İnşaat İşçisi Mesleğinde Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluk Kapsamına Alındı

İNTES Başkan Vekili Gürhan Özdemir ve TÜRKİYE MYM Başkanından İnşaat İşçisi mesleğinde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğuna ilişkin açıklama yaptı.

İnşaat İşçisi mesleğine Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmesinin iş sağlığı ve güvenliği yolunda atılmış çok önemli bir adım olduğunu ifade eden Türkiye MYM Başkanı Gürhan Özdemir, “11 Kasım 2018 tarihli ve 30592 sayılı Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ’de İnşaat İşçisi mesleğinin yer alması sektörümüz açısından büyük önem arz ediyor. İnşaat işçisi sahada en az diğer meslek dalları gibi tehlikelere maruz kalıyor, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini gerektiren kaza ve yaralanma riskleri bulunuyor. Bu nedenle inşaat işçisi mesleğinin zorunluluk kapsamına alınması gerektiğini gerekli platformlarda ifade etmiş, İNTES Türkiye MYM olarak inşaat işçisi mesleki yeterlilik belgelendirme çalışmalarımızı tamamlamış ve 2016 yılında akredite olmuştuk.” dedi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun iş sağlığı ve güvenliğine çok olumlu katkıları olduğunun ve şantiyelerde verimlilik artışı yarattığının altını çizen Özdemir, “İnşaat sektöründe işinde yetkin olmayan çalışanlar hem kendilerinin hem de çevresindeki çalışanların yaşamlarını tehlikeye sokuyor. Oysa iş kazalarının çoğunu mesleki yeterlilik belgeli, eğitimli iş gücüyle önlemek mümkün. Mesleki yeterlilik belgesine sahip eğitimli işçiler, iş güvenliği açısından daha bilinçli oluyor, uyarı ve önlemler konusunda daha dikkatli davranıyorlar.” dedi.

“Mesleki Yeterlilik her önüne gelenin belge verebileceği bir sistem değil”
Mesleki yeterlilik sisteminin sadece hak eden kişilerin belge almasına yönelik uluslararası akreditasyonu olan kalite güvencesi sağlanmış bir sistem olduğunun altını çizen Özdemir,
“Mesleki Yeterlilik her önüne gelenin belge verebileceği bir sistem değil, zaman, emek ve insan kaynağı yatırımı gerektiriyor. TÜRKAK tarafından akredite olan ve MYK tarafından yetkilendirilen uluslararası akredite kuruluş olan TÜRKİYE MYM aracılığıyla yapmış olduğumuz mesleki yeterlilik sınavları sonucunda çalışma hayatına nitelikli ve belgeli işgücü kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Yayınlanan son tebliğle birlikte Türkiye MYM olarak yürüttüğümüz sınav ve belgelendirme faaliyetlerinde 18 mesleğin tümü zorunluluk kapsamına dahil oldu.

Zorunluluk kapsamındaki tüm mesleklerde Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen belgelendirme kuruluşlarınca yapılan sınavlarda başarılı olan adayların belge masrafı ve sınav ücretleri devlet tarafından karşılanıyor.

Teşvik kapsamındaki bu mesleklere son olarak “İnşaat İşçisi” de eklenmiş oldu. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan inşaat işçileri tebliğin yayım tarihinden 12 ay sonra yani 11.11.2019 tarihinden sonra şantiyelerde çalıştırılamayacak. İnşaat firmalarının ve işçilerimizin inşaat işçisi mesleği belgelendirme çalışmalarında teşviklerden yararlanmak için bir an önce harekete geçmesini öneriyoruz.

Sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31 Aralık 2019 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücretinin tamamı Fondan karşılanacaktır.” dedi.

.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.