KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

İNTES GENÇ YÖNETİCİLER GRUBU BU KEZ POLONYA PAZARINI ARAŞTIRDI.

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit başkanlığında Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) İNTES Genç Yöneticiler grubu organizasyonu ile  27 Kasım – 1 Aralık 2012 tarihleri arasında Polonya’ya Müteahhitlik Heyeti İnceleme Ziyareti düzenlendi.
Ziyaret programı Varşova Ticaret Başmüşaviri Koray Akgüloğlu tarafından düzenlendi. Ziyaret üç ayağını Başkent Varşova, Gdansk ve Krokow oluşturdu.
Ziyarete İNTES Genç Yöneticiler Grubunu temsilen Başkan Mehmet Göçen, Başkan Yardımcısı Burak Çelik, Üyelerden Çiğdem Kurt, Emre Güray, Kemal Ceylan katıldı
Ekonomi Bakanlığını temsilen Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Çağrı Köseyener, Uzmanlardan Sait Sözümert, Faruk Bilgi katıldı.
Müşavirleri temsilen ise Tempo Müşavirlik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Raşit Ünüvar katılım gösterdi.

Varşova’da görüme yapılan Polonya Enformasyon ve Yabancı Yatırımlar Ajansı ziyaret edilerek Polonya yatırım ortamı hakkında bilgi alındı. Polonya Ulaştırma, İmar ve Deniz Ekonomisi Bakanlığı’nda ise Polonya’nın önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek yatırımlar hakkında bilgi alındı. İNTES üyesi Gülermak İnşaat A.Ş. tarafından yapımı sürdürülen Varşova Metrosu Şantiyesi’ne ait ofisi de inceleme ziyareti programı kapsamında idi. Proje direktörü Mustafa Tuncer Heyet’e projenin ayrıntılarını aktardı ve karşılaştığı ilginç anekdotları paylaştı. İlk günün son programı Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçisi Prof. Dr. Sayın Yusuf Ziya Özcan’ın heyetimiz için düzenlediği yemek oldu. Yemeğe Polonya’da iş yapan Türk iş adamları da iştirak etti.
Programın ikinci günü Promerania bölgesindeki Gdansk şehrinde gerçekleşti. Promerania Kalkınma Ajansı’nda Pomorskie Eyaleti Başkan Yardımcısı ile Eyalette önümüzdeki dönemde yapılması planlanan altyapı yatırımları hakkında görüşmelerde bulunulmuştur.
Programın son günü  Krakow şehrine ayrıldı. Krakow Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bu bölgedeki yatırım planları hakkında bilgi verildi. Görüşmelerde heyette yer alan firma temsilcileri ile Krakow’un önde gelen yerel müteahhitlik firmaları ile bir araya gelinmiştir.

Polonya AB’nin tam ortasında, stratejik konumda olan, genç ve eğitimli nüfusa sahip, istikrarlı ekonomiye sahip bir ülke. 2011 yılında AB’nin en gelişmiş dördüncü ülkesi olmuş. Sağladığı teşvikler, ve çeşitli yatırım alanları ile yabancı yatırımcılar açısından oldukça cazip. Küresel krizde tüm AB küçülme sürecine girerken Polonya büyüyerek çıkabilmeyi başarmış. 2014-2020 programları kapsamında ülkeyi büyük ölçekli yatırımlar beklemekte. Özellikle ulaştırma alanında demiryollarına yapılacak yatırımlar, Türk firmaları için önemli bir fırsat niteliğinde. Sadece ulaştırma değil, enerji sektöründe gerçekleşecek projeler yatırımcılara alternatifler sunmakta
Polonya’da üstlenilen projelerin gerçekleştirilme sürecinde bazı bürokratik engellerle karşılaşılmakta ancak bu sorunlar Polonyalı firmalar ile ortak olmak suretiyle çözülebilmekte. Ayrıca Polonya’da ihale başvuru ve ihale dosyasının hazırlanması sürecinde mutlaka Polonya mevzuatını bilen tecrübeli avukatlık firmalarından destek almanın gerekli olduğu tespit edilmiştir.
2014 yılında Polonya ve Türkiye siyasi ilişkinlerinin 600’üncü yılı kutlamaları gerçekleşecek.  Her iki ülkenin karşılıklı hedefi tarihi ilişkilerin ticari ilişkiler ile güçlendirilmesidir. Bu kapsamda Polonya müteahhitlerimiz için önemli fırsatların olduğu bir ülke olarak hedef pazarlarımız arasındadır.
İNTES Genç Yöneticiler Grubu Başkanı Göçen de konuşmasında yetkililere bu vurguyu yapmıştır. Göçen ülkede sadece projelere üstlenici sıfatı ile yer almak istemediklerini karma değer yaratacak yatırımlar ile  de var olmak istediklerini belirtmiştir. İNTES üyelerinin yurt içi ve yurt dışı projelerine yönelik faaliyetlerini aktaran Göçen, Türk inşaat sektörünün iş üstlenme kabiliyeti ve güçlü potansiyeli hakkında bilgi vermiştir.

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH