KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

İNTES Genç Yöneticiler Grubu İnşaat Muhasebesi Semineri düzenledi

İNTES Genç Yöneticiler Grubu İGY 20 Şubat 2014 Perşembe günü İNTES üyelerine yönelik muhasebe, finansman ve  insan kayaklarında çalışanlarınıza yönelik bir seminer programı düzenledi.   

Seminerin konuşmacısı Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü  Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kaval oldu.

Prof. Kaval’ın verdiği bilgilere göre, Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte belirli büyüklüğü aşan şirketlere Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarına (UMS/UFRS) göre mali tabloları düzenleme zorunluluğu getirildi.

İşletmeler vergi yükümlülüklerini yerine getirebilmek için eskiden olduğu gibi defterlerini vergi yasalarına uygun tutarken ve vergi beyannamelerine ek olarak verilen bilançolarını Tekdüzen Hesap Planına göre hazırlayıp sunacaklar. Ancak, Genel Kurullarına sunacakları mali tabloları Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarına göre hazırlamak zorunda olacaklar. İki sistem arasında fark ortaya çıktı. Buna göre, vergi yasalarına göre işin tam tamamlanması sonucunda kâr tespit edilip vergisi tamamlanmadan sonra verilirken, bu sisteme göre her yıl inşaat kârı hesaplanıp vergi karşılığı ayırmak gerekiyor.

 

Bu durumda yıl içinde vergi yasalarına göre tutulan kayıtların yıl sonlarında UMS/UFRS’lere uygun şekle dönüştürülmesi ve izleyen yıllarda da bunun etkilerinin takibi gerekiyor. Bu da inşaat muhasebesinde oldukça önemli bir sorun oluyor.
 

Prof.Kaval, inşaat taahhüt işletmelerinde sorumlu muhasebecilere yönelik olan bu seminer programında bu düzeltmelerin ne şekilde gerçekleştirilebileceğine dair örnek uygulamaları da aktardı. 

Seminere üye firmaların Muhasebe ve Finans biriminde çalışan personeli katıldı.Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH