KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

Ekonomi Bakanı Çağlayan Libya'da

 

Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Abdülcelil, Çağlayan'ı kabul etti

Abdülcelil: ''Libya hükümeti Türk firmaların bazı hak edişlerini vermeye hazırdır'' 

Çağlayan: ''Firmalarımızın yaklaşık 1,5 yıldır bekleyen hak edişleri inşallah süratle ödenecek''

Bakan Çağlayan: ''Trablus'ta atan yürek ne ise İstanbul'da ve Ankara'da atan yürek aynıdır''

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) organizasyonuyla 10 Haziran Pazar günü Türk inşaat firmalarından oluşan ‘Libya Müteahhitlik Heyeti’ Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan başkanlığında Trablus’ta temaslarda bulundu. Çağlayan ve beraberindeki heyet, onarımı bir Türk firması tarafından üstlenilen Tajura Okulu'nun açılışını gerçekleştirdi. Çağlayan, Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebu Şakur ile Ekonomi Bakanı Ahmet Salih Koşli'nin de katıldığı törende yaptığı konuşmada, onarılan ve yapımı devam eden bazı kamu binalarının açılışını yapmak üzere ''kardeş Libya'da'' bulunduklarını söyledi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan burada yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Türk inşaat firmalarından Arsel, Cengiz, MRA, Rönesans, Summa, Erkem, Yenigün, Nurol, Mesa, TMR, Kolin ve Yüksel inşaat firmalarının bedelsiz olarak üstlendiği 23 okul, karakol, cami gibi binanın onarımını ücretsiz olarak üstlendiğini söyledi.

Kalabalık bir müteahhit grubuyla Trablus’a günübirlik ziyarette bulunan Çağlayan, “Türkiye özgür Libya’nın gelişmesi noktasında her zaman yanında olacak” dedi ve şöyle konuştu:

Hakedişler süratle ödenecek

“Libya’ya yaptığımız binalar demokrasi hediyesi gibi değerlendirilmeli. Libya bizim için önemli. Savaş sırasındaki kayıplar, hasarlar konusunda komisyon oluşturulacak. Firmalarımız hakkı neyse onu alacak. 1.5 yıldır bekleyen hak edişler süratle ödenecek. Bu konuda hiçbir istismara Türk devleti olarak göz yummayız. Libya’nın demokrasi şöleninde, yeniden büyümesinde hep yanında olduk. Firmalarımız işinin başına dönmek için sabırsızlanıyor.”

Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebu Şakur

Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebu Şakur da konuşmasına, ''ülkeniz Libya'ya hoşgeldiniz'' diyerek başladı. Türkiye ve Libya halklarının ortak bir tarihi olduğunu dile getiren Şakur, Başbakan Erdoğan başkanlığındaki Türk hükümetine ve Türkiye halkına şükranlarını sundu.

Türk hükümetinin devrim sırasında yanlarında olduğunu ve kendilerini cesurca desteklediğini ifade eden Şakur, Türk şirketlerinin Libya'da daha fazla bulunmasını temenni ettiklerini söyledi.

İNTES Başkanvekili İlhan Adiloğlu, İNTES’in organize ettiği Libya gezisini değerlendirirken, “Bin yıllık bir geçmişe sahip olan iki ülke ilişkilerinin yeni bir aşamasını daha inşa ediyoruz.” dedi.

Adiloğlu, Türk inşaat sektörü olarak, zengin doğal kaynaklarını sanayi, turizm, tarım, iletişim gibi sektörlere yönlendirerek kalkınma çabası içinde olan Libya’nın  yanında olacaklarını kaydetti.

Türk müteahhitlik sektörünün yurtdışı tarihi Libya ile başladığını kaydeden Adiloğlu, 1972–2010 yılları arasında 527 proje için bu ülkede üstlenilen iş tutarının  26 milyar doları aştığını, Libya’nın Türk Müteahhitlik sektöründeki payının yüzde 14.9’a ulaştığını söyledi.

Başbakan Erdoğan ile Ekonomi Bakanı Çağlayan’ın diplomatik girişimleri ve Libya halkının sağduyusu ile Türk işçilerinin güvenle ülkemize geri dönüşü sağlandığını belirten Adiloğlu “Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da aynı hızla Libya’nın inşasına katkımızı sürdüreceğiz. Bu aşamada müteahhitlerimizin hak edişlerini alarak yarım kalan işlerini tamamlaması ise en büyük dileğimiz.” dedi.

Libya Ekonomi Bakanı Ahmet Salih Koşli

Açılış konuşması yapan Libya Ekonomi Bakanı Koşli de Bakan Çağlayan'ı ''Libya'nın kardeşi ve aziz dostu'' olarak tanımladı. Konuşmasında Türk müteahhhit firmalarıyla ilgili yaşanan sorunlara da değinen Koşli, Libya'nın Türk müteahhitlik firmaları ile yapılan anlaşmalara sadık olduğunu ve Libya'nın yeni yatırımları beklediğini ifade etti.

Bu arada açılış öncesinde onarımı yapılan kamu binalarının fotoğrafları ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Çağlayan'ın Türkiye-Libya ilişkileri üzerine yaptıkları konuşmalara dair bir kısa film sunuldu.

Film gösteriminin ardından okulun açılışını Bakan Çağlayan, Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebu Şakur ve Ekonomi Bakanı Ahmet Salih Koşli birlikte yaptı.

Ekonomi Bakanı Çağlayan Libya'da Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Abdülcelil, Çağlayan'ı kabul etti

 Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, Libya'da bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ı konseyin toplantı ofisinde kabul etti.

Türk Hükümeti'nin Libya'daki bazı kamu binalarının onarılması konusundaki sözlerini yerine getirdiğini belirten Abdülcelil, ''Türkiye Hükümeti, Türkiye halkı bu projeleri bedelsiz olarak yaptı'' dedi.

Bu projelerin karakollar, hastaneleri ve okulları kapsadığını anlatan Abdülcelil, projelerin gelecekteki Türkiye-Libya ilişkilerine güzel bir örnek oluşturacağını kaydetti.

Daha önce Libya'daki projeleri üstlenen Türk firmalarına da çağrıda bulunan Abdülcelil, ''Libya hükümeti bu şirketlerin bazı hak edişlerini ödemeye hazırdır. Libya halkı, bu şirketlerin bir an önce gelip işlerine dönmesini beklemektedir'' diye konuştu.

Türk hükümetinin Libya Devrimi'ne destek verdiğini dile getiren Abdülcelil, Türk firmaların ne kadar ciddi oldukları ve ne kadar kaliteli iş yaptıklarının ortada olduğunu dile getirdi.

Libya'daki olaylar sırasında firmaların uğradığı zararların belirlenmesi için iki ülkenin temsilcilerinin yer aldığı bir komisyon kurulacağını belirten Abdülcelil, bu konuda uluslararası standartlarda çalışmalar yürütüleceğini ifade etti.

Daha önce Türk firmaları ile yapılan anlaşmalara da bakılacağını bildiren Abdülcelil, firmaların projelerinin hangi safhada olduklarının tespit edileceğini kaydetti.

Firmalarımız hakkını almalı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise burada yaptığı konuşmada, Türk firmalarının işlerinin başına tekrar dönmek için sabırsızlandığını belirtti. Kayıpların bağımsız bir komite tarafından belirleneceğini vurgulayan Çağlayan bir de uyarıda bulundu ve “Komitede iki tarafın da temsilcileri de olacak. Bu konuda Libya’dan endişe duymuyoruz. Firmalarımız da hakkı olan neyse almalı. Burada yaşanacak hiçbir suistimale bakanlık olarak izin vermeyiz” dedi.

 Ekonomi Bakanı Çağlayan Libya'da Libya Başbakanı El Keib ve bazı bakanlarla ayrı ayrı görüştü

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Libya'daki temasları çerçevesinde Başbakan Abdurrahim El Keib ile görüştü. 

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ile Türk müteahhitlerinin yatırımları ve sorunları üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi. 

Çağlayan, ayrıca Libya Maliye Bakanı Hasan Zeglem, Planlama Bakanı İssa El Tuveyciri ve Ekonomi Bakanı Ahmet Salih Koşli ile de ayrı ayrı basına kapalı görüşmeler gerçekleştirdi. 

 

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH