Adalet Bakan Yardımcısı Hilmi Bilgin'e Ziyaret

Adalet Bakan Yardımcısı Hilmi Bilgin Ziyareti

İNTES kuruluşu olan Türkiye Arabuluculuk Merkezi, ( TAM) Ocak 2018 tarihinde kurulmuş olup, uzmanlık eğitimi almış olan tarafsız ve bağımsız arabulucular ile işverenlere hizmet sunmaktadır.

Merkez bünyesinde uyuşmazlığın arabuluculuk yoluyla çözümü konusunda ve arabuluculuk görüşmelerini güvenilir ve rahat bir ortamda gerçekleştirebilecek uluslararası standartlara sahip fiziki mekân imkânları sunan Merkezde ayrıca Arabuluculuk Kanunu ve uygulamaları yönünden ortaya çıkan birçok konuya çözüm getirecek öneriler Adalet Bakanlığı nezdinde gündeme getirilmektedir.

Bu çerçevede, 10 Eylül 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hilmi Bilgin’i makamında ziyaret ederek uygulamaya yön verecek önerilerini aktardı.
Türkiye Arabuluculuk Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Koloğlu, Merkez bünyesinde yapılan ihtiyari arabuluculuk görüşmelerinde elde edilen başarının iş uyuşmazlıklarında uzlaşma kültürünün temellerini atan önemli bir gelişme olduğunu vurgulamıştır.

Görüşmede Bakan Yardımcısı Bilgin’e sunulan rapor ile yurt dışında Türk işçisi çalıştırılmasında karşılaşılan sorunlar, Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesine ilişkin değişiklik önerileri mahkemelerce yapılmakta olan emsal ücret araştırmalarında yaşanan uygulama sorunlarına ilişkin görüş ve öneriler paylaşılmış, Adalet Bakanı Gül’ün talimatı ile başlatılan geniş katılımlı Arabuluculuk Konferansı hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir.

Bakan Yardımcısı Bilgin, raporda belirtilen hususlara ilişkin inceleme yapacaklarını ve İNTES ile teknik çalışmalar yapılabileceğini, sorunlara çözüm getirmek adına iş birliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.