Yüz Yetmiş Dokuzuncu Geleneksel Toplantı

İNTES’in 16 Ocak 2019 tarihinde düzenlediği Yüz Yetmiş Dokuzuncu Geleneksel Toplantısında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk onur konuğu ve konuşmacı oldu.

Toplantıda açış konuşması İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu tarafından yapıldı.

ve İNTES-Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası arasında İnşaat Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği Alanında İşbirliği Protokolü imzalandı.

Başkan Koloğlu konuşmasında inşaat sektörü ve iş güvenliğiyle ilgili değerlendirmede bulundu. İnşaat sektörünün yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağladığını belirten Koloğlu sektörde, yurt içinde ve dışında daha fazla istihdam için yatırımlar artmalı ve yeni iş yerleri açılmalı dedi.

Sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koloğlu yurt dışında işçi çalıştırma konularına değinerek “Müteahhitlerimiz yurt dışında Türk işçisi çalıştırmaktan vazgeçtiler. Yurt dışında Türk işçisi istihdamı için radikal adımlar atmalıyız. Kanun değişikliği de dahil yeni bir bakış açısına ihtiyaç var. Asgari İşçilik Oranları Komisyonu başarı ile çalışmalarını sürdürüyor. Her yıl oranlar teknolojiye uygun olarak yenileniyor.” diye konuştu.

Toplantıda konuşma yapan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Büyüme, ihracat ve istihdam verilerine işaret eden Bakan Selçuk, Türkiye’nin sürdürülebilir bir büyüme hedefine işverenler ve çalışanlarla beraber yürüdüğünü belirtti. İşçi ve işveren taraflarının ortak mutabakatıyla asgari ücretin 2 bin 20 liraya çıkarıldığını anımsatan Bakan Selçuk, AK Parti hükümetleri döneminde 3 kez tüm tarafların oy birliği ile belirlenen asgari ücrette 4’üncü oy birliğinin kendi Bakanlığı dönemine nasip olduğunu söyledi.

Bakan Selçuk toplantıda İNTES ile birlikte imzalanacak İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolünden de söz etti. Konuşmasının ardından protokol imzalandı.

Protokolün imzaları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu tarafından atıldı.

Habere ilişkin ayrıntılar linkte yer almaktadır.

179’UNCU GELENEKSEL TOPLANTI HABER KUPÜRLERİ

 
.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.