Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik'e İlişkin Değerlendirme

“İşinin ehli müteahhit çalışacak, inşaatlar yarım kalmayacak, Türkiye kazanacak”

2 Mart 2019 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve dün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik sektör açısından bir dönüm noktası niteliğinde. Artık ekonomik ve mali yeterliliği olmayan müteahhitler yapım işlerine giremeyecek, yetki belgesi olmayan usta çalıştıramayacak. Sadece belirli kriterlere sahip müteahhitler kentsel dönüşüm uygulamaları yapabilecek. Kısacası işinin ehli müteahhit çalışacak, inşaatlar yarım kalmayacak, Türkiye kazanacak, halkımız kazanacak” dedi.

Söz konusu yönetmeliğin işlerin beklenen zaman ve kalitede tamamlanmasının da teminatı olacağının altını çizen Koloğlu, “Mali ve teknik yeterliliği olmayan müteahhitler nedeniyle yarım kalan işler hem vatandaşlarımızı mağdur etmekte hem de ülke ekonomimize zarar vermektedir. Ülkemizde işin ehli firmalarca gerçekleştirilmeyen yapılar hepimizin canını yakan kayıplar yaşamamıza neden olmuş, olmaya da devam etmektedir. Ülkemizdeki müteahhitlik sayısı bazı kayıtlara rağmen üç yüz binleri aşmaktadır.  Bu firmaların bir kısmı insanların hayatlarının emanet edildiği yapıları üretecek yeterli kriterlere sahip değildir.

Diğer yandan yüzde 90’ı deprem kuşağında olan ülkemizde depreme dayanıklı yapıların üretilmesi, yapıda can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından kentsel dönüşüm süreci de bir fırsattır. Türkiye’de kentsel dönüşüm projeleri konuşulurken insanlar için tasarlanan  yaşam alanlarının odağında kalite, güven ve konfor olmalıdır.  Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum bu konuya çok önem vermektedir. Tüm ülkeyi kapsayıcı kentsel dönüşüm stratejisi başlatmıştır. Kentsel dönüşümün baş aktörleri de müteahhitlerdir. Kentsel dönüşüm projeleri planlanırken işin ehline teslim edilmesi en önemli nokta olmalıdır. Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek bu büyük ve maliyetli dönüşümde yer alacak müteahhitlerin yeterliliklerinin tespit edilmesi ve kriterlerinin açık bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. İNTES olarak daima işini bilen müteahhitlerin sektörde yer almasını savunduk. Bu amaçla sektörde kontrolsüz büyümenin önüne geçmek amacıyla TSE ile imzalanan iş birliği kapsamında müteahhitlik kriterlerini belirlemekteyiz.” dedi.

Türkiye’de müteahhitlik mesleğinin en önde gelen sorunu akreditasyonu olmamasıdır

Yeterliliği olmayan, belirli kriterleri taşımayan müteahhitlerin sektörde iş üstlenmesinin önünü kapayan bu yönetmeliğin çok önemli bir başlangıç olduğunu belirten Koloğlu “Yapım sektöründe uzun yıllardır beklenen Sendikamızca da savunulan bu gelişme sektöre ve ülkemize büyük fayda sağlayacaktır. Türkiye’de müteahhitlik mesleğinin en önde gelen sorunu akreditasyonu olmamasıdır. Önümüzdeki dönemde yapım müteahhitliğinin diğer alanlarında da aynı uygulamaların devam etmesi ekonomizminin lokomotifi inşaat sektöründe çok önemli başarıların gelmesini sağlayacaktır” dedi.

HABER KÜPÜRLERİ.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.