önemli bir adım olacaktır. Protokol ile İŞKUR’a kayıtlı işçilerden seçilecek işgücü, mesleki eğitimlere tabi tutulacaktır. Mesleki eğitimler sonucunda kursiyerlere İNTES- MEB- İŞKUR logolu ve ortaklaşa onaylı sertifika verilecektir. Sertifika almayı hak etmiş işgücü adaylarının yüzde 30’u İNTES üyesi firmalarda çalışmaya hak kazanacaktır. İŞKUR ise kaynaklarını nitelikli işgücüne yönlendirecektir. Protokol kapsamında her yıl İŞKUR Yönetim Kurulunca belirlenen miktarda, her bir fiili kurs günü için kursiyer zaruri gideri ödemesi yapılacak ve Genel Sağlık Sigorta Primi ve İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta prim giderleri karşılanacaktır. Belgeli çalışma bilincinin hızlanması konusunda Devletin desteği de sağlanmış
olacaktır.  Devletimizden gördüğümüz destekle ekonominin lokomotifi inşaat sektöründe  işsizlik sorununa somut çözümler üretebilecektir. “

Devamı için tıklayınız.Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH