Malzeme Kadar Bilgi de Önemli

“Binalar yalnızca malzemeyle değil bilgiyle inşa edilir”
İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
19 yıl önce bugün toplumsal belleğimizde büyük bir yara açan, Türkiye’nin gördüğü en büyük doğal afetlerden birini, 17 Ağustos Depremini yaşadık. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz. Bir daha 17 Ağustos gibi acı bir hadisenin tekrar yaşanmaması için kamu, özel sektör ve tüm ülke vatandaşları olarak el ele vermeli, üzerimize düşen sorumlulukların bilincinde olmalıyız.
Ülke olarak yaşadığımız acı deprem tecrübelerinde kalitesiz yapı üretiminin maliyetini tüm toplum olarak ödedik. Kalitesiz yapı derken yalnızca kalitesiz çimento ve betondan söz etmiyorum. Binalar yalnızca malzemeyle değil bilgiyle inşa edilir. Burada bilgiden kastımız projelere hayat veren mühendislik bilgisidir. Doğru mühendislik, doğru planlama ve doğru malzeme ile depreme dayanıklı konutlar inşa ettiğimiz takdirde depremden korkmamıza gerek yok. Ancak ülkemizde inşaat müteahhitliğinin kriterlerinin tam olarak tanımlanmamış olması, bu işi yapmak isteyenlerde yeterlilik, lisans gibi belirleyici unsurların aranmaması isteyen hemen herkesin sektöre girebileceği bir iş alanı haline dönüştürmüştür. Oysa ki müteahhitlik bir mühendislik alanıdır ve kutsal bir meslektir.
Kentsel dönüşüm projelerinde işin ehline teslim edilmesi en önemli nokta olmalıdır
Yarım asırdan fazla bir süreçte şehirlerimiz ne yazık ki imar ve yapı yasalarına aykırı, düşük standartlı, sağlık koşulları elverişsiz çarpık yapılaşmanın esiri oldu. Kentsel dönüşüm projeleri bu sorunların çözülmesi için çok önemli bir adım, depreme dayanıklı yapılar inşa etmek, yatay yapılaşmanın önünü açmak için bir fırsattır. Yüzde 90’ı deprem kuşağında olan ülkemizde depreme dayanıklı yapıların üretilmesi, yapıda can ve mal güvenliğinin sağlanması, kontrolsüz ve kalitesiz yapılaşmayı önlemek açısından bu süreç çok dikkatli ve özenli şekilde planlanmalı ve yönetilmelidir.
Kentsel dönüşüm projeleri planlanırken işin ehline teslim edilmesi en önemli nokta olmalıdır. Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek bu büyük ve maliyetli dönüşümde yer alacak müteahhitlerin yeterliliklerinin tespit edilmesi ve kriterlerinin açık bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.
İNTES olarak bu konuda önemli bir girişimde bulunduk. Türk Standartları Enstitüsü ile bir protokol imzalayarak “Yapım sektöründeki müteahhitlere yeterlik kriterleri belirlenmesi” konusunda çalışmalarımızı başlattık. Çalışmanın sonuçlanmasıyla müteahhitlik mesleğinin kriterleri belirlenerek sadece hak edenin bu mesleği yapabileceği bir sistem gelişecek.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.