İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü İmzalandı


İNTES’in 16 Ocak 2019 tarihinde düzenlediği Yüz Yetmiş Dokuzuncu Geleneksel Toplantısında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İNTES-Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası arasında İnşaat Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği Alanında İşbirliği Protokolü imzalandı.
Protokolüm imzaları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu tarafından atıldı.
Geleneksel Toplantıda yaptığı konuşmada İkinci 100 Günlük İcraat Planı Kapsamında Yüksekte Güvenli Çalış Kampanyası’nın başlatıldığını belirten Bakan Selçuk, protokol kapsamında yüksekte güvenli çalışma bilincini oluşturmak için “Yüksekte Güvenli Çalış Kampanyası”nı başlattıklarını açıklayarak, “Kampanyamız Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde yürüttüğümüz ikinci 100 Günlük İcraat Programımızın da önemli bir icraatı aynı zamanda.” dedi.
Bakan Selçuk, tüm dünyada inşaat sektörüyle ilgili en başta gelen sorunlardan birinin yaşanan iş kazaları olduğuna dikkati çekerek, “İnşaat sektöründe meydana gelen kazaların birçoğu yüksekten düşmeden kaynaklanıyor. Bugün imzalayacağımız protokolün de ana gündem maddesi işte bu. Yüksekten düşmenin önlenmesine ilişkin gerekli mevzuat düzenlemelerini içermekte. Bu kazaların büyük bir kısmı çatı, kat kenarlarından, iskelelerden, asansör boşluğu ve yapıdaki diğer boşluklardan düşme şeklinde gerçekleşiyor. Bugün imzalayacağımız protokolün de ana gündem maddesi işte bu. Yüksekten düşmenin önlenmesine ilişkin gerekli mevzuat düzenlemelerini içermektedir” dedi.
Yıl başında yayımlanan yönetmelik değişikliğini ilk kez İNTES’in Geleneksel Toplantısında açıklayan Bakan Selçuk “Geçici kenar koruma sistemleri, cephe platformları, güvenlik ağları ve yaşam hatlarının standartlara uygunluğunu yüksekten düşmekten önlemek adına zorunlu hale getirdik. Atılan bu adımlarla amacımız o ki daha sağlıklı, daha güvenli yarınların inşasına bir umut olacağız.” dedi. 

Başkan Koloğlu ise imzalanan protokolün ilham kaynağının Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek iş sağlığı ve güvenliği kültürünün ülke çapında geliştirilmesinin önemine değindi ve kampanyanın çerçevesi hakkında bilgi verdi.
İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü
Bahse konu protokolün amacı ülke çapında iş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilmesi ve işletmelerde sürdürülebilir bir iş sağlığı ve güvenliği yönetim modeli anlayışının hakim kılınması ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının sağlıklı ve güvenilir bir şekilde izlenebilmesini sağlayan bir sistemin oluşturulmasıdır.
Protokol ile inşaat sektöründe Bakanlık ve İNTES arasında iş birliği ile ortak çalışmalar yapılacaktır.
Protokol kapsamında yürütülecek faaliyetleri planlamak, belirlemek ve uygulanmasını sağlamak üzere öncelikle İSGGM ve İNTES tarafından belirlenecek yürütme kurulu oluşturulacaktır.
Protokol ile;

Yapı sektöründe yüksekten düşme kaynaklı iş kazalarının ve bu kazalara bağlı kayıpların önlenmesi için standartlara uygun iş ekipmanı kullanımının yaygınlaştırılması ve yüksekte güvenli çalışma bilincinin oluşturulması amacıyla “Yüksekte Güvenli Çalış Kampanyası” başlatılacaktır.

Kamu tarafından yapılan projelerde iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışmalar yürütülecektir.

İnşaat sektörüne yönelik iş sağlığı ve güvenliği mevzuat hazırlık çalışmalarında taraflar arasında görüş alışverişinde bulunulacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği alanında sektörde teknik bilgi düzeyinin ve farkındalığın artırılmasına yönelik her türlü ortak çalışma yapılacaktır.

Yüksekte çalışma konusunda 3 büyük kentte yüksekte güvenli çalışmalar konusunda birer günlük bilgilendirme faaliyetleri düzenlenecektir. Toplantı faaliyetleri, Bakanlık ile koordineli olarak İNTES tarafınca organize edilecektir.
İnşaat sektöründe risk değerlendirme çalışmalarının sektör temsilcilerinin görüşleri alınarak geliştirilmesi sağlanacaktır.
İnşaat sektörüne yönelik iş sağlığı ve güvenliği mevzuat hazırlık çalışmaları için görüş alma çalışmalarında İNTES’in ve üyesi firmaların iş güvenliği uzmanları ile birlikte değerlendirilmesi sağlanacaktır.
İNTES tarafından kampanya ile ilgili bilgilerin web sitesi ve basın kuruluşları vasıtası kanalıyla düzenli olarak duyurulacaktır.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.