Yüksek Danışma Kurulu Bir Araya Geldi


İNTES Yüksek Danışma Kurulu’nun ilk toplantısı, 21 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşti.

İNTES üyesi firmalarının temsilcilerinden oluşan Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığına, 26’ıncı Genel Kurul döneminde Yüksek Danışma Kurulu Başkanı ve Enka İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tara seçildi. Başkan Vekillikleri ise Mesa Mesken Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, DİA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çeçen, Tekfen İnşaat A.Ş. Genel Müdürü Levent Kafkaslı ve Gülermak İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Güleryüz olarak İNTES Yönetim Kurulu tarafından belirlendi.

Toplantı, öncelikle Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu’nun açış konuşmasıyla başladı. Başkan Koloğlu toplantıda, 2017 yılı değerlendirmelerini ve 2018 yılı beklentilerini aktardı.

İNTES üyelerinin etkinliklere katılmalarının önemli olduğunu ve özellikle Yüksek Danışma Kurulu toplantılarını çok önemsediğini belirten Koloğlu, katılımcılara bu nedenle teşekkür ederek sözlerine başladı.

Koloğlu, 2017 yılında Yönetim Kurulu olarak yoğun bir dönem geçirdiklerinden söz ederek yapılan çalışmaları anlattı.

65. Hükümet Bakanlarına, Kamu İhale Kurumu, Yargıtay, yatırımcı idari kuruluşlara ziyaretler düzenlendiğini belirten Koloğlu, yapılan girişimler sonucunda sorunların çözümüne yönelik olumlu adımların da atıldığını görmekte olduğunun altını çizdi.

Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde işçi çalıştırma konusunda özveriyle uğraş verdiğini ve bu konuda kanunda zaman aşımı maddesine ilişkin sürelerde indirim olmasının önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Kamu İhale Kanunu konusunda da sektörün sorunları yönünde adımlar atıldığını ancak yeterli olmadığını ve daha fazla düzenlemelerin yapılması gerektiğine ilişkin görüşlerini açıkladı.

Koloğlu, 2018 yılı beklentilerinin jeopolitik risklere göre devam edeceğini, önümüzdeki yıl savunma alanına büyük kaynak ayrılacağını ama her şeye rağmen güçlü bir inşaat sektörü olarak ülkemize hizmet edeceklerine inandıklarından söz etti.

2018 yılı programında, yatırım ödeneklerine daha çok yer verilmesi önemine işaret eden Koloğlu, ülkemizde 2018 yılında çevresel etkilerin az yaşandığı istikrarlı bir yıl olması temennilerini paylaştı.

Koloğlu konuşmasında, Türkiye Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezinin faaliyetlerine de değindi.

Başkan Celal Koloğlu’nun ardından Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Sinan Tara, açış konuşması yaptı.

Sinan Tara, İNTES Yönetim Kuruluna, kendisini göreve seçtikleri için teşekkür ederek sözlerine başladı ve İNTES’in ileride odaklanması gerektiği çalışmalara ilişkin önerilerini dile getirdi.

Tara’nın değindiği birinci konu, Türkiye’de müteahhitlik mesleğinin imajının yükseltilmesi hususu oldu. Müteahhitlerimizin hem yurt içinde hem de dünyanın her köşesinde en zor şartlarda ve en zor işleri; en kaliteli bir şekilde, en yüksek standartta, her yerde başarılı olarak ve hiçbir yerde ciddi bir sorun olmadan bitirdiklerini aktardı. Ama tüm bunlara rağmen Türkiye’de müteahhitlik sektörünün çok da yüksek bir imajı olmadığına vurgu yapan Tara, sözlerine örneklerle devam ederek; 3. Boğaz Köprüsü’ne ait otoyollar gibi yolların yüksek kalite ile inşa edildiğini söylerken, ancak halkın mutlu olmadığını, halkımızın yaşadığı şehirlerin altyapısının, yolların, sokakların, kaldırımların çoğu yerde üçüncü dünya ülkelerini andırdığını ve bunu yapan müteahhitlerin, mühendislerin, mimarların müteahhitlerin imajını düşürdüğünü belirtti.

Tara’nın değindiği diğer bir husus ise yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde işçi istihdamı oldu.
Müteahhitler tarafından artık genel olarak Türk işçisi yerine Hintli, Pakistanlı işçi çalıştırıldığını, hızlı bir şekilde mühendis kadrolarının da yabancılaştığını hatta yakında yönetim kadrolarının da yabancılaşmaya başlayacağını müteahhitlik sektörü için önemli bir tehlike olarak gördüğünü ifade den Tara, “Yönetim kadroları yabancılaştıktan sonra o işi Türk şirketi olarak devam ettirmek gittikçe zorlaşacaktır.” sözlerini kaydetti.

Bu olumsuz gelişmelerin en önemli nedenlerinden birisinin, Türkiye’de avukatların da teşvikiyle açılan işçi davaları olduğundan söz eden Tara, yurt dışına işçi gönderilirken işçi ve işverenin İŞKUR’un hazırladığı matbu sözleşmelerin imzalandığını ancak burada açılan davalarda mahkemelerin bu sözleşmeleri yok saydığını söyledi.

Konuya ilişkin İNTES Yönetimin büyük gayret içinde olduğunu aktaran Tara, bazı ilerlemeler de kaydedildiğini, daha önemli ilerlemeler de olacağını düşündüğünü açıkladı.

Açılış bölümünden sonra İNTES’in 2017 yılında gerçekleştirdiği mevzuat çalışmalarını, toplantıları, yayınları ve hayata geçirilen projeleri anlatan sunum yapıldı.

Programın üçüncü bölümünde, Yüksek Danışma Kurulu Üyelerinin gündeme ilişkin görüşleri alındı.
Kurul üyeleri; son dönemde fiyat farkı artışları, Kamu İhale Kanunu, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerindeki işçilik sorunları, müteahhitlik sektörünün imaj sorunu ve yatırım ödeneklerinin tahsisi konularında değerlendirmeler yaptılar.

İNTES Yönetim Kurulu Başkan Vekili Deha Emral, Kamu İhale Mevzuatına ilişkin eleştirileri değerlendirirken yurt dışından bir şirketin Türkiye’ye gelip yüzde 51 ortak olarak yeni bir tüzel kişilikle ihalelere girmesi konusuna değindi. Bu durumla mücadele için KİK, Dışişleri, Adalet Bakanlığı ve idarelerin dahil olduğu bir toplantı yapıldığını, Adalet Bakanlığı’nın ülkeler arasındaki Apostil Anlaşması’na göre bu belgenin doğru addedildiğini, idarelerin ve KİK’in de Apostilleri doğru kabul etmek zorunda olduklarını söyledi.

Deha Emral, teminat mektubu ve teklifleri geçerli olduktan sonra bütün her şeyin ortalamayı değiştirmemesi gerektiğine ilişkin Kurumlar nezdinde görüşlerini paylaştığını açıkladı.

Toplantı sonunda, İNTES üyelerinin beklentileri çerçevesinde 2018 yılı çalışma planına ilişkin hedefler aktarıldı.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.