KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

İNTES Genç Yöneticiler Grubu tarafından İş Yerinde İkna ve Motivasyon Konulu Seminer Düzenlendi.

MOTİVASYON ve KOLAY İKNA YÖNTEMLERİ

İNTES Genç Yöneticiler Grubu organizasyonu ile “İş yaşamında Motivasyon ve İkna Konulu” bir Seminer düzenlendi. Seminere Genç Yöneticiler Grubu tarafından İNTES üyesi firmaların insan kaynakları ve idari personel birimleri davet edildi.

Bilkent, TOBB, ETÜSEM ve Hacettepe Üniversitesi Vakfı gibi kurumlarda dersler veren eğitimci-danışman Serdar Bilecen 27 Eylül 2012 Perşembe günü İNTES’te “Motivasyon ve Kolay İkna” konulu bir konferans verdi. Bilecen’in görsel örneklerle sunduğu konuşması, İNTES üyesi kuruluşların insan kaynakları, idari kadroları ile Genç Yöneticiler Grubu Üyeleri  tarafından ilgiyle izledi.

Bilecen, “teşvik ve gayreti artırma çabası” diye bilinen motivasyon konusunu değerlendirirken, bu konuda üç önemli faktörün rol oynadığını, bunların “çalışırsam başarırım”, “başarırsam ödüllendirilirim” ve “ödüllendirilirsem tatmin olurum” şeklinde tanımlandığını söyledi. Bilecen, bu unsurların her birinin sıfır ile bir arasında değer taşıdığını, sadece birisinde sonucun sıfır olması durumunda motivasyonda istenilen sonuca ulaşılamayacağını kaydetti. Bilecen, kendine, çevreye ve ortama güven duymanın motivasyonu arttırdığını da vurguladı.

Gerek çalışma hayatında gerekse sosyal yaşamda, insanların ya ikna ettiklerini ya da ikna edildiklerini belirten Bilecen, “İkna’ nın 6 kolay yolu” nu şöyle anlattı:

  • Karşılık- yapılan iyiliğe karşılık vermek isteriz.
  • Uzmanlık- bilen birisinden bilgi almak isteriz.
  • Tutarlılık – verdiğimiz sözlere tutarlı olmak isteriz.
  • Az bulunurluk – az olandan isteriz.
  • Hoşlanma– sevdiklerimize evet demek isteriz.
  • Sosyal kanıt – diğerlerinin denediklerinden isteriz.

Bilecen, ikna konusunu değerlendirirken ilginç örnekler verdi. Örneğin bir trafik polisinin kemer takmamış bir sürücüye, “Emniyet kemeri bağlamalısın. Çünkü kurallar böyle. Aksi takdirde ceza alabilirsiniz” demesinin “Bizden korksanız iyi olur” anlamına geldiğini, ancak “Bizler için ve sizi sevenler için sağlığınız önemli” demesinin ise kolay ikna sonucu yaratacağını söyledi.

Bilecen’in belirttiğine göre, insanlara seçenekler sunulduğunda en pahalıyı tercihi “enayilik”, en ucuzu ise “cimrilik” olarak algılayabiliyorlar. O nedenle ortalama bir seçimi tercih ediyorlar.

Çok seçenek ise ancak bilinçli, ne aradığını bilen insanlar için iyi. Bilmeyenler için ise zarar verici bile olabiliyor. O nedenle seçenekleri azaltarak, iki ya da üç seçenek sunmak insanın ikna olmasında daha iyi sonuç veriyor.

“Kolay İkna”da, iknaya başlamadan önce iyi olduğu anlaşılan bir hediye vermek iyi bir fikir gibi görünüyor.

Korkutmak ikna için yeterince etkili değil. Sigara paketlerinin üzerinde “Sigara öldürür” yazısı yer alıyor. İnsanlar, bu uyarıya rağmen sigara içiyorlar.

İşyerinde el yazısı ile sunulmuş bir post-it en basit ikna edici oluyor. İstenilen konuyu yazdırmak da iknada etkili. Yazılanların yerine getirilmesi konusunda insanlar daha istekli oluyor.

Başkasının iknasını kullanmak da iknada etkili oluyor. İkna etmek istediğiniz kişiyi olumlu yönden şaşırtmak da sonuç almayı kolaylaştırıyor.

Bilecen’in önemli bir uyarısı da var: “Kendinizi övmeyin” diyor. “Sizi başkaları takdim etsin, sizi onlar överse, daha güvenilir olursunuz” diye ekliyor.

İnsanlar arasındaki benzerlikler de kolay ikna etmede etkili olabiliyor. Örneğin, insanların isimlerinin aynı olması, aynı okuldan mezun olma, aynı takımı tutma, doğum yerini aynı şehir olması iknayı kolaylaştırabiliyor.

Özellikle kaybedileceklerden bahsetmek de iknada önemli bir unsur olarak görünüyor.

Avans olarak tanımlanabilecek, tatmin edici bir ödül vermek de insanların ikna edilmesinde sonuç üzerinde etkili oluyor.

Bilecen, İNTES’in genç yöneticilerine ve insan kaynakları uzmanlarına “İkna yöntemlerini, etik kurallar içinde ve dürüst amaçlarla kullanın” çağrısı da yapıyor.

Serdar Bilecen’in Sunumları İçin Tıklayınız

 

Kolay İkna

 

İş hayatında İnsan Üslupları
Sunumu indirmek için tıklayınız.

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH