KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

167.Geleneksel Toplantı

İNTES GENEL SEKRETERİ NECATİ ERSOY – Sayın Başbakan Yardımcım, sayın konuklar; İNTES’in 167. Geleneksel Toplantısına hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Yönetim Kurulumuz adına açılış konuşmasını yapmak üzere Başkan Vekilimiz Sayın Mustafa Demir’i kürsüye arz ediyorum.

Buyurunuz Sayın Demir.

İNTES BAŞKAN VEKİLİ MUSTAFA DEMİR – Sayın Başbakan Yardımcım, Sayın Müsteşarım, sayın bakanlarım, sayın genel müdürlerim, sayın bürokratlar, sevgili meslektaşlarım; İNTES’in 167. Geleneksel Toplantısına hoş geldiniz.

Siz değerli katılımcılarla 2014 yılının ilk Geleneksel Toplantısını bugün yapıyoruz. İNTES 30. yılında 167 toplantıyı başarıyla sonuçlandırdı. Bu yıl enteresan bir tesadüf de İNTES’in 50. kuruluş yıldönümüdür.

Sektörümüzün önemli bir platformu olan bu geleneksel toplantıları ve diğer çalışmalarını 50 yıldır ülkemizin hizmetine ve sektörümüzün problemlerinin çözümüne ayırarak başarıyla yürütmüştür.

Değerli katılımcılar, bugünkü Geleneksel Toplantımızın yemeğini, ev sahipliğini AKFEN Holding adına Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi Akın yapacaktır. Camiamızı bir araya getiren bu güzel ev sahipliği için kendisine teşekkür ediyoruz. Bilindiği üzere AKFEN Holding, çok önemli projelere imza atmış, binlerce kişiye istihdam yaratmış başarılı bir firmamızdır. Allah yolunu açık etsin diyoruz.

Efendim, bugünkü toplantımızın onur konuğu ve konuşmacımız Başbakan Yardımcımız Sayın Ali Babacan’dır. Sayın Babacan bu yoğun gündemde bize zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz.

Sayın Başbakan Yardımcım,

Bugün bizlerle paylaştığınız konular, vereceğiniz mesajlar son derece önemlidir. Eminim katılımcılarımız sizi dikkatle izleyecekler ve önemli işaretler alacaklardır. Sektörümüz yurt içinde, yurt dışında her türlü olumsuzluğu aşarak üretim yapmakta, dünya sıralamasında Çin’den sonra en fazla iş üstlenen 2. Ülke konumundadır. Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde yıllık taahhüde bağlanan iş hacmi 30 milyar dolar seviyesine ulaşmış bulunmaktadır. Yüksek bilgileriniz dahilinde olduğu üzere, inşaat, millî gelire katkısı, istihdam potansiyeli, harekete geçirdiği 200’den fazla alt sektör ile kalkınmada önemli bir etken olup ekonominin lokomotif güçlerinden birisidir.

Sayın Başbakan Yardımcım, ben sözümü fazla uzatmayacağım ama sektörümüzün sorunlarından iki üç problemi yüksek müsaadelerinizle arz edeceğim.

Bilindiği üzere, yurt içi ihalelerde Kamu İhale Kurumu bazındaki temel sorunlar zatıaliniz ve bakanlarımız tarafından çok iyi bilinmektedir. Bunların başında aşırı düşük fiyatlar gelmektedir. Bunun çözümü için doğru hesaplanmış, yaklaşık maliyetlerin altındaki tekliflerin elenmesi şeklinde düşünmekteyiz. Nitekim, yaklaşık maliyetin içerisinde zaten yüzde 15 genel gider, yüzde 10 kâr vardır. Bunun altında bir işi yapmak mümkün değil diye düşünmekteyiz.

İkinci bir problem, iş deneyim belgelerinde bir işte yaklaşık 15-20 civarında belge çıkmasıdır. Bu da ayrı bir handikap yaratmaktadır.

Son dönemlerde yıllara sari işlerde, özellikle son iki üç ay içerisinde doların değerinin yüzde 20-30 civarında artması, maliyetlerimizi de o mertebede artırmıştır. Acilen bir fiyat farkı kararnamesine de ihtiyaç olduğunu, arz etmek istiyorum.

Sayın Başbakan yardımcım

Bu ve benzer sorunları mutlaka çok iyi biliyorsunuz ve Hükümetimizin sektörümüze her zaman olduğu gibi yardımcı olmasını, önünün açılmasını ve başarılarının devamı için gereken tedbirlerin alınmasını talep etmekteyiz.

Beni dinlediğiniz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

İNTES GENEL SEKRETERİ NECATİ ERSOY – Sayın Başbakan Yardımcım, sayın konuklar; AKFEN Holdingin yaptığı işleri tanıtan kısa filmi dikkatlerinize arz ediyorum…

İNTES GENEL SEKRETERİ NECATİ ERSOY – Sayın Başbakan Yardımcım, sayın konuklar; şimdi de konuşmalarını yapmak üzere AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi Akın’ı kürsüye davet ediyorum.

Buyurun Sayın Akın.

HAMDİ AKIN (AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı) – Sayın Başbakan Yardımcım, değerli İNTES üyeleri ve sektörün değerli temsilcileri; Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasının 167. Geleneksel Toplantısına hoş geldiniz.

Bugün AKFEN Holding olarak sizleri ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz. Sizlerin de yakından takip ettiği üzere, Türkiye son yıllarda, özellikle ekonomide çok yol kat etti. Ülke ekonomisinin yakaladığı bu başarılı büyüme hikayesinin en büyük katkı ve hizmeti Türk inşaat sektörü temsilcilerinin sağladığını söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz yılı yüzde 7’ye yakın bir büyüme ile kapatan sektörümüzün 2014 yılında da büyümesini sürdüreceği inancındayım.

Bir ülkenin gelişiminin ana eksenini oluşturan otoyollar, havaalanları, enerji üretim tesisleri, hastaneler ve konut gibi birçok altyapı ve üst yapılar ülkemizin genel büyüme politikası içerisinde önemli bir yer alırken, inşaat sektörünün gelişimine de destek vermektedir. Özellikle bu yıl ve yakın gelecekte inşaat sektöründeki büyüme seyrinde mega ölçekte kamu yatırımlarının önemli bir paya sahip olacağını düşünmekteyim.

Kısa süre içerisinde tamamlanması planlanan İstanbul’daki 3. Köprü, 3. hava limanı, Avrupa'nın en büyük 2. köprü inşaatını da kapsayan İstanbul-İzmir Otoyolu, 50 şehirde büyük altyapı ve hastane inşaatları ve 6,5 milyon konutu içeren kentsel dönüşüm, hızlı tren, yeni bölünmüş yollar, tüp geçitler, limanlar ve HES projeleri ile bölgesel havaalanları gibi devasa projelerle alınacak mesafe inşaat sektörünün 2014’te göstereceği performansının temel dinamikleri olacaktır.

Küresel piyasa koşullarına rağmen tüm bu planlanan yatırımlar çerçevesinde Türk inşaat sanayicisinin yurt içinde ve yurt dışından elde ettikleri başarılar ülkemizin ve sektörümüzün itibarını artırmakta olup aynı zamanda bu başarı ülke ekonomisinin büyümesi noktasında da diğer sektörlere örnek olacaktır.

2014 yılında kamu yatırımlarının yanı sıra, özel sektör inşaat yatırımlarının da büyümeye katkı sağlaması beklenmektedir. Bu nedenle, küresel, siyasi, bölgesel ve ekonomik belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla ekonominin özel sektöre odaklı büyümeyi sürdürmesi büyük önem taşımaktadır.

Değerli konuklar, AKFEN Holding olarak 1976 yılından bu yana Türkiye'nin birçok altyapı projelerinde yatırımcı olarak yer alarak Türkiye'nin önde gelen altyapı yatırım holdinglerinden biri haline geldik. Hava limanı yönetim ve operasyonları, inşaat, deniz limanı işletmeciliği, deniz ulaşımı, su dağıtımı, atık su hizmetleri, enerji ve gayrimenkul gibi birçok alanda bağlı ortaklıklar ve iştirakler yoluyla kararlı bir şekilde yolumuza devam etmekteyiz.

TAV İnşaat olarak Medine Hava Limanı ihalesini kazandıktan sonra, 2013 yılında Suudi Arabistan’ın Riyad King Halid Hava Limanının Terminal 5 Tasarım ve İnşaat ihalesini de portföyümüze kattık.

Isparta Şehir Hastanesi ihalesini AKFEN İnşaat olarak en iyi teklifi vererek kamu-özel ortaklığı modeli kapsamında sosyal altyapı işlerine adım attık.

AKFEN Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı olarak 3 yeni otel yatırımını tamamlayarak portföyümüzdeki operasyonel otel sayısını 16’ya yükselttik. Ayrıca 4 otelin yapımı devam etmekte, 2015 yılında 20 otelimizle birlikte hizmetimize devam edeceğiz ve yeni otel projelerine de inşaat olarak devam kararlılığındayız.


Haberin Devamı için tıklayınız.Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH