KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

2014 Yılında Yapılan Toplantılar

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

"Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri Türkiye'nin yüz akıdır"

İNTES Başkanı Koloğlu, aşırı düşük tekliflerden yakındı, “İdarenin görevi haksız rekabeti önlemektir”dedi.

İNTES’in “Ülkemizin Ulaştırma Hedefleri” konulu 170. Geleneksel Toplantısı 25 Kasım Salı günü Sheraton Otel’de yapıldı.

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının onur konuğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan oldu.

Bakan Elvan, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasının (İNTES), Geleneksel Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, İNTES'in yaptığı işlerle, mesleğin çıtasını yükselten adımlarıyla, bilinçli ve örgütlü yapısıyla, oluşturduğu istihdamla, "Türkiye'yi İnşa Edenler"in çatı kuruluşu olduğunu belirtti.

Konuşmasına Hacı Bayram Veli'nin Ankara'ya geldiğinde, Ogüst Tapınağı'nın yanı başında dergahı kurduğunu belirterek başlayan Elvan, "Nagehan ol Şara vardım/Ol şarı yapılır gördüm/Ben dahi bile yapıldım/Taş u toprak arasında" şiirini okudu. Elvan, "Yani günümüz Türkçesiyle söylersek, ansızın bir şehre geldim, o şehir yapılmaktaydı, şehirle birlikte ben de inşa edildim. Mekan-insan ilişkisini yeryüzünde en güzel şekilde anlatan bu şiir esasında siz yükleniciler olarak, biz idare olarak meseleye bakışımızı, inşa etmekten muradımızın ne olduğunu anlatması bakımından önemlidir" diye konuştu.

Müteahhitlik hizmetleri Türkiye’nin yüz akı

Müteahhitlerin yaptığı işlerin, insana, şehre ve uygarlığa karşılık gelen yanlarının sadece fiziki büyüklüklerle, sadece maddi büyüklüklerle açıklanamayacağını kaydeden Bakan Elvan, "Özellikle yurt dışı müteahhitlik hizmetleri sadece İNTES'in değil Türkiye'nin yüz akıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tarım dışı istihdam içerisinde inşaat sektörünün işgal ettiği yerin 2005 yılında 1 milyon 171 bin kişi ile %7,53 iken, bugün bu oranın 1 milyon 954 bin kişi ile  %9,43'e ulaştığını ifade eden Elvan, bu sayının 1,2 milyonunu İNTES çatısı altında toplanan şirketlerin istihdam ettiğine dikkati çekti.

Küresel krizin etkisiyle daralan sektörün 2010 yılından itibaren tekrar toparlandığını kaydeden Elvan, "Şayet, ulaşım altyapı projelerine hız kesmeden devam etmeseydik, 2008-2009 döneminde sektörde meydana gelen depremin, ortaya çıkan enkazın kaldırılması bu kadar hızlı olmazdı" değerlendirmesinde bulundu.

Sektörün gerek yurt içi gerekse yurt dışı müteahhitlik işleri konusunda hangi sorunlarla karşılaştığını bildiklerini dile getiren Elvan, bugüne kadar sorunları çözme iradesini gösterdiklerini, bundan sonra da aynı irade ve kararlılığı göstereceklerini de kaydetti.

Çalışmaların merkezinde insan var

Bakanlık çalışmalarının merkezinde “insanın olduğunu” anlatan Elvan, şöyle konuştu:

“Merkezimizde insan var. İster Türkiye’de olsun, ister Türkiye dışında olsun, otoyollar, barajlar, konutlar, köprüler, tüneller, çarşılar, demiryolları, limanlar, havaalanları inşa etmekle kalmıyoruz, kendimizi ve geleceğimizi inşa ediyoruz. Bu açıdan sizlerin yaptığı işlerin insana, şehre ve uygarlığa tekabül eden yanları sadece fiziki büyüklüklerle, sadece maddi büyüklüklerle izah edilemez. Bu nedenle sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum.

İNTES üyesi şirketlerin, bugün 103 ülkede 7 bin 371 farklı projede 31,3 milyar dolarlık iş hacmine ulaşmaları ve on bir yıllık dönemde gerek proje sayısında gerekse işin mali boyutunda görülen yükseliş, Türkiye’nin bölgesel ve küresel ufkuyla da yakından ilgilidir. On bir yıl önce 16 milyon dolar olan ortalama proje bedeli bugün 84 milyon dolara ulaşmıştır. İNTES, alanında Türkiye’nin birikimini, deneyimini ve ustalığını temsil ediyor. Gerçekleştirdiğimiz projelerin büyük kısmını sizlerle hayata geçirmişsek, gerçekleştireceğimiz projelerde de büyük ölçekte sizler olacaksınız.”

Projelerle ilgili sunum

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, konuşmasının ardından devam eden projelere ilişkin ayrıntılı bir sunum yaptı. Elvan, özellikle demiryollarının gelişmesine öncelik verdiklerini belirtti, 2003 yılında 11 bin kilometre olan demiryollarının 8 bin 706 kilometresinin yenilendiğini söyledi, demiryollarında çift hatlılara öncelik verileceğini belirtti. Yüksek hızlı tren uygulamaları ile ilgili bilgi veren Bakan, hızlı tren yatırımlarında yerli yatırımcıları teşvik edeceklerini, yabancılarla ortaklıklarda %51’lik payın yerli yatırımcıda olmasını önemsediklerini anlattı.

Karayollarında gerçekleştiren makro projeler hakkında da bilgiler veren Elvan, havayolu taşımacılığında önemli adımlar atıldığını yurt içinde bir yıl içinde 170 milyon yolcu taşınacağını da kaydetti.

İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, toplantının açılışında bir konuşma yaptı.  Koloğlu, ulaştırma alanında son 12 yılda 186,5 milyar liralık yatırım yapıldığını belirterek, bu yatırımların Türkiye'yi dünyayla bütünleştirdiğini söyledi.

Demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi için yolların çift hat yapılması gerektiğini ifade eden Koloğlu, ilerleyen yıllarda demiryolu taşımacılığının ülke açısından çok daha önemli olacağını dile getirdi.

Koloğlu, konuşmasına, toplantının ev sahipliğini yapan İNTES Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı’ya ve toplantının onur konuğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a “yoğun programlarına rağmen zaman ayırdığı için” teşekkür ederek başladı.

Ulaştırma sektöründe binlerce proje yürütüldüğünü,  bu projelerin Türkiye’nin tüm vatandaşlarına hizmet verdiğini belirten Koloğlu, ulaştırma alanında 12 yılda çok büyük ve önemli projelere imza atıldığını söyledi.

 

İNTES Başkanı Koloğlu şöyle konuştu:

 

“Bakanımız Sayın Elvan devam eden projeleri artan titizlikle takip etmekte, yeni projeleri hayata geçirmek için yoğun çaba harcamaktadır. Çalışmaları ve başarıları ile sektör olarak gurur duyuyoruz. Ulaştırma alanında yapılan yatırımlar ülkemiz için son derece önemlidir.

Zira Türkiye karayolu ulaşımında kavşak noktasıdır.  Demiryollarında gerçekleşen yatırımlar ise bir devrim niteliğindedir. Yüksek Hızlı Tren yatırımları ülkemizin çağa ayak uydurmasına vesile olmaktadır. Uluslararası demiryolu koridorları ülkemizin dünyadaki konumunu güçlendirecektir.  Sayın Bakanım, Demiryolu taşımacılığını da geliştirmemiz için yollarımızı çift hat yapmamız gerektiğine inanıyorum. Çünkü ilerleyen yıllarda Demiryolu taşımacılığı ülkemiz için çok önemli olacaktır.

 

Hava yollarında ise sonuç daha güzeldir. Bakanlığımızın hedefi havayolunun halkın yolu olmasını sağlamaktı. Bu hedef de çok şükür başarılmıştır.   Herkes için çağdaş ulaşılabilir hava alanları inşa edilmeye devam ediliyor. Ulaştırmada Ezber Bozan Projeler gerçekleştiriyoruz. İstanbul’da 150 milyon yolcu kapasiteli havaalanı, İstanbul-İzmir  Otoyolu ve Körfez Geçişi, 3. Köprü dahil Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve Marmaray’ın kardeşi Karayolu Tüp Geçidi. Bu makro projeler, ülkemizin ulaştırma alanında ne kadar büyük düşündüğünün çok çarpıcı örnekleridir. 2015 yılında inşa edilecek tüneller ile mesafeler yollar  kısalacak ve yollarda bilhassa nakliyeci arkadaşlarımızın çektikleri çileler bitecektir.

İnşaat Sanayicileri olarak Ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine katkıda bulunan bu yatırımlara imza atabilmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz.”

 

Daha çok çalışma ve daha çok üretim

 

Bu son dönemde gerçekleştirilen önemli projelerin ulaştırma altyapısında olduğu kadar ekonomimize, kalkınmamıza ve istihdamımıza katkı verdiğini belirten Koloğlu, “Ülkemizin tam da bu günlerde daha çok çalışması, daha çok üretmesi gerekiyor. Sektör olarak biz hazırız.  Siz de yeterince ödenek verir ve hak edişlerimizi ödemekte biraz daha hassas davranırsanız, kapasitemizi daha rahat kullanacağız. Mevcut ödenek ve ödeme sıkıntılarından bilhassa henüz gelişmekte olan müteahhitlerimizin kısa vadede olmasa da orta vadede  zor durumda kalacaklarını görmekteyiz.” Dedi.

 

Koloğlu, büyük projelerin ve önemli yatırımların tamamlanmasının kalkınmamızın ve büyümemizin devamı için YAP-İŞLET, YAP-İŞLET-DEVRET dışında alternatif kaynaklar bulmanın önem kazandığını vurguladı, sektör olarak ellerinden gelen desteği vermeye her zaman hazır olduklarını söyledi.

 

Aşırı düşük teklifler

 

Konuşmasında aşırı düşük tekliflere de değinen Koloğlu, bunun en önemli sebebini açıklarken de şöyle konuştu:

 

“Artık idareler de, kamuoyu da,  Kamu İhale  Kurumu da anladı ki en düşük teklif, her zaman en uygun teklif değildir. Bunun en önemli sebebi ise sektöre girişlerin son derece kolay ve basit oluşudur. Bir işten alınan onlarca iş deneyim, yönetme ve denetleme belgeleri ve  yurt dışından gelen içerik araştırması olmayan belgeler  bunlarla oluşan yeni firmalar, “Bu Aşırı Düşük Teklifler”in tek sebebidir.  Zira gerçek Rekabet, eşitler arasında olur. Diğeri Haksız Rekabet’ tir. İdarenin görevi Haksız Rekabeti önlemektir.

İş yönetme ve denetleme belgelerine kalıcı bir çözüm bulmak zorunlu hale gelmiştir.

Çeşitli zamanlarda ve platformlarda verdiğiniz talimatlar çerçevesinde İNTES/TMB/ASMÜD olarak bu konuda ortak bir çalıştay düzenleyeceğiz ve konuyu enine boyuna tartışacağız.”

 

Toplantının ev sahipliğini yapan İNTES Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı da şirketin gerçekleştirdiği yatırımlarla ilgili kısa bir konuşma yaptı. Tefken İnşaat A.Şile ilgili bir tanıtım filmi de izlendi.

 

Toplantının bitiminde Bakan Elvan ile Tefken İnşaat AŞ Genel Müdürü Kafkaslı’ya adlarına dikilen ağaçlarla ilgili sertifikaları takdim edildi.Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH