KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

İkinci Orta Doğu-Kuzey Afrika Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı


İkinci Orta Doğu-Kuzey Afrika Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı 28 Aralık 2012 Cuma günü Ekonomi Bakanlığı Hikmet Esen Salonu’nda yapıldı. Toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dünyanın zor bir ekonomik ve siyasi dönemden geçtiğini belirterek, “Yiğidin hası zor günlerde belli olur. Daha az küçülme hesaplarının yapıldığı bir dönemde biz durmak yok, yola devam diyoruz” dedi.

* Ekonomi Bakanı Çağlayan:

-''Son 12 aylık ihracat bizim de beklentilerimizin ötesinde, 152,5 milyar dolar. Bu Cumhuriyet tarihinde bir ilk. '152,5 milyar kere maşallah' diyoruz. Allah nazardan korusun'' 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan konuşmasında, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Kasım ayına ilişkin ihracat rakamlarını değerlendirirken, ''Son 12 aylık ihracat bizim de beklentilerimizin ötesinde, 152,5 milyar dolar. Bu Cumhuriyet tarihinde bir ilk. '152,5 milyar kere maşallah' diyoruz. Allah nazardan korusun'' dedi. 

Türkiye'nin kriz ortamında büyük bir sınavdan başarıyla geçtiğini belirten Çağlayan, ''Yiğidin hası, yiğidin iyisi zor günlerde belli olur. Dünya ekonomisinin buhrandan geçtiği, Avrupa ekonomisinin ciddi sıkıntılardan geçtiği, dünyanın birçok ülkesinde büyüme kelimesinin unutulduğu, daha az büyüme hesaplarının yapıldığı, her iki gençten birinin işsiz olduğu, her 4 insandan birinin işsiz olduğu bir Avrupa'nın bulunduğu bir dönemde 'Durmak yok, yola devam' diyoruz'' ifadesini kullandı.  Çağlayan, Türkiye'ye bu başarıyı yaşatan Türk iş dünyasına da teşekkürlerini iletti.
 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Kasım ayına ilişkin ihracat rakamlarını değerlendiren Çağlayan, Kasım 2012'de ihracatın 13,8 milyar dolara ulaştığını kaydederek, bu başarıda Türk iş dünyasının imzasının olduğuna dikkati çekti. İhracatta gelinen noktanın gösterdikleri çabanın bir sonucu olduğunu dile getiren Çağlayan, ancak bunun yeterli olmadığını da söyledi. 
 

Yıl başında Orta Vadeli Program'da (OVP) hedefin 148,5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, bu hedef belirlendiğinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin kendisine hedeflerinin 150 milyar dolar olduğunu ifade ettiğini, kendisinin de ''Allah razı olsun'' diye karşılık verdiğini aktardı. 

2001 krizinin yaşandığı dönemde Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı iken 2023 yılı hedefi için 250 milyar dolarlık ihracat rakamını telaffuz ettiğini kaydeden Çağlayan, ''Ama kabahat benim değil. O günün şartları, ekonomik ve siyasi yapısı. Şükürler olsun ki bugün 500 milyar doları konuşuyoruz. Şimdi görüyoruz ki bu gidişat, doğru bir gidişat ve bu gidişat bizi 2023 yılında 500 milyar dolara rahat rahat götürecek'' dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Öyle bir 2023 stratejisi hedef plan ve programı hazırladık ki Allah'ın izniyle hiç kimse Türkiye'nin bu gelişmesini, bu büyümesini durduramayacak'' dedi. 

İhracattaki gelişmelerin 2023 hedeflerini zamanından önce ulaştırmasını umduğunu anlatan Çağlayan, dünyanın en zor siyasi bölgesinde görev yapan ticaret müşavirlerine teşekkür etti.

2023 yılı için çok önemli stratejik hedefler koyduklarına işaret eden Çağlayan, ''Öyle komplike bir sistem hazırladık ki, öyle bir 2023 stratejisi hedef plan ve programı hazırladık ki Allah'ın izniyle hiç kimse Türkiye'nin bu gelişmesini, bu büyümesini durduramayacak'' diye konuştu.

Çağlayan, dünyada gittikleri her yerde Türkiye'nin 2023 program ve hedeflerinden söz edildiğini anlattı.

-''Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da çalışmalar yoğunlaşacak''-

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın bulunduğu bölgenin 2,7 trilyon dolar ile dünya Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) yüzde 4,9'unu oluşturduğunu belirten Çağlayan, dünya nüfusunun yüzde 6,6'sının da söz konusu bölgede yaşadığını dile getirdi. 

Çağlayan, bu yıl bölgenin yüzde 5,3 büyüdüğünü, 2013 yılında ise yüzde 3,6 büyümesinin öngörüldüğünü ifade ederek, bu yılki büyümede Libya'nın yüzde 120 büyümesinin etkili olduğuna dikkati çekti. Çağlayan, gelecek yıl bölgede yüzde 17 ile Libya, yüzde 14,7 ile Irak'ın en fazla büyüyecek ülkeler olacağını kaydederek, Cezayir, Bahreyn, Mısır, İran, Ürdün, Lübnan, Fas, Tunus, Yemen gibi ülkelerin gelecek yıl bu yıldan daha fazla büyümelerinin beklendiğine işaret etti. 

Bölge halkının her zaman yanında olduklarını dile getiren Çağlayan, bölgedeki çalışmaların daha fazla yoğunlaşarak süreceğini anlattı.  

Çağlayan, 2011'de Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya ihracatın bir önceki yıla göre arttığını hatırlatarak, bu yılın 10 ayında bölgeye ihracatın yüzde 58'lik artışla 40,5 milyar dolara çıktığını vurguladı. 

Bu yılın ilk 10 ayında ihracatta İran, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ön plana çıktığını bildiren Çağlayan, ''Bu dönemde 45 ülkeye ihracat rekoru kırdık. Bu 45 ülkeden 7'si bu bölgede. Diğer taraftan bu yılın ilk 10 aylık döneminde 19 ülke içinde ihracatımızın düştüğü 3 ülke var. Suriye malum sebepler, İsrail; yine malum sebepler ve Tunus. Bu konuda gerek Fas'a gerek Tunus'a düşüş noktasında ticaret müşaviri arkadaşlarımın çok daha yoğun çalışacaklarını ifade etmek istiyorum'' dedi.  

-Pazar çeşitlendirmesinden 40 milyar dolar-

İhracatın yarıya yakınının gerçekleştiği AB'ye yapılan ihracatın düşmesine rağmen son 3 yıldaki pazar çeşitlendirmesi sonucu ile ihracatın 29 milyar dolar artacağına dikkati çeken Çağlayan, ''2012 yılında sadece pazar çeşitlendirmesinin ülkemize getirmiş olduğu ihracat artışı 40 milyar dolardan fazla oldu'' değerlendirmesinde bulundu. 

Çağlayan, 2012-2013 dönemi için 17 hedef ve 27 öncelikli ülke belirlediklerini kaydederek, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da 5 ülkeyi hedef olarak gördüklerini söyledi. 

Bölgede müteahhitlik sektörünün bölgede etkili olduğuna dikkati çeken Çağlayana, sektörün bugüne kadar 97 ülkede 230 milyar dolarlık taahhüt üstlendiğini, bunun yüzde 80'inin son 10 yıla ait olduğunu belirtti. 

İNTES Başkanı M. Şükrü Koçoğlu, “Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde kısa sürede 50 milyar dolara ulaşmak zorundayız.” dedi.

Toplantıda konuşan İNTES Başkanı M. Şükrü Koçoğlu da yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, halk hareketlerinin ardından Libya başta olmak üzere bölgedeki ülkelerde iş yapan Türk müteahhitlerinin olumsuz etkilediğini söyledi. Koçoğlu, “Libya’da yaşananlar nedeniyle maalesef Türk müteahhitlerinin bu ülkede eskisi kadar rahat olamayacağı kesin. Eskisi kadar iş alamayacağımız belli” dedi.

1990'lı yılların başında Ortadoğu'da ticaret müşavirlerinin olmadığını, işadamlarının kendi çabalarıyla iş bağlantıları yapmak durumunda kaldığını dile getiren Koçoğlu, ticaret müşavirleri sayesinde işadamlarının hem zaman hem de paradan tasarruf sağladığını belirtti.  Koçoğlu şunları söyledi:

“Ülkemizin ticaret sınırları her geçen gün daha da genişliyor. Bugün Türk ürünleri neredeyse dünyanın tüm ülkelerine pazarlanıyor. Tekstilden, gıdaya, sanayiden inşaat sektörüne kadar hemen hemen her alanda ve dünyanın her yerinde Türk markası var. Eskiden yurtdışında ‘Made in Turkey ibaresini gördüğümüzde çok şaşırır, hatta heyecanlanırdık. Artık hiç şaşırmıyoruz Aksine gittiğimiz ülkelerde bu etiketi göremediğimizde şaşırıyoruz!

Yeni pazarların açılması ve sorunlarımıza çözüm bulunması yolunda hiçbir engel tanımayan Ekonomi Bakanımız Sayın Çağlayan’a ‘Teşekkürü’ borç biliyorum. Sayın Bakanımız bu açıdan Türk İş Dünyası için gerçek bir şans. Adını söylemekte, haritada yerini bulmakta zorlandığımız ülkelerde bile Ticaret Müşavirlerimiz bizler için özveriyle çalışıyorlar.”

Bunun sağlanmasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve ekibinin büyük katkılarının olduğunu dile getiren Koçoğlu, ''Türk diasporası çok önemli. Bu doğrultuda ben de geçmişte çalıştım. Bunu yapmamız da lazım. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da şartlar Avrupa'ya göre daha zor. Buralarda çalışmak biraz daha özveri gerektiriyor'' dedi.

Koçoğlu, yurt dışına giden her Türk işadamının o ülkedeki ticaret müşavirlerini ziyaret etmesinin zorunlu hale getirilmesini önerdi.

Koçoğlu, geliştirilecek bir formülle yurt dışına giden her Türk işadamının o ülkedeki ticaret müşavirlerini ziyaret etmesinin zorunlu hale getirilmesi gerektiğini savunarak, bu sayede Türk şirketlerinin o ülkede yabancılar yerine birbiriyle rekabet etmesinin önüne geçilebileceğini kaydet.

İNTES Başkanı Koçoğlu şöyle konuştu:

“Türkiye’nin 2023 hedeflerinden birisi ilk 10 ekonomi arasına girmek.  Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde kısa sürede 50 milyar dolara ulaşmak zorundayız. Zira Sayın Bakanımız durmuyor. Şimdi de 2023 yılında da 100 milyar dolar müteahhitlik hizmeti hedefi istiyor. Bu nedenle görevimiz çok büyük ve bunun bilincindeyiz. Daha çok iş, daha çok istihdam daha çok kâr etmemiz gerekiyor. Daha çok kar etmenin altını çiziyorum. Çünkü, sermaye birikimiz için yatırım yapmak ve teknolojik alt yapıyı sürekli hale getirmek için kârlı işler almamız gerekiyor.”

 

Toplantıya, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Hasan Sert ve Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Mustafa Koca ile  işadamları katıldı.

                                                               

 

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH