Kentsel Dönüşümde Akıllı Şehir Fırsatı

Kentsel dönüşüm projeleri ülkemiz için hayati öneme sahiptir. Yarım asırdan fazla bir süreçte şehirlerimiz ne yazık ki imar ve yapı yasalarına aykırı, düşük standartlı, sağlık koşulları elverişsiz, dar ve kalabalık yapılardan oluşan gecekondularla çevrildi. Şehirlerin merkezinde ise “dikine kimliksiz” bir yapılaşma oluşturuldu.
Kentsel dönüşüm projeleri bu sorunların çözülmesi için çok önemli bir adımdır. Yüzde 90’ı deprem kuşağında olan ülkemizde depreme dayanıklı yapıların üretilmesi, yapıda can ve mal güvenliğinin sağlanması, kaynak israfına sebep olan plansız, kontrolsüz ve kalitesiz yapılaşmayı önlemek açısından bu süreç çok dikkatli ve özenli şekilde planlanmalı ve yönetilmelidir.
Yeni kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak konusunda derin tecrübe ve bilgi birikimine sahip Murat Kurum gibi değerli bir ismin yer alması bu sürecin doğru yönetilmesi açısından büyük bir şanstır.
Kentsel dönüşüm projeleri planlanırken işin ehline teslim edilmesi en önemli nokta olmalıdır. Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek bu büyük ve maliyetli dönüşümde yer alacak müteahhitlerin yeterliliklerinin tespit edilmesi ve kriterlerinin açık bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.
Bir tarafta dünya ölçeğinde, yenilikçi, teknoloji odaklı, nitelikli insan kaynaklarına yatırım yapan firmalar varken, diğer tarafta düşük fiyat teklifleriyle iş alma odaklı firmalar bulunmaktadır. Yalnızca fiyat odaklı bir bakış açısı ve aşırı düşük teklifler ile iş yapma kültürü bu süreçte çok ciddi bir tehlikedir. Esas olan yapılabilir fiyatlarla işin ihale edilmesi, gerçekçi fiyat uygulanması ve işin ehline teslim edilmesidir.

İNTES olarak bu konuda önemli bir girişimde bulunduk. Türk Standartları Enstitüsü ile bir protokol imzalayarak “Yapım sektöründeki müteahhitlere yeterlik kriterleri belirlenmesi” konusunda çalışmalarımızı başlattık. Çalışmanın sonuçlanmasıyla müteahhitlik mesleğinin kriterleri belirlenerek sadece hak edenin bu mesleği yapabileceği bir sistem gelişecek.
Diğer yandan kentsel dönüşüm bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Kentsel dönüşüm demek sadece bina inşa etmek değildir. Kentsel dönüşümü binaları yıkıp yerine sağlam binaların yapılması ya da detayları önemsenmeyen renovasyon çalışmaları olarak görmemeliyiz.
Kentleşmede yatay yapılaşma politikası da oldukça önemli. Binanın kalitesi, güvenliği, sağlamlığının yanı sıra çevreci, yeşil projeler geliştirmeli, şehirleri şehir yapanın altyapı unsurları olduğunu da unutmamalıyız.

Şehirlerimizin altyapısını kurarken belirli standartlar saptamalı, şehrin tarihi ve mimari dokusuna sahip çıkan yapılar üretmeliyiz. Yerel mimari çizgilerden izler taşıyan ve mahalle kültürünün gelişimine zemin hazırlayan bir planlamayla çok boyutlu konut üretmeliyiz.

MİLLİYET_ANKARA_20180718_0_201807181132008036.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.