Başkan Koloğlu'ndan Elazığ Sivrice Depremi Mesajı

______________________________________________________________

24 Ocak akşamı Elazığ Sivrice ilçesinde meydana gelen ve çevre illeri etkisi altına alan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Daha fazla can kaybı olmamasını yürekten diliyor, tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

Deprem maalesef ülkemiz coğrafyasının bir gerçeği, topraklarımızın yüzde doksanından fazlası deprem riski altında. Ne yazık ki bu kez Elazığ ‘da yine depremin acı yüzü ile karşılaştık. Toplumsal belleğimizde derin yaralar açan depremlerin bir daha yaşanmaması için kamu, özel sektör ve vatandaş olarak hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. İNTES olarak her zaman tekrarladığımız bir husus var: Binaları yıkan deprem değil, depremi hiçe sayan bakış açıdır.

Geçmişten bugüne ülke olarak yaşadığımız acı deprem tecrübelerinde kalitesiz yapı üretiminin maliyetini tüm toplum olarak ödedik, maalesef hala ödemeye devam ediyoruz. Elbette bu konuda önemli dersler çıkardık, güvenli yapıların önemi konusunda farkındalık ve bilinç arttı, hükümetimiz bu alanda somut adımlar attı. Ancak daha yapılacak çok iş ve alınacak çok mesafe var. Yeni konutları depreme dayanıklı inşa ederken diğer yandan mevcut yapıları da depreme dayanıklı hale getirmek mecburiyetindeyiz. Bu bizim milli meselemizdir.

Bir daha böyle acılar yaşamamak için: inşaat sektörünün tamamen bir mühendislik alanı olduğu kabul edilmeli, müteahhitlik mesleğine ilişkin belirlenen kriterlere uyulmalı ve tüm sektör çalışanlarının eğitilerek sertifikalandırılması sağlanmalıdır. Binalar yalnızca malzemeyle değil bilgiyle inşa edilir. Doğru mühendislik, doğru planlama ve doğru malzeme ile depreme dayanıklı konutlar inşa ettiğimiz takdirde depremler olsa dahi can kayıplarının olduğu böyle üzücü hadiseler yaşanmayacaktır.

MİLLİYET_20200126_0_202001271632286422.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.