KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

İNTES VE ADAPAZARI BELEDİYESİ ARASINDA MESLEKİ YETERLİLİK SİSTEMİNE İLİŞKİN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Adapazarı Belediyesi ile Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi İktisadi İşletmesi arasında “İnşaat Sektöründe Mesleki Yeterlilik Sistemine İlişkin İşbirliği Protokolü” yapıldı. Protokole 5 Aralık 2012 tarihinde Adapazarı’nda  İNTES Yönetim Kurulu Başkanı M.Şükrü Koçoğlu ve  Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli imza attı.     

       

İmar Kanunu ve ilgili Yönetmelik  gereği 1 Ocak 2012'den itibaren şantiyelerde yetki belgesi olmayan usta çalıştırılmasının yasaklanması nedeniyle inşaat işçilerinin belgelenmesi için Adapazarı Belediyesi ile Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) arasında protokol yapıldı.

Yapılan protokolle “Yeterlilik Belgesi” almak isteyenler 12.12.2012 tarihinden itibaren Adapazarı Belediyesine müracaat ederek İNTES MYM ölçme ve değerlendirmesine tabi tutarak yeterlilik tespiti yapılacaktır.

BELGE ZORUNLULUĞU

Konuyla ilgili açıklama yapan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli,yeni düzenlemeyle inşaat sektöründeki tüm çalışanların eğitim sertifikası alması şartı getirildiğini belirterek, “2012 yılına kadar belge zorunluluğu yoktu. Ancak 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren  artık inşaatlarda belgesiz işçi çalışamayacak. Biz de belediye olarak bu sürece katkı sağlamak istedik. İnsanlar bir işi bilmiş olsa da bir bilen tarafından yeterliliklerinin tespit edilmesi bireye çok büyük katkı sağlayacaktır. Civar il ve ilçelerden de gelecek müracaatlara da kapımız açıktır” dedi.

KOÇOĞLU: İNŞAAT SEKTÖRÜNDE EĞİTİMSİZ VE BELGESİZ İŞÇİ KALMAYACAK

İNTES Başkanı Mehmet Şükrü Koçoğlu, tüm çalışanların mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerektiğine dikkat çekerek “Kanuni zorunlulukla inşaat sektöründeki tüm çalışanların yeterlilik belgesi alması şartı getirildi. Şantiyeye gidecek insan niteliklerini kanıtlaması lazım. Sektörün iyi seviyede olması bizim yurt dışındaki başarımızı da etkiler. Adapazarı Belediyesi uygulamalı sınavlar gerçekleştirebilmemiz için bize yer de tahsis etti. Sınavlarımızı burada yapacağız. Başkan Dişli’ye sektöre karşı gösterdiği hassasiyet nedeniyle teşekkür ediyoruz” dedi.

Söz konusu protokolün amacı : Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından inşaat sektöründe ulusal meslek standartlarını ve ulusal yeterliliklerini belirleme konusunda görevlendirilmiş bulunan İNTES MYM’nin bu kapsamda yürüteceği çalışmalarda tarafların işbirliği ile teknik ve bilimsel niteliğe haiz standart ve yeterlilik çalışmalarının birlikte yürütümünü, geliştirilmesi ve uygulanması, inşaat sektöründe görev alacak işçilere ulusal ve uluslararası mevzuattan kaynaklanan mesleki belgelerin verilmesi ile aynı çerçevede aday ya da kursiyerlere seviye tespit sınavlarının yapılması konularında tarafların ortak çalışma kurallarının belirlenmesi ve bu amaçla pilot uygulamaların gerçekleştirilmesidir. Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH