Başkan Koloğlu'ndan 2018 Yılı Değerlendirme ve 2019 Yılı Beklentileri

Başkan Koloğlu’ndan 2019 Yılı Değerlendirmesi

Ekonomik ve politik güç dengelerinin değişim gösterdiği bir yılı geride bırakıyoruz. 2018 küresel ekonomi açısından zorlu ve sıkıntılı bir yıl oldu. Ticaret savaşları, Suriye odaklı jeopolitik riskler, Amerika’nın Rusya, Çin ve İran üzerinden başlattığı ambargolar, Avrupa’da Brexit süreci gibi küresel ekonominin gündemini oluşturan dinamikler Türkiye ekonomisini de etkiledi. Ülkemiz politik çatışmaların etkisiyle TL’nin dolar ve diğer para birimleri karşısında değer kaybını ve yüksek enflasyonu yaşadı.

Küresel ve bölgesel yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ekonomimizde hızla alınan tedbirler sayesinde makro-ekonomik göstergelerde aynı hızda iyileşme yaşanmış, döviz kurlarındaki dalgalanma azalmış, enflasyonla mücadele sonuçlarını göstermeye başlamıştır. Ayrıca ekonomimiz son aylarda cari fazla veren bir ülke konumuna gelmiştir.

İnşaat sektörü Türkiye ekonomisinin büyümesinde daima taşıyıcı güç olmuştur. Sektörün en önemli özelliği ekonomik yavaşlamalardan hızlı ve derinden etkilenmesidir.  Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 oranında büyüyerek, geçmiş yıllara göre büyüme hızı azalmıştır. 2017 yılında 7,4’lük büyüyen, ilk çeyrekte büyümesini sürdüren inşaat sektörünün ise üçüncü çeyrek verileri ile 5,3 oranında küçüldüğünü görüyoruz.

2010-2017 yılları arasında ortalama 10,9 büyüme oranıyla genel ortalamanın üstünde yüksek bir performans gösteren sektörümüzün, kur ve faiz oranlarındaki artışlar ve mali disiplin politikaları nedeniyle geçmiş yıllara göre büyüme hızı düşmüştür.

Ancak inşaat sektörümüz var gücüyle çalışmaya devam etmektedir.

29 Ekim 2018’de Türkiye’yi Batı Avrupa ve Uzak Doğu arasında önemli bir transfer merkezi haline getirecek İstanbul havalimanını dünyanın ulaşım üssü olarak hizmete sunduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın Zafer Anıtı olarak tanımladığı İstanbul Havalimanı ile Türkiye hava ulaşımında liderliğe oynayacak.

Türkiye’mizin doğrudan yatırımlar için cazibe merkezi olmasına katkı sağlayacak ulaştırma yatırımları,  enerji arz güvenliğimizi sağlayarak cari açığın azalmasına katkı sağlayacak yerli ve yenilenebilir enerji yatırımları hayata geçirilmektedir. Diğer yandan şehir hastaneleri, spor tesisleri, eğitim kampüsleri, konut projeleri ve sosyal tesislerin ülkemize kazandırılması için inşaat sektörü yoğun bir çaba harcamaktadır.

Basında Çıkan Haberlere İlişkin Başkan Koloğlu’nun Açıklama Ayrıntıları Linkteki Haber Kupürlerinde Yer Almaktadır

CELAL KOLOĞLU DEĞERLENDİRME HABER KUPÜRLERİ.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.