İNTES Fidanları Geleceğe Nefes Olacak

2016 yılından bugüne Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tahsis edilen alanda ağaçlandırma faaliyetleri yürüten İNTES 2 Aralık 2019 tarihinde Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’nın katılımları ile yeni fidanlarI toprakla buluşturdu. Törende İlk fidanlar Özkaldı ve İNTES Yönetim Kurulu üyelerince dikildi.
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Geleceğe Nefes’ Seferberliği kampanyası kapsamında iki bine yakın fidanı toprakla buluşturdu. Ankara Gölbaşı’nda bulunan İNTES Hatıra Ormanında gerçekleştirilen törene Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratları, Ankara Orman Bölge Müdürü Veysel Kodolak, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkan Yardımcısı Arif Şimşek, O. Nejat Güneri, İNTES Başkanı Celal Koloğlu ve İNTES üyeleri katıldı.
İNTES’in 2009 yılından beri Ağaçlandırma ve Erozyonu Önleme Kampanyasına destek olmak adına toplantılarında plaket takdimi yerine fidan diktiğini, Ankara Orman Bölge Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde İNTES Hatıra Ormanı’nda ağaçlandırma çalışmalarının yürütüldüğünü belirten İNTES Başkanı Celal Koloğlu, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Sendikamıza tahsis edilen bu güzel ormanımızda 2016 yılından bu yana ağaçlandırma çalışmaları yapmaktayız. Bugüne kadar yapmış olduğumuz tüm geleneksel yemekler, seminerler ve toplantılarda Bakanlar, bürokratlar ve katılımcılarımızın her birinin adına dikilen ağaçlar, İNTES Hatıra Ormanının bir armağanı olarak büyümeye devam etmektedir.” dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Geleceğe Nefes’ Seferberliğine destek vermekten mutluluk duyduklarını belirten Koloğlu, “Türk milleti atalarından gelen gelenekleriyle yeşili seven bir toplumdur. 11 Kasım’da 13 milyon 775 bin 582 fidanı sahiplenerek bunu en güzel şekilde ispatlamıştır. Dünyaya örnek olmuştur. Bakanlığımız 4 milyarı aşkın fidanı toprakla buluşturmuştur. Günümüz kuşaklarının gelecek kuşaklara karşı bir yükümlülüğü bulunmaktadır. Çocuklarımızdan, torunlarımızdan ödünç aldığımız bu dünyayı onlara en güzel şekilde bırakmak için el ele vereceğiz, gayret edeceğiz. Bugün de bu hedef doğrultusunda bir adım daha attık, 2 bin fidanı toprakla buluşturduk” dedi.
Törende ilk fidanı Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı İNTES Başkanı Celal Koloğlu ile birlikte dikti.
İNTES Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği kampanyasına destek olmak adına seminer ve toplantılarında plaket takdimi yerine 2010 yılından itibaren bu kampanyaya bağışta bulunmaya başladı.
2010 -2015 yılları arasında 4000’i aşkın fidanın Atatürk Orman Çiftliği sahasında toprakla buluşması sağlandı. Bu çalışmaların gelenek haline getirmesi ve farklı kuruluşlara da örnek teşkil etmesi amacıyla Bakanlık İNTES için bir alan tahsis edilmesi ve bu alanın İNTES tarafından düzenlemelerinin yapılarak ağaçlandırılması ve Ankara’ya yeşil alan kazandırılması görevini verdi.
Bu kapsamda, Ankara Orman Bölge Müdürlüğü ve İNTES arasında Gölbaşı İlçesi, Taşpınar Köyü, Kartoplu Deresi Mevkiinde İNTES Hatıra Ormanı Sahasının Ağaçlandırılmasına ait protokol imzalandı.
Protokol ile 40 dekarlık sahada Ankara’ya yeni bir yeşil alan kazandırılması ve sahada bulunan mevcut yapının bakımı üstlenildi. Bu kapsamda, öncelikle sahanın bulunduğu alana giden güzergah için yol düzenlenmesi çalışması İNTES üyesi Onur Taahhüt A.Ş. tarafından bedelsiz olarak üstlenildi. Sahanın bulunduğu alana tel çevrimi de İNTES üyesi Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. tarafından gerçekleştirildi.
İNTES tüm toplantılarında, gerçekleştirdiği ziyaretlerde katılımcılarına fidan dikimi yapmaktadır. Protokol imzalanmış olduğu tarihten bugüne dört bine yakın kişi adına sertifika takdimi yapıldı.

.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.