Başkan Koloğlu'ndan Yeni Ekonomi Programı Değerlendirmesi

“Yeni Ekonomi Programı, Türkiye ekonomisinin gelecek dönem projeksiyonunu ortaya koyan ve önümüzdeki üç yılda atılacak adımları içeren değerli bir yol haritası niteliğinde.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu,

“Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 2020-2022 dönemlerini kapsayan Yeni Ekonomi Programı (YEP), Türkiye ekonomisinin gelecek dönem projeksiyonunu ortaya koyan ve önümüzdeki üç yılda atılacak adımları içeren değerli bir yol haritası niteliğinde. Geçtiğimiz Eylül ayında Bakanımız tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı dengelenme, disiplin ve değişim kurgusu üzerine inşa edilmişti. Bugün açıklanan programın hedefinin dengelenme dönemi kazanımlarının korunarak ikinci faza taşınması, dengelenmeden değişime geçiş olduğunu görüyoruz.

Ana teması “Değişim Başlıyor” olan Yeni Ekonomi Programı mevcut ekonomik koşullar doğrultusunda titizlikle hazırlanmış ve ülkemiz gerçekleriyle uyumlu bir program. YEP, fiyat istikrarı, cari denge, kamu maliyesi, sürdürülebilir büyüme ve istihdam başlıkları altında pek çok alanda atılacak adımları ve düzenlemeleri içeriyor.

Enflasyonla mücadele vurgusunu ve enflasyonun yüzde 5’in altına indirilmesi temel hedefini çok önemli buluyoruz. Enflasyon hedeflemesinde kararlı tutum yurt içi ve yurt dışı piyasalara güven verecektir. 2020-2022 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergelerin belirlendiği programdaki rakamsal hedefler ve hedefe ulaşabilmek doğrultusunda ortaya konan politika ve tedbirler inanıyoruz ki finansal istikrarı ve sürdürülebilir büyümeyi sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

İnşaat sektörünün yarattığı katma değer ve istihdam ile ülke ekonomisinin taşıyıcı gücü olduğuna vurgu yapan Koloğlu, “İnşaat sektörünün büyümesi ülke ekonomisinin kalkınması için kaçınılmazdır. Sektöre yapılan her yatırım çevresine de yaşam vererek yeni yatırım alanlarını tetiklemekte, kendisine bağlı harekete geçirdiği sektörlerle ekonomik büyümeye ivme kazandırmaktadır. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli ve öncü rol üstlenmesi gerekli olan inşaat sektörünün istihdama katkısı da altı çizilmesi gereken önemli bir gerçektir. İnşaat bağlı sektörleri dikkate alındığında yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlayan bir kapasiteye sahiptir. Sayın Bakanımızın programı sunumunda da ifade ettiği üzere tamamlanmaya yakın projelerin desteklenmesi ile inşaat sektöründe istihdam yeniden artış sürecine geçecektir. Kredi kanallarının açılması yönündeki vurguyu da sektör olarak kıymetli buluyoruz. Türkiye’nin altyapı ve üstyapı alanında acil öncelik bekleyen projelere hız verilmesi ve enerji, ulaştırma, tarımsal altyapı, şehirleşme, konut alanında hayata geçirilecek yatırımlarla inşaat sektörü yeniden ekonomik büyümenin taşıyıcı gücü olacaktır“ “ dedi.

Haber Kupürü
.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.