KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

Sektörün Tarihçesi


                                                                                                                                    (Süha ÜNSAL)
Bu yazı, Türkiye inşaat sektörünün gelişimini müteahhitlik-inşaat sanayiciliği çerçevesinde ve ana hatlarıyla aktarmayı hedeflemektedir ve konuyla ilgili
çalışmaların bir özeti niteliğindedir. Bu haliyle çalışma, Türkiye’de inşaat sektörü ve müteahhitlik-inşaat sanayiciliği hakkında yeni bir şey söyleme iddiasından çok, bir gelişim çizgisini aktarabilmek amacındadır. Hem bir giriş özeti olması hem de yazı başlığının biraz daha açıklayabilmek için söylenmesi gerekir ki inşaat sektörü, Türkiye’de kapitalistleşmenin en işlevsel alanlarından biri olmuş ve müteahhitlerle müteahhitlik firmaları sadece kendi içlerinde bir sanayiciye dönüşmekle kalmamış, sanayin diğer alanlarında da etkili aktörler olabilmişlerdir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkıntıları üzerinde yeni bir devlet kurma çabalarının önemli alanlarından biri de büyük altyapı yatırımlarıydı. Atatürk’ün Nutuk’ta da belirttiği gibi, yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgelerinden biri olan Lozan Anlaşması’nın imzalanması öncesindeki görüşmelerde gerginliklere yol açacak kadar sertleşen tartışma konuları arasında, ilk büyük inşaat işlerini oluşturan demiryolları projeleri de vardı. Ulusal pazarın bütünleşmesi anlamını taşıyan demiryolları son derece büyük bir önem taşımaktaydı ve bu hatların inşaası ülkenin ilk büyük müteahhitlerini de ortaya çıkaracaktı.


TÜM METİN İÇİN LİNKİ TIKLAYINIZKullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH