Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Sektör Temsilcileriyle Biraraya geldi

Bakan Murat Kurum Sektörü Temsilcileriyle Bir Araya Geldi.

İnşaat sektörü sorunlarını ve çözüm önerilerini değerlendirmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sektörün önde gelen Sivil Toplum Kuruluşu yöneticileri ile bir araya geldi. Toplantıya Sendikamız adına Başkan Celal Koloğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Merdan Hürmeydan katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, inşaat sektörünün temsilcileriyle 14Temmuz 2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bir araya geldi.

Toplantı Bakan Kurum başkanlığında Müsteşar, Müsteşar Yardımcıları ve Bakanlıkta ilgili Genel Müdürlerin katılımı ile yapıldı. Toplantıya İNTES Başkanı Celal Koloğlu ve yönetim kurulu üyesi Merdan Hürmeydan’ın yanı sıra TMB, GYODER, İNDER, İMKON, KONUTDER gibi sektör kuruluşlarının Yönetim Kurulu Başkanları ve temsilcileri katıldılar.

Sektör temsilcileriyle gündemdeki çalışmaları masaya yatıran Bakan Kurum, toplantıda gelecek dönemdeki çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ayrıntıları belirlenecek olan kentsel dönüşüm çalışmalarının da ele alındığı toplantıda Kurum, “Önümüzdeki dönemde temel amacımız sektörlere hizmet etmek, önünü açmak. Bizler de ekibimizle birlikte bunu yapmaya çalışacağız. Bunun dışında yeni argümanlar geliştirmemiz lazım. Sektöre farklı yönlerden ağırlık vermemiz gerekiyor. Bununla ilgili bir araştırma çalışmamızı başlattık. Genel itibariyle önümüzdeki yıllarda da hangi sektörlerin ön plana çıkacağı, il bazındaki ihtiyaçların neler olduğu gibi konuları çalışıyoruz. Hangi modeller geliştirilebilir diye ayrı bir araştırma konumuz var. Hangi modeller üretebiliriz hangi modellerle iş yapabiliriz bunun çalışmalarını da kendi içimizde yapıyoruz” değerlendirmelerini yaptı.

Sektör temsilcilerinin görüşlerinin alınarak sorunlara karşı çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıda, kendisini dinleyenlerden çözüm önerileri üretmelerini de isteyen Bakan Kurum, “Sorunları konuşmaktansa hep beraber ne yapmamız gerektiğini konuşmalıyız” dedi. Önümüzdeki dönemde tapu ile ilgili önemli çalışmaların yapılacağını da dile getiren Kurum, kentsel dönüşüm konusunda ise özetle, “Kentsel dönüşümü yerinde yapmaya dayalı sistemi uygulayacağız. Fikirtepe ile ilgili sorunların çözümü için de çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda sektörün sağlıklı büyümesi ve büyümenin önündeki bazı engeller tartışılırken, pek çok konudaki bürokratik engellerin ortadan kaldırılması değerlendirildi.

Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu söz alarak değerlendirmede bulundu.

2016 yılından bu yana sektör girdilerinde meydana gelen yüksek fiyat artışları ile yaşanan sorunların çözümü için gerçek fiyatları yansıtan Fiyat Farkı Kararnamesi ve Tasfiye Kararnamesinin çıkartılması konusuna değinen Koloğlu Özellikle yapım işlerinde kullanılan akaryakıt, demir ve çimento, boru, bitüm vb malzeme fiyatlarında öngörülemeyen ve fahiş artışlar nedeniyle yüklenicilerimiz mali sorunlar yaşamakta olduğunu hatırlattı.

Koloğlu Kamu İhale Mevzuatından kaynaklanan sorunlarımızı da aktardı. Kamu İhale Kanunu ile ilgili yeni bir düzenleme yapılması kanun ve alt mevzuat çalışmalarının yeniden ele alınmasının önemine vurgu yaptı.

Sektöre girişin düzenlenmesi için Yapı Müteahhit tanımı ve yeterlilik sisteminin kurulması konuna da değinen Koloğlu, sektöre girişte bir sınırlamama olmamasının sektörde nitelik sorununa yol açtığına değindi.

Tüm kamu kuruluşlarının ayrı ayrı inşaat işi ihalesi yaptıkları ve bu durumun ülkemiz ekonomisinde sorunlar oluşturduğu Yapı İşleri Genel Müdürlüğünün yeniden ihyası için çalışma yapılması konusuna da değinen Koloğlu konuya ilişkin” Bilindiği üzere, eski uygulamada kamuya ait üst yapı yapım işlerinin ihaleleri Yapım İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekteydi. Daha sonra mevzuat değişiklikleri ile her idare kendine ait teknik şartnameler vasıtasıyla söz konusu yapım işlerini ihale eder hale gelmiştir. Ancak ihalelerde yaşanan olumsuzluklar Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün bu alandaki tecrübesini bir kez daha önemli ve gerekli kılmıştır. Bu nedenle Yapı İşleri Genel Müdürlüğünün etkinliği önem arz etmektedir.” ifadelerini kullanarak Kamuya ait üst yapı yapım işlerinin ihalelerinin eskiden olduğu gibi Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmesinin uygulamada yaşanan sorunların çözümü açısından olumlu etkiler yaratacağından söz etti.

Mesleki yeterlilik belgeli iş gücü konusunun titizlikle takip edilmesinin gerekliliğini aktaran Koloğlu, mesleki yeterlilik belgeli iş gücünün sektör için önemine vurgu yaptı.

Yapı denetim sisteminin yeniden düzenlenerek piyasa şartlarına uygun hale getirilmesi, Yüksek Fen Kurulunun ihale sonrası konularında ve iş mahkemelerine sunulan emsal ücret konusunda yeniden yapılandırılması konularına açıklık getiren Koloğlu Kentsel dönüşüm konusuna da değindi. Kentsel dönüşüm projelerinin master plan ile ülke bazında ve teknik gerekleri uygun hale getirilmesinin öneminin altını çizen Koloğlu “Kentsel dönüşüm projeleri planlanırken işin ehline teslim edilmesi gerekmektedir. Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek bu büyük ve maliyetli dönüşümde yer alacak müteahhitlerin yeterliliklerinin tespit edilmesi ve kriterlerinin açık bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda İNTES tarafından sektörümüzün sorunları ve çözüm önerilerini içeren rapor sunuldu.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.