Özel Mahkemeler ve Özel Mahkemelerdeki Yargılama Usulü Konulu Toplantı

Her yıl geleneksel olarak yapılan Türk Medeni Usul ve İcra İflas Hukukçuları Birliği’nin (MİHBİR) XVII. Toplantısı Adalet Bakanlığı ve İNTES katkıları ile 4-5 Ekim 2019 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Adalet Bakanlığı Mevzuat Genel Müdürlüğü, Türk Medeni Usul ve İcra İflas Hukukçuları Birliği ve İNTES iş birliğinde yapılan “Özel Mahkemeler ve Özel Mahkemelerdeki Yargılama Usulü” konulu toplantıya Adalet Bakanlığı temsilcileri ve çok sayıda akademisyen katılım sağlandı.

MİHBİR toplantısı Birlik Başkanı Prof. Dr. Selçuk ÖZTEK, Adalet Bakanlığı Mevzuat Genel Müdürü  Niyazi ACAR ve İNTES Yönetim Kurulu adına Genel Sekreter Sayın Necati ERSOY’ un açılış konuşmaları ile başladı

4 Ekim Cuma günü yapılan birinci oturumda Doç. Dr. Nesibe KURT KONCA “Asliye Ticaret Mahkemelerinde Yargılama Usulü”, Dr. Ögr. Üyesi M. Ertan YARDIM “Tüketici Mahkemelerinde Yargılama Usulü”, Doç. Dr. Serdar KALE “Marka Davalarında Yargılama Usulü”, konularında; ikinci oturumda Dr. Öğr. Üyesi Aslı ARAS “Çekişmesiz YARGI İşlerinde Uygulanacak Yargılama Usulü”, Doç. Dr. Tolga AKKAYA “Aile Mahkemelerinde Yargılama Usulü” ve üçüncü oturumda Dr. Ögr. Üyesi Okay DURMAN “Kadastro Mahkemeleri Yargılama Usulü”, (E) Ögr. Gör. Av. Talih UYAR “İcra Mahkemelerinde Yargılama Usulü” konulu tebliğlerinde uygulamada ve doktrindeki tartışmalı hususlara dikkat çekerek önemli değerlendirmelerini aktardı.

5 Ekim Cumartesi günü yapılan dördüncü oturum İş Mahkemeleri Yargılamasına özgü değerlendirmelere yer verildi.

Adalet Bakanlığı Mevzuat Genel Müdür  Niyazi ACAR, Yargı reformu kapsamında yapılacak düzenlemelere ilişkin bilgilendirme yaparak, sunumunda ayrıca İş Mahkemeleri Kanunu’nda son dönemde yapılan usule ilişkin düzenlemelere yer vermiştir.

Dr. Ögr. Üyesi Evren KOÇ, sunumunda iş mahkemelerinde yargılama usulünün özelliklerinden bahsederek işçi lehine yorum ilkesinin maddi hukuka yönelik bir değerlendirme olduğunu, usul ilkesi olmaması nedeniyle usul hükümleri gereği yargılamada silahların eşitliği ilkesinin önemini vurguladı..

Yargıtay 22. HD Başkanı Seracettin GÖKTAŞ, iş yargılamasında belirsiz alacak davalarının istisnai olarak uygulanması gerekirken bugün neredeyse ücrete ilişkin tüm davaların, alacak belirlenebilir olmasına rağmen belirsiz alacak davası olarak açıldığını belirterek konuya ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Üyesi Şahin ÇİL, iş yargılamasında dava şartı arabuluculuk konusunda kısmi dava, karşı dava, icra takibi, ıslah konularında dava şartı arabuluculuk müessesinin değerlendirildiği Bölge Adliye Mahkemesi kararlarına genel bir perspektifle sunumunda yer vererek, görüşlerini aktardı.

Prof. Dr. Ramazan Arslan tarafından iki gün süresince devam eden oturumların genel bir değerlendirmesini yaparak, görüşlerini paylaştı.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.