KATEGORİLER

Meslek Standartları ve Ulusal YeterliliklerBasında İNTES ve İNTESMYM

 

 


 

 

İNTES 169. Geleneksel Toplantı

Enerji Bakanı Yıldız, “Ham petrol fiyatlarındaki düşüş tüketici ülkeler için fırsat.” dedi.

İNTES Başkanı Koloğlu,"İşçi sağlığı her türlü maddi varlığın üzerindedir" dedi.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) 169. Geleneksel Toplantısı 20 Ekim 2014 Pazartesi akşamı Rixos Grand Ankara Hotel’de yapıldı. “Enerjide Yeni Dönem” konulu toplantının onur konuğu ve konuşmacısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız oldu. 

Yıldız, Türkiye'nin ilerleme ve büyümesine devam edeceğini belirterek, bu kapsamda yatırım imkanlarının da kolaylaştırılacağını ifade etti, inşaat sanayicilerine “yatırım yapmaları” çağrısında bulundu.

Bakan Yıldız, ham petrol varil fiyatlarındaki düşüşün, 1 yıl boyunca bu şekilde devam etmesi halinde Türkiye'nin 3,4 milyar dolar kar edeceğini vurguladı.

Petrol fiyatlarındaki düşüşe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldız, 118-120 dolara çıkan ham petrol varil fiyatının şu anda 86 dolar civarında seyrettiğini belirtti. Yıldız, bu düşüşün petrolün siyasi bir araç olarak kullanılmasından kaynaklandığına dikkati çekerek, "Yerin altındayken savaş gerekçesi, yerin üstündeyken de barış gerekçesi haline gelen ham petrol ve doğalgaz şu anda bu noktalara geriledi. Üretici için bir tehdit ama bizim gibi tüketici ülkeler için de bu bir fırsattır" ifadelerini kullandı.

"İşverenle işçi birbirinden ayrılmaz iki unsur"

Maden işçilerinin ücretleri ile ilgili düzenlemelere değinen Yıldız, "Soma'dan sonra sektörel bir ücret düzenlemesi yapıldı. ‘Maden işçilerinin ücreti 2 kat fazla olmak zorundadır’ denildi. İşçilerimizin haklarının düzenlendiği bir ortamda Kamu İhale Kurumu ve rödevans işletmeciliği vasıtasıyla iş almış olan işverenlerimizin haklarının düzenlenmemiş olması bir eksikliktir" diye konuştu.

Yıldız, konuyla ilgili önergenin, Plan Bütçe Komisyonu’ndan sonra TBMM Genel Kuruluna geldiğini söyledi. Söz konusu maddeye, genel kurulda muhalefet partilerinin itiraz ettiğini anlatan Yıldız, şunları kaydetti:

"Muhalefetin itiraz konusu şuydu; biz burada işçinin haklarını düzenlemeye geldik, siz işverenin hakkını düzenlemeye geldiniz. Biz, işverenle işçi birbirinden ayrılmaz, birbirini tamamlayan iki unsurdur, dedik. O yüzden birini diğerinden ayırt ederek hak düzenlemesi olmaz. İşverene yeni bir hak ihdasında bulunmayacaktık. Yalnızca, maliyetlerinden dolayı artış miktarını kendilerine tebliğ etmek için önergeyi verdik. Önerge TBMM'de çıkarıldı. Büyük bir yanlışlıktı, kendilerini ikaz ettim. Bu kapsamda Torba Yasa çıktı. Cumhurbaşkanı onayladı iki gün geçti, 4 bin 200 işçi işverenlerimiz tarafından işten çıkartıldı.

Bunun uzaktan gelişi belliydi. Şimdi muhalefetten de arkadaşlar 'bu önergeyi tekrar gündeme getirebilir miyiz?' diyorlar. Tamam getireceğiz de, bu olaylar yaşanmadan önce bunları rahatlıkla yapabilmek lazımdı. Biz maden kanunuyla alakalı suyun kendi mecrasında akmasını teminen, Başbakan ve Cumhurbaşkanımızla da konuştuk, bir kanun tasarımız vardı. İnşallah, önümüzdeki ay genel kurulda kanunlaşmasını hep beraber sağlamış olacağız, bu önergede içinde olmak kaydıyla bunları dikkate almış olacağız. Biz haklı veya haksız bütün taleplerin değerlendirildiği ve gerçekten bütün şeffaflığıyla cevaplandırıldığı bir ortam istiyoruz."

"42 HES projesi mahkeme kararıyla iptal edildi"

Mahkeme kararlarıyla iptal edilen enerji yatımlarına da değinen Yıldız, 42 HES projesinin mahkeme kararıyla iptal edildiğini kaydetti. Bunu bir şikâyet değil, tespit olarak dile getirdiğini söyleyen Yıldız, söz konusu HES projelerinin kurulu gücünün yaklaşık 1263 megavat olduğunu bildirdi.

Yıldız, enerji yatırımlarındaki iptal kararlarının "makul" ve "keyfi" olanların değerlendirileceğini belirterek, "İthal kömürde 1245, yerli kömüre dayalı termik santrallerde yaklaşık 8 bin 777 megavatlık yapı, Türkiye'de bulunduğu yere, yani yer altına gömülmek isteniyor... Doğalgazda da toplam 14 bin 707 megavatlık kurulu güce sahip, 3521 megavatlık 3 santral de mahkeme kararıyla durdurulan yatırımlar arasında" diyerek sözlerini tamamladı.

"İşçi sağlığı her türlü maddi varlığın üzerindedir"

İNTES Başkanı Celal Koloğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, maden ve inşaat sektöründeki yeni yasalara değinerek, "İşçi sağlığı ve güvenliği her türlü maddi varlığın üzerindedir. Ancak, şartlar çok zorlanırsa ortaya kayıt dışılık ve büyük sorunlar çıkacağı endişesi taşıyoruz. Yasalarımızı tabiri caizse 'vur' deyince öldürmeyen şekilde düzenlemeliyiz" dedi.

Toplantının konusunun "Enerjide Yeni Dönem" olduğunu söyleyen Koloğlu, enerjide "milat" denilecek gelişmelere tanık olunduğunu ifade etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının çabalarıyla ülkenin elektrikte Avrupa elektrik sistemiyle senkron hale geldiğini belirten Koloğlu, Türkiye'nin köprü ve merkez ülke konumunda bulunduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin enerji ihtiyacının yaklaşık dörtte üçünü dışarıdan sağladığını kaydeden Koloğlu, 2015 yılında enerji ithalatı için 57,3 milyar dolar, 2017'te ise yaklaşık 64 milyar dolar harcanacağı söyledi. Cari açığın bir çok makro ekonomik değişkeni tehdit ettiğini ifade eden Koloğlu, ekonomik ve verimli bir elektrik enerjisine sahip olmak için başta rüzgar, su ve güneş enerjisi gibi yerli ve yenilenebilir kaynaklarının iyi değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

Türkiye’de yaşanan olayları üzüntü ile takip ettiklerini, bu dönemde verilen şehitlerin derin üzüntü kaynağı olduğunu belirten Koloğlu, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Ülkemizin birlik ve beraberliğini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bu sağlandıktan sonra hiç kimse ülkemizin önünde duramaz. Türkiye, kalkınan ve sürekli gelişen, tutulamayan bir ülke olur.” dedi.

Kalkınmanın temel dinamiklerinden birisinin enerji olduğunu belirten ve enerjiye olan talebin karşılanmasının önemine değinen Koloğlu, şunları kaydetti:

“Bu talebin, düşük maliyetlerle, zamanında, sürekli karşılanabilmesi de bir o kadar önemlidir. Doğal kaynaklar hızla tükenmektedir. Petrol ve doğal gaz sınırlı miktarda üretilmektedir. Aynı zamanda sürekli fiyat değişikliği yaşanmaktadır.

 Yerli kaynakların ekonomiye kazandırılması önemlidir. Ekonomik durgunluklar dikkate alınmazsa Türkiye’de elektrik tüketimi her yıl yüzde 10 ‘a yakın oranda artmaktadır.  Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynakları enerji üretiminde önemli bir alternatiftir. Hidrolik,  Türkiye’nin en büyük birincil yenilenebilir enerji kaynağıdır. Hidrolik kapasitemizi sonuna kadar değerlendirmemiz gerekmektedir. Devam etmekte olan projelerin takibini yaparak hızla sonlandırılmasının sağlanması, yeni projelerin yapılabilmesi için önündeki engellerin aşılmasına yardımcı olunarak devreye alınması, lisansı verilmiş bulunan projelerin yapılmasının sağlanması için yakın takip edilmesi gerekmektedir. Yerli kömüre dayalı alternatif enerji santrallerimizin etkinliğinin arttırılması da önemlidir.

İNTES Başkanı Koloğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının elektrik dağıtımının özelleştirmelerini başarıyla sonuçlandırdığını, özelleştirmeler ile 12.7 milyar dolar gelir elde edildiğini, böylece kamu elinde bulunan şirketlerin daha etkin ve verimli kullanılır hale geldiğini, verimlilik ve kalite artışında süreklilik sağlandığını kaydetti. Koloğlu, şunları söyledi:

 “Bu konuda başta Bakanımız Sayın Yıldız olmak üzere emeği geçen herkesi kutlamayı görev biliyorum. Biz bu dünyada geçiciyiz. Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmalıyız. Fosil yakıtlar ve petrol, dünyada kıt olan kaynaklardır. Kıt olduğu kadar çevreye de zararı büyüktür.  Bu nedenle elektrikli otomotiv üretimini ve kullanımını yaygınlaştıracak teşvikler getirilmelidir.”

Toplantı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Faruk Çelik ve Çelikler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik  adına Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol Seferberliği Kampanyası kapsamında fidan dikilmesi için yapılan bağışa ilişkin sertifikaların sunulması ile sona erdi.

 

 Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Bize Ulaşın | İNTES

© İNTES, 2009 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
4. Cadde 719'uncu Sokak No: 3 Yıldız/Çankaya-ANKARA
T : 0 312 441 43 50
F : 0 312 441 36 43
YBH