KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

2012 Yılında Gerçekleşen Toplantılar


Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ve Türkiye Müteahhitler Birliği'nin (TMB) ortaklaşa düzenlediği toplantı 7 Aralık 2012 Cuma akşamı Sheraton Otel’de yapıldı. Toplantının onur konuğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, yapılacak 3. havalimanı hakkında müteahhitleri bilgilendirdi.

Yıldırım, “İhale Kanununun sorunları bitmez” dedi.

Bakan Yıldırım, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı arazisindeki kamulaştırma bedelleri ile ilgili, ''Özel mülkiyete konu kısım tabii ki var. Onun şu anda değer tespit çalışmaları, hak sahibiyle görüşmeleri yapılıyor. Şu anda vereceğim rakam çok sağlıklı olmaz'' dedi.  Bakan Yıldırım, müteahhitlerin Kamu İhale Kanunu'na yönelik eleştirilerine yanıt verdi. 

Kamu İhale Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına karşın hala sorunların devam ettiğini belirten Yıldırım, ''Bu İhale Kanunu'nun sorunları bitmez. Bu sorunların bir parçası da müteahhitlerimiz. İdare olarak bizim elbette ki kusurumuz olabilir, kanunda yetersizlik olabilir. Ama buraya mükemmel bir kanun da getirsek 6 ayda paçavraya döner'' diye konuştu.

 

Değişikliklerle değil değerlerle hareket edilmesi gerektiğini anlatan Yıldırım, söz konusu değerlerin yapılan işe saygı, idarenin müteahhitlere bakış açısı, inisiyatif kullanmaya yönelik düzenlemeler olduğunu kaydetti. 

Yıldırım’dan müteahhitlere övgü  “Türkiye'nin görüntüsünü değiştirdiniz''-

Son 10 yıldır müteahhitlerle birlikte olduğunu dile getiren Yıldırım, vatandaşların başını kaldırdığında Türkiye'nin kalkındığını, güzelleştirdiğini fark ettiğini söyledi.

Yıldırım, yapılan eserlerin müteahhitlerin emeği ile gerçekleştiğini çok iyi bildiklerini ifade ederek, ''Milletimiz de bizim kadar biliyor'' diye konuştu. 

Türkiye'de müteahhitlik alanında yapılanların başka ülkelerde yapılanlardan 3 kat daha ucuzuna mal edildiğini kaydeden Yıldırım, ''Türkiye'nin 10 yılda görüntüsünü değiştirdiniz. Türkiye'de artık herkes daha rahat, öz güveni artmış, 'başka ülkelerde olanın daha iyisi benim ülkemde var' diyerek Anadolu yollarına çıkıyor, havalimanlarını geziyor, hızlı tren seferlerine biniyor. Bunlar sizin eseriniz'' ifadesini kullandı.  

''Müşavirlik firması olmaması bir eksiklik''

Yıldırım, şu anda gündemlerinde 3. havalimanı dahil toplam 45-50 milyar liralık projeler olduğunu belirterek, bunların sayısının yıllara göre artacağını dile getirdi. 

Son 10 yılda ulaştırma alanında 134 milyar liralık yatırımlar yapıldığını anlatan Yıldırım, yerel yönetimlerdeki altyapı yatırımları dahil edildiğinde rakamın 197 milyar liraya ulaştığını ifade etti. 

Gelecekte Türkiye'nin, batıdan doğuya kayan servet ve zenginlik noktalarının geçiş güzergahı üzerinde olacağını kaydeden Yıldırım, ''Yani 'iş' diye bir problemimiz yok. İşleri nasıl iyi yaparız. Yaptığınız işten tatmin olmazsanız bir sonraki işi yapmayı canınız istemez'' değerlendirmesinde bulundu. 

Yıldırım, Türkiye'nin müteahhitlik alanında dünyada Çin'den sonra ikinci olmasına karşın bir müşavirlik firması olmadığına dikkati çekerek, ''Türkiye'nin, şimdiye kadar an az 3 tane uluslararası düzeyde müşavirlik firması çıkarması gerekirdi. Bunun olmaması bir eksikliktir'' dedi.

  3. havalimanı arazisi

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Yıldırım, bir gazetecinin metro inşaatlarının 20-30 kilometrelik kısmının ücretsiz yapılması karşılığında yüklenicilere istasyonların olduğu alanlarda iş merkezi yapılması fırsatı verilmesi fikrini hatırlatması üzerine, birçok projeleri olduğunu ancak bu projelerin her zaman genel bütçe imkanları ile yapma şanslarının bulunmadığını söyledi.

Metro projeleri için düşündükleri modelin kendileri icat ettikleri bir şey olmadığını anlatan Yıldırım, imar düzenlemesinin bu şekilde yapılması yoluyla metro yapımı maliyetlerinin sıfıra kadar indirilebildiğini ifade etti. 

 

Yıldırım, 3. havalimanı arazisinde kamulaştırma bedelinin hangi rakamlara ulaşabileceğine ilişkin soru üzerine de, 3. havalimanı arazisinin büyük kısmının kamuya ait olduğunu ifade ederek, ''Özel mülkiyete konu kısım tabii ki var. Onun şu anda değer tespit çalışmaları, hak sahibiyle görüşmeleri yapılıyor. Şu anda vereceğim rakam çok sağlıklı olmaz'' diye konuştu. 

Kamulaştırmada yapılan hesaptan çok sonucun ne olduğunun önemine dikkati çeken Yıldırım, genellikle kamulaştırma bedellerinde hedefleri tutturma oranının hemen hemen sıfır olduğunu belirtti. 

İNTES Başkanı Koçoğlu’nun konuşması

İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu da 27 yıldır İNTES'in geleneksel olarak düzenlediği toplantıları bu yıl kardeş kuruluş TMB ile yaptıklarını söyledi. 

İNTES Başkanı Koçoğlu, Yıldırım’a teşekkür ederken, “Türkiye’yi ulaştırma üssüne çevirdiniz” dedi

Koçoğlu şöyle konuştu:

“Bugün inşaat sektörünü temsil eden bu iki önemli kuruluş bir araya getirerek seçkin bir topluluğu aynı çatı altımda birleştirdi. Dünyada artık tek başına hareket etmek zorlaştı. Firmalar ortaklıklar kurarak hareket etmek zorunda. Finansal güç ve teknolojik birikimlerini firmalar birleştiriyor. Kimi zaman ulusal firmalar ile kimi zaman dünyanın farklı bir kıtasından firma ile. Türk firmalarımız da Dünyanın sayılı firmaları ile birleşerek ortaklıklar kuruyor. Afrika’da , Orta Doğu’da ,Asya’da, Avrupa’da  Türk Markasını inşa ediyor. Dünyanın her bölgesinde bugün Kamu ve Özel Sektör ortaklığı ile gerçekleşen projelerden söz ediliyor. Kısacası artık zaman bağımsız hareket etmek değil. Güçlerin birleşmesidir. Biz de bugün ortak sinerji sağlayarak sektörümüzün köklü ve saygın kuruluşu Türkiye müteahhitler Birliği ile ortak bir toplantı düzenledik. Ülkemizin gelişimine hizmet edecek projelerde biz de sivil toplum kuruluşları olarak ortak hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Bakan Yıldırım'ı, ''yatırımları sürükleyen bakan'' olarak tanımlayan Koçoğlu, Türkiye'yi ulaştırma üssüne çevirdiği için Yıldırım'a teşekkür etti.

Kamu İhale Yasası'na ilişkin eleştirilerini de ileten Koçoğlu, herkesin kolay bir şekilde müteahhit olarak kabul edilmemesini istedi. 

Koçoğlu, ihalelerde tekliflerin aşırı düşük olmasının yarattığı soruna Bakan Yıldırım'ın yardımcı olmasını istedi.  

Koçoğlu, sorunlarımızın temelinin isteyen herkesin hiçbir şart ve nitelik aranmadan inşaat-taahhüt sektöründe faaliyet gösterebilir durumda olduğunu, kanun ve ikincil mevzuatın uygulamasında karşılaşılan birçok sorunun temelinde de bu sorun yattığını vurgulayarak nitelikli ve etik anlayışı önde tutan deneyimleri ile mesleği devam ettiren firmalarımızın iş almasını sağlayacak katılım ve yeterlik kurallarının ihdasında büyük yarar olduğunu belirtti. Kamu kurum ve kuruluşlarımız yeterince hazırlanmadan ihaleye çıkmaması gerektiğini ifade eden Koçoğlu proje ve şartnamelerde eksikliklerin ihale dokümanlarında birbiriyle çelişkili hükümler ciddi sorunlar oluşturduğunun altını çizdi.

Yaklaşık maliyetler, yeterli maliyet araştırması yapılarak  belirlenmeli ve ciddi hesaplama yapılmadan kümülatif değerler üzerinden tespit edilmesinin gerekliliğine değinen Koçoğlu “Esas olan yapılabilir fiyatlarla işin ihale edilmesidir. Yıllardır süregelen gerçekçi fiyatlar yerine ilgisi olmayan aşırı düşük tekliflere işin verilmesinin sağlanması hususu sistemden nitelikli firmalarımızı dışlamaktadır” dedi.

 

Teklif birim fiyatlı işlerimizde iş kalemlerinde proje başlangıcında öngörülemeyen artışlar olabildiğini, ihtiyari olmayan bu durumda müteahhitlerimize bir nevi yaptırım uygulandığını, ilgili kalemlerdeki artışlar müteahhitlerimizin iradesi dışında miktar arttığında fiyat düşebilmekte olduğunu belirten Koçoğlu “Bu durum uygulama haksızlığa neden olmaktadır” dedi.

Koçoğlu son olarak  fiyat artışlarının her yıl TEFE-TÜFE’YE bağlı olarak uygulanması konusuna değinerek bu durumun uygulamada aksaklıklara neden olduğunu TEFE TÜFE artış uygulaması yerine yapım iş kalemlerini esas alan iş kalemi bazında fiyatı ve imalat miktarını esas alan bu fiyat farkı uygulamasına geçilmesi daha hakkaniyetli olacağını vurguladı.

TMB Başkanı Emin Sazak da son 10 yılda Bakan Yıldırım sayesinde ulaştırma alanında önemli başarılar elde edildiğini kaydederek, Yıldırım'ı başarılarından dolayı kutladı. 

Sazak kamu altyapı yatırımları dediğimizde akla gelen en büyük alanlardan birinin enerji, diğerinin ise ulaştırma sektörü olduğunu enerji yatırımlarının büyük bir bölümünün özel sektör marifetiyle hayata geçirildiğini göz önünde bulundurduğunda, ulaştırma projelerinin kamu altyapı yatırımlarındaki öneminin daha da öne çıkmakta olduğunu aktararak.

 “ Hükümetimizin 2023 vizyonunu gerçekleştirmek için ortaya koyduğu yatırımların büyük bir bölümünün ulaştırmanın her kesimini geliştirmeyi hedefleyen projelerden oluşması, Türkiye’nin transit merkezi olması, turizm ve ihracat gelirleri gibi önemli kalıcı ekonomik getirilerinin yanı sıra, kentsel dönüşüm ile birlikte, Türk inşaat sektörünün önümüzdeki 20 yıllık hedeflerini belirlemesi açısından son derece önemlidir. “ dedi.

Sazak, Cumhuriyet tarihinin en başarılı faaliyetlerini gerçekleştirdiği için Bakan Yıldırım’a teşekkür etti.

Başkan Sazak konuşmasında Bakan Yıldırıma yönelttiği bazı soruları şu şekilde aktardı

Bugün itibarıyla her yatırımcı kuruluşun kamu-özel sektör iş birliği yöntemiyle ihale ettiği projelerde farklı sözleşmeler uygulaması neticesinde ortaya çıkan karışıklığı ve zaman kaybını önlemek amacıyla hazırlanan çerçeve yasa henüz yürürlüğe girmemiştir. 2013 yılında bu konuda bir gelişme bekleyebilir miyiz?

Son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız aşırı düşük tekliflerin verildiği bazı ihalelerde projenin yanı yarısına bile gelmeden keşfin dolduğu ve kalan kısmı için açılan ihale sonucunda ulaşılan toplam proje bedelinin zaman zaman öngörülen orijinal maliyetin bile üzerine çıktığını görmekteyiz. Bu noktada oluşan zaman ve ekonomik kayıpların minimize edilmesi için eksiksiz yapılmış etüt ve projelerle belli bazı risklerin paylaşıldığı, anahtar teslimi götürü bedel sözleşme uygulamasına geçmeyi, bu sistemin hayata geçirilmesine kadarki süreçte ise keşif artış limitlerinin kaldırılarak ihalede verilecek fiyatlarla işleri tamamlatmayı düşünür müsünüz?

 

Son 3 yıldır kara yollarına ayrılan bütçeler yıl içerisinde aktarılan ek ödeneklerle beraber 12 milyar TL seviyelerine kadar yükselmişti. Ancak 2012 yılında kara yolları ödeneklerinin çeşitli sebeplerden dolayı bir önceki yılların çok altında kaldığı izlenmektedir. Yıl sonuna kadar aktarılması planlanan ek ödeneklere rağmen, 2013 yılına 3 ila 4 milyar TL müteahhit alacağının sarkacak olma ihtimali firmalarımızı oldukça endişelendirmektedir. 2012 yılı bitmeden aktarmayı düşündüğünüz ek ödenek miktarı ne olabilir ve 2013 yılına sarkması muhtemel alacaklar için nasıl bir program öngörmektesiniz.

Önümüzdeki dönemde inşaat sektörünün kaderi ve sektörümüzün ülke ekonomisine sağlayacağı katkı, altyapı yatırımlarının sürdürülmesine geçmiştekinden çok daha fazla bağımlı olacaktır. Bu konudaki en önemli darboğazı ise dünyadaki mevcut konjonktürün de etkisiyle finansman temini oluşturmaktadır. Son dönemde, gerek Bakanlığımız bünyesinde gerekse diğer bakanlıklarda kamu-özel ortaklığı, yap-işlet-devret türünde yeni projeler ihale edildi ve edilmeye devam ediliyor. Öte yandan, bu projelerin tümünde finansman temininde gecikmeler yaşandığını görmekteyiz. Mega projelerin geleceğini yakından ilgilendiren bu sorunun giderilmesi için Hükümetimiz ne çeşit arayışlar içindedir? Örneğin, bu tür projeler için ihtiyaç duyulacak öz kaynak temini için bir altyapı yatırım fonu oluşturma konusuna Hükümetimiz nasıl bakar? Projelerin uluslararası finans piyasalarını boğmayacak hızda devreye sokulması önerisine nasıl bakarsınız?

Konuşmaların ardından Koçoğlu ve Sazak, Bakan Yıldırım'a, adına Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen Ağaçlandırma ve Erozyonu Önleme Kampanyası çerçevesinde adına dikilen ağaçların sertifikasını sundu.

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH