İnşaat sektöründe ilk ticari arabuluculuk semineri

İnşaat sektöründe ilk ticari arabuluculuk semineri

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Arabuluculuk Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Güleryüz, uyuşmazlıkların ticari yaşam için maliyet ve risklerinin giderek arttığını belirterek, “Yatırımcı olarak geleceğe odaklanmak zorundayız. Yolumuza devam edebilmek için hızlı seçenekler ve çözümler üretmeliyiz.” dedi.

Güleryüz, İNTES ve Arabuluculuk Merkezi iş birliğinde, The Ankara Otel’de düzenlenen “İnşaat Sektöründe Ticari Uyuşmazlıkların Çözümünde Arabuluculuk Semineri”nde yaptığı konuşmada, seminerin, Türkiye’de ilk kez düzenlendiğini, İNTES olarak arabuluculuk sisteminin yerleşmesi, etkili ve hukuka uygun şekilde yürütülmesi için gayret ettiklerini söyledi.

İnşaatın uluslararası tahkim deneyimi en eski sektörlerden olduğuna işaret eden Güleryüz, “Orta ve büyük ölçekli projelerde çok sayıda alt yüklenici ile çalışıyoruz. Sayısız malzeme ve hizmet tedarikçisi ile ticari ilişki yürütüyoruz. Sektördeki firmalar bugün rakip, yarın ortak, bir sonraki gün yüklenici-alt yüklenici olarak birlikte çalışabiliyor. Dolayısıyla bizler için ortaya çıkan uyuşmazlığın kısa sürede ve derinleşmeden, arabuluculuk gibi dostane bir yöntem ilişkilerin devamlılığı açısından özel önem taşımaktadır.” diye konuştu.

Arabuluculuğun, uyuşmazlıklarda hızlı ve düşük maliyetle çözüm fırsatı sunduğunun altını çizen Güleryüz, özel sektör olarak sorunların çözümünde hukuki güven ve istikrarı çok önemsediklerini kaydetti. Hukuki güven ve istikrarın, yabancı yatırımcıların yatırım kararları açısından da belirleyici olduğuna değinen Güleryüz, bu noktada ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk mekanizmasının devreye girmesinin çok faydalı olacağını dile getirdi.

Güleryüz, yargısal çözümün uzun yıllar almasının, iş dünyasının temel sorunlarından olduğunu vurgulayarak, “Zaman maliyetinin yüksek olduğu bir çağda yaşıyoruz. Yıllar sürecek uyuşmazlıkların ticari yaşam için maliyeti ve riskleri giderek artmaktadır. Yatırımcı olarak geleceğe odaklanmak zorundayız. Yolumuza devam edebilmek için hızlı seçenekler ve çözümler üretmeliyiz.” ifadesini kullandı.

Seminer Güleryüz’ün açılış konuşmasının ardından, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar ve ilgili akademisyenlerin sunumlarıyla devam etti.

Hakan Öztatar: Arabuluculuk sayılarında Avrupa’da bir numarayız.”

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, “Bu yılın sonuyla birlikte 6 yılda 1 milyonu aşkın arabuluculuk uygulaması ülkemizde gerçekleşmiş olacak. Bu rakamlar bizi dünyada bir numara haline getirecek. Arabuluculuk sayılarında Avrupa’da bir numarayız.” dedi.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Öztatar, burada yaptığı konuşmada, arabuluculuğu bir toplumsal barış projesi olarak gördüklerini ve Türkiye’nin arabuluculuk çalışmalarında ilerleme kaydettiğini söyledi.

Türkiye’nin arabuluculuk rakamlarında Avrupa ile ABD’nin 20 yılda elde ettikleri başarıya 5 yılda ulaştığına dikkati çeken Öztatar, “INTES’in kurduğu arabuluculuk merkezinde 2018 yılında yapılan arabuluculuk sayısı 45 bin uyuşmazlıktır. Bu tek bir arabuluculuk merkezinde ortaya çıkıyor. Ayrıca INTES’in arabuluculuk merkezi Afrika’daki uyuşmazlıkları da çözebiliyor. Ağustos ayında Sayın Bakanımızın katılımıyla Singapur ile arabuluculuk anlaşması yapacağız. Arabuluculuk anlaşmalarının uluslararası icrasını da yapmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de arabuluculuğun uygulanmaya başladığı 2013’te 4 uyuşmazlığın çözüme kavuşturulduğunu dile getiren Öztatar, şunları kaydetti:

“2014’te 200, 2015’te bin 200, 2016’da 4 bin 800, 2017’de 25 bin, 2018’de 350 bin ve bu sene 650 bin arabuluculuk yapacağız. Bu yılın sonuyla birlikte 6 yılda 1 milyonu aşkın arabuluculuk uygulaması ülkemizde gerçekleşmiş olacak. Bu rakamlar bizi dünyada bir numara haline getirecek. Arabuluculuk sayılarında Avrupa’da bir numarayız.”

Dava şartı olmadan arabuluculuğa gelenlerin sayısına ilişkin de Öztatar, “2000-2018 tarihinden bugüne kadar insanların arabuluculuğa kendi istekleriyle geldiği dosya sayısı 155 bin 956 olmuştur. Bu yıl 6 ay içerisinde bu rakam 67 bin 466’dir.” bilgilerini paylaştı.

Öztatar, arabuluculukta uzmanlaşmayı sağlamayı hedeflediklerini, bu doğrultuda Bakanlık olarak çalışma yaptıklarını ve 10 alan belirlediklerini aktardı.

Arabuluculukta ticari uyuşmazlıkların hızlı çözüldüğünün altını çizen Öztatar, “Yargılamalar bir usuller bütünü. Bu bir zaman alıyor. Arabuluculukta uyuşmalıkları kısa sürede çözüyoruz. Biz 4 hafta içerisinde 600 bine yakın dosyayı getirip insanlarla buluşturduk. Toplantılarda ilk oturuma katılım oranı yüzde 92 seviyesindedir. Her 100 insandan 92’sini masaya oturtmuşuz. Ticari uyuşmazlıkları 8 haftada çözüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Örnek Haber Kupürlerii

 
.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.