KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

DÜNYAYI İNŞA EDENLER ZİRVESİ. II

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan M. Şükrü Koçoğlu kısa vadede sosyal güvenlik ve teminat mektubu sorunlarının çözülmesi halinde yurt dışı müteahhitlik hizmetleri performansının hızlanacağını belirtti. Koçoğlu, yurt dışı müteahhitlik sektörünün yeni hedefinin yıllık 50 milyar dolarlık iş hacmine ulaşmak olduğunu açıkladı. Koçoğlu,  “Elimizi kolumuzu bağlayan düzenlemeleri kaldırma zamanıdır” dedi.

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ise inşaat sektörünün diğer sektörlere büyüme yönünde verdiği katkı ve istihdam katkısı nedeniyle “lokomotif” özelliğinin farkında olduklarını ve bunu desteklemek yönünde çaba harcadıklarını kaydetti.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 35 yıldır sektörün içinde olduğunu ve sektörü çok iyi tanıdığını ifade ederek Türkiye’nin en büyük rakibinin Çin olduğunu vurguladı.

Zafer Çağlayan, 33 ayrı ülke ile yurtdışı müteahhitlik sektörünü de içerecek biçimde daimi ticaret komitesi görüşmeleri yürüttüklerini hatırlatarak, bu alanda atılacak adımlarla sorunun çözümünün hızlanacağını ve iletişimin güçleneceğini vurguladı. Yurtdışı temasların önemine işaret eden Çağlayan, Hindistan 10 yılda 500 milyar dolarlık alt ve üst yapı yatırımı, aynı miktar düzeylerinde Singapur ve Irak’ta ve Asya Pasifik ülkelerinde 5 yıl içinde 50 milyar dolarlık altyapı yatırımı başladığını, Türkiye’nin bunlardan pay alması gerektiğini belirtti.

Toplantının açılışında konuşan 9’ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Atatürk’ün Türkiye’nin kuruluşunda cehalet ve yoksullukla savaşı en önemli düşman olarak nitelediğini hatırlatarak, Türkiye’nin “imar, inşa ve ihyaya” ihtiyacı bulunduğunun altını çizdi. Türkiye’nin inşaat sanayi gelişimi hakkında deneyimlerini katılımcılarla paylaşan Demirel, uluslararası müteahhitlik sektörünü “kurtlar sofrası” olarak niteledi. Demirel, tavsiye isteyen bir müteahhit dostuna söylediği sözleri de hatırlatarak, inşaat sanayicilerine “Dış ülkelere tutarlı proje geliştirmeden, iyi bir uygulama deneyim ve ekipman gücüne sahip olmadan, tutarlı bir sözleşme bağlamadan gidilmemeli, hiçbir macera göze alınmamalıdır” sözleriyle seslendi.

Sektörün ‘dışarıdan görüldüğü gibi’ kolay bir yapısı olmadığının altını çizen Süleyman Demirel, inşaat sanayicilerine de seslenerek, iyi planlanmış işler yapmalarını, maceracı olmamalarını istedi. Dünyadaki sektör sorunları ile Türkiye’deki sektör sorunlarının benzer olduğunu belirten Demirel, “enflasyon olan ortamda sabit fiyatla iş aldıysanız başınız belaya girer”  diye konuştu.

Zirvenin panel bölümü Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat tarafından yönetildi. Panelde; 

Baytur İnşaat A.Ş. Onursal Başkanı Sezer Birgili, inşaat sektöründe karşılaşılan mali sorunlara değindi. “Aslında müteahhitlik sektöründe en önemli sorunlardan bir tanesi teminat mektubudur” diyen Birgili başarıyla tamamlanabilecek bir işin sadece teminat mektubu bulunamamasından dolayı kaybedilebildiğinin altını çizdi.

Alsim Alarko Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, Alarko grubu olarak birçok sektörde faaliyet gösterdiklerini bunlardan en çok inşaatta zorlandıklarını çünkü riski en çok olan sektörün müteahhitlik olduğunu vurgulayarak gelişmiş ülkelerin çok yüksek kurallar koyduklarını bu ülkelerde Türk müteahhitlerinin ihaleyi kazanmasının çok güç olduğunu bu nedenle gelir getirecek, kazanç sağlayacak ülkelere yönlenmemiz gerektiğini vurguladı.

Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Talu ise Türkiye’nin gündemindeki en önemli konulardan birisinin enerji olduğunu, enerjide yüzde 75 dışa bağımlı olduğumuzu bu nedenle bir an önce özkaynaklara öncelik verilmesi gerektiğini, aynı zamanda doğalgaz depolarının sayısının ve kapasitesinin artırılmasının önemini vurguladı. Gönül Talu kaliteli enerjinin ucuza temin edilmesi gerektiğini, enerji ihtiyacımızın karşılanması amacıyla, 2017 yılına kadar 8 adet Atatürk Barajı,  9 Afşin Elbistan termik santrali, 9 adet doğalgaz santralı kurulması gerektiğini belirtti.Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH