KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

42.Çözüm Arama Konferansı

İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ PROGRAMLI TEFTİŞLER İLE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELE ALINDI

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) 42’ıncı Çözüm Arama Konferansı’nda “İnşaat Sektöründe Gerçekleştirilen Programlı Teftişler ve Sektöre İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından Genel Bakış” konusu ele alındı.

İNTES’in 6 Mart 2013 Çarşamba günü Ankara Ramada Plaza Otel’de yapılan Çözüm Arama Konferansı’nın açılış konuşmalarını, İNTES Yönetim Kurulu Bakanı M. Şükrü Koçoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Mehmet Tezel yaptı.

İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, açılış konuşmasında Türkiye'deki iş kazalarının 3'te 1'inin inşaat sektöründe meydana geldiğini söyledi. Türkiye'nin iş kazaları açısından karnesinin kötü olduğunu vurgulayan Şükrü Koçoğlu, “Türkiye Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre, iş kazaları sonucu ölümlerde sadece El Salvador ve Cezayir'den daha iyi durumda. Türkiye'de günde ortalama 172 iş kazası meydana geliyor, bu kazalarda 3 işçi hayatını kaybederken, 5 işçi de iş göremez hale geliyor'' dedi.

İnşaat sektörünün istihdam potansiyeliyle de bağlantılı olarak iş kazalarının en çok yaşandığı sektörlerin başında yer aldığını belirten İNTES Başkanı Koçoğlu, ''Türkiye'deki iş kazalarının 3'te 1'i ne yazık ki inşaat sektöründe meydana geliyor'' ifadesini kullandı. İnşaat sektöründeki işçilerin büyük bölümünün ''önlenebilir'' iş kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkati çeken Koçoğlu, iş kazalarının önlenebilmesi için işverenler kadar işçilerin de üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek zorunda olduklarını kaydetti.

Koçoğlu, işverenlerin iş kazalarını önlemek adına alınması gereken önlemleri maliyet değil, yatırım olarak değerlendirmeleri gerektiğini vurgulayarak, çalışanların ise bir anlık dikkatsizliklerinin ve ihmallerinin hayatlarına mal olabileceği bilinci ile hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

“Hedefimiz: Sıfır İş Kazası”

İnşaat sektörü olarak hedeflerinin ''sıfır iş kazası'' olduğunu vurgulayan Şükrü Koçoğlu, ''Bu hedefe ulaşabilmek için öncelikle nitelikli, bilinçli işgücünü istihdam etmeli, özellikle şantiyelerimizde gereken önemleri almalı ve en önemlisi de düzgün bir denetim sistemi kurmalıyız'' diye konuştu.

Koçoğlu, İNTES'in iş kazalarını en aza indirmek amacıyla mesleki eğitime önem verdiğinin altını çizerek, 2004 yılında Yol-İş Sendikası ile birlikte “Türkiye Eğitim Şantiyesi”nin kurulduğunu hatırlattı.

Mesleki eğitim ve belgelendirmenin inşaat sektörü için çok önemli olduğunu kaydeden Koçoğlu, İNTES'in Mesleki Yeterlilik Merkezi (İNTES MYM) ile sektör çalışanlarının yeterliliklerini belgelendirdiğini söyledi.

“Programlı teftişler sektörümüz için çok önemli”

İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Koçoğlu, inşaat sektöründe uygulanan programlı teftişlerin işyerlerinin ve işçilerin güvenliği açısından son derece önemli olduğunu da belirterek, yapılan teftişlerde hayati tehlike içeren unsurlarla ilgili ciddi yaptırımlar uygulandığını hatırlattı.

İş Sağlığı ve Güvenliği konusuna Türkiye'de hassasiyetin oluşması için sadece kötünün cezalandırıldığı değil, iyinin de ödüllendirildiği bir sistemin daha işlevsel olacağını vurgulayan Koçoğlu, bilinçli vatandaş, işçi ve işvereninin iş kazalarının önlenmesinde çözüm merkezini oluşturacağını belirtti. Koçoğlu, ''İnsana yatırım yaparak, bu üzücü olayları en aza indirgeyebiliriz'' ifadesini kullandı.

“İşveren, çalışan ve devlet işbirliği önemli”

Konferansta konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel de Türkiye meydana gelen iş kazalarında hayatını kaybeden her 3 işçiden birinin, yapı iş kolunda çalıştığını söyledi.

Türkiye'de sanayileşme sayesinde sosyo-ekonomik değişim ve inşaat sektöründe önemli gelişmelerin meydana geldiğini kaydeden Mehmet Tezel, inşaat sektörünün istihdama büyük katkı sağladığını hatırlatarak, sektörün her zaman ekonominin lokomotifi olduğunu hatırlattı.

Sağlıklı ve güvenilir bir çalışma ortamının sağlanmasının çalışma hayatının en öncelikli koşulu olduğuna işaret eden Tezel, “İşveren, çalışan ve devlet üçlüsü artık bu sorumluluğun farkındadır. Türkiye'de çalışma hayatında birinci sırada yer alan konu insan hayatının ve sağlığının korunması ve sürdürülebilmesidir.  Devletimiz konuyu bağımsız ele alarak yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu çıkartarak göstermiştir” dedi.

Ölümlü iş kazalarının yüzde 33'ü inşaat sektöründe

İş kazası istatistiklerine bakıldığında yılda ortalama 67 bin 350 iş kazasının yapı iş kolunda meydana geldiğini belirten Mehmet Tezel, şunları söyledi:

“İş kazaları sonucu yılda ortalama bin 292 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu ölümlerin ortalama 375'i yani yüzde 33'ü yapı iş kolundadır. Bu da demektir ki, Türkiye'de iş kazaları sonucu hayatını kaybeden her 3 işçiden biri yapı iş kolunda çalışmaktadır. Bu bağlamda aileler yok olmakta, çocuklar öksüz kalmakta, işverenler altından kalkamayacak tazminatlar ödemektedir. Ayrıca iş yerleri kazalarla anılmakta ve prestij kaybetmektedir.”

Tezel, devletin çalışan bireyle birlikte gayri safi yurt içi hasıladan yaklaşık 50 milyar lira kaybettiğini, uluslararası platformlarda da maddi manevi birçok yaptırımla karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun pek çok yenilikleri beraberinde getirdiğine değinen Tezel, ''Kanunla çalışan sayısına bakılmaksızın her iş yeri için iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi gibi uzman personellerden hizmet alma şartı getirilmiştir. Böylece tüm çalışanlar için güvenli çalışma ortamı hedeflenmektedir'' diye konuştu.

“Riskli iş yerlerinde yapılan işi durduracağız”

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu ile risk değerlendirmesinin iş yerleri için yasal zorunluluk haline geldiğini anlatan Mehmet Tezel, bu konuda 2013 yılında işyerlerinde denetim yapılacağına işaret ederek şunları kaydetti:

“İşyeri sahibi kazaların önlemesi için gerekli tedbirleri alması gerekiyor. Kaza olmadan önce iş yerleri önlem alacak ki, ideal rakamı yani sıfır riski biz yakalayabilelim. Risk değerlendirmesi yapmayan iş yerlerinde, yüksekten düşmeyle ilgili önlem almayan iş yerlerinde risk analizi yapılacaktır. Kırmızı çizgilerimiz; yüksekten düşme ve çalışma alanları ile barınma yerlerindeki yangın, patlama riskleridir. Bu risklerin tespit edilmesi halinde iş yerleri kapatılacaktır.

2009'dan beri yapmış olduğumuz denetimler sonucu inşaatlarda en fazla riskin iskelelerde olduğunu tespit ettik.  İnşaatlarda kesinlikle sağlam iskele istiyoruz. İşçinin üzerinde durduğu platform ciddi bir şeydir. Çalışma alanlarında barınma yerlerindeki yangın ve patlama riski de bir diğer önemli konu. İşçilerimizin barınma alanları çadırlar, yandığında söndürülme imkânı olmayan materyallerden oluşuyor. Hayati tehlikeyle ilgili durumların tespit edilmesi halinde riskli iş yerlerinde yapılan işi durduracağımızı şimdiden işverenlere duyuruyoruz. İş Teftiş Kurulu Başkanlığı olarak çıkarılan yasanın amacının ulaşmasını ve uygulamaya geçirilmesini, yapı sektöründe güvenlik kültürünün oluşmasını ve inşaat işlerinin iş kazası ve ölümlerle anılmamasını temenni ediyorum.''

Açılış konuşmalarının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik İş Başmüfettişi Onan Kuru’nun moderatörlüğünü yaptığı Konferansa geçildi. Konferansta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi Sercan Peşan, “Yapı İşyerlerinde Yüksekte Güvenli Çalışma Hedefine Yönelik Risk Esaslı Teftiş Projesi” kapsamında 2012 yılında gerçekleştirilen teftişler, sektöre iş sağlığı ve güvenliği yönünden genel bakış”, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Başmüfettişi A. Serdar Akın, “Hidroelektrik Santral (HES) İnşaat İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönünden Programlı Teftiş Projesi” kapsamında 2012 yılında gerçekleştirilen teftişler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Başkanlığı Yetkili İş Müfettiş Yardımcısı M. Kayhan Topaloğlu “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuat değişikliği ile beraber gelen yenilikler, risk değerlendirmesi” ve İNTES Proje Koordinatörü Aslı Karatekin de “İNTES Mesleki Yeterlilik Merkezi’nin  (İNTES MYM) Faaliyetleri” konulu sunumlarını yaptılar.

Toplantı Sunumlarının Tümü İçin TıklayınızKullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH