İNTES GENÇ YÖNETİCİLER GRUBU UMMAN PAZARINI YERİNDE İNCELEDİ

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Genç Yöneticiler Grubu’nun ( İGY) hedef ülke ziyaretleri kararlılıkla devam ediyor. Ekonomi Bakanlığı tarafından hedef pazar olarak belirlenen ülkelere, teknik heyet ziyaretleri düzenleyen İNTES Genç Yöneticiler Grubu, 2013 yılının ilk ziyaretini Umman’a yaptı

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit başkanlığında 5-9 Mayıs 2013 tarihleri arasında Umman Sultanlığı’na yapılan ziyaret sırasında hedef ülkenin yatırımcı bakanlık ve kurumlarının yetkilileri ile çok yönlü ve kapsamlı görüşmeler yapıldı.

Seyahate Müsteşar Yardımcısı Ecevit’in yanısıra,  Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Çağrı Köseyener, Şube Müdürü Nil Gökçe ve Uzman Yardımcısı Murat Yağış, İNTES Genç Yöneticiler Dönem Başkanı Asude Öztürk Camadan, İGY Başkan Yardımcısı Emrah Yaykıran ve İGY üyesi Mert Yıldızhan ile İNTES temsilcileri katıldı.

Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Muskat Ticaret Müşavirliğince organize edilen program çerçevesinde “Umman Teknik Müteahhitlik Heyeti”, yatırımcı kurum ve kuruluş yetkililerinden ihaleye çıkacak projelerle ilgili detaylı bilgi aldı. Heyet, Umman Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, Bölgesel Belediyeler ve Su Kaynakları Bakanlığı, Elektrik ve Su Kamu Kurumu, Umman Ticaret ve Sanayi Odası, Al Batinah Ticaret ve Sanayi Odası, Sohar Limanı ve Serbest Bölgesi ile ENKA ve TAV şantiyelerini ziyaret etti.

Genç Yöneticiler, hedef pazar ülkelere teknik ziyaretler kapsamında geçen yıl da Hindistan ve Polonya’yı ziyaret ederek, yatırımcı kuruluşların yetkilileri ile görüşmüş ve projeleriyle ilgili ayrıntılı bilgi almışlardı.

İGY’NİN UMMAN RAPORU

Umman Sultanlığı’na yapılan ziyaret sonrasında İNTES Genç Yöneticiler Grubu tarafından hazırlanan ülke raporu 29 Mayıs Çarşamba günü Ankara’da Houston Otel’de yapılan toplantıda Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ve İNTES Yönetim Kurulu üyelerine sunuldu.

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit ile İNTES Başkanı M. Şükrü Koçoğlu’nun da katıldığı toplantıya İNTES Genç Yöneticiler Dönem Başkanı Asude Öztürk Camadan ev sahipliği yaptı.

Toplantıda Umman ile ilgili hazırlanan ülke raporunun sunumu yapan İGY Dönem Başkan Yardımcısı Emrah Yaykıran, ziyaret sırasında Umman’daki yatırımcı kuruluşların yetkilileriyle gerçekleştirdikleri görüşmeler ve ülkedeki yeni projeler hakkında bilgi verdi.

SEKTÖR 40-50 YILINI GARANTİ ALTINA ALIYOR

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit, toplantıda yaptığı konuşmada dost ve kardeş ülke Umman’a yapılan ziyareti değerlendirdi. Ziyaretin çok verimli geçtiğini ve ileriye dönük güçlü bağlantılar yapıldığını vurgulayan Ecevit, Türk inşaat sektörünün her geçen gün daha büyük projelere imza attığını anlattı.

İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu hatırlatan Bülent Uğur Ecevit, Türk inşaat sektörünün yurt dışı müteahhitlik hizmetlerindeki 100 ülkede 26,7 milyar dolara ulaşan başarısının dünya tarafından da dikkatle izlendiğini söyledi.

Sektörün genç kuşak temsilcilerinin çalışkan ve çok azimli olduğuna dikkat çeken Ecevit, genç yöneticilerin hedef pazara yaptıkları bu ziyaretlerle Türk Müteahhitlik sektörünün yurt dışında 40-50 yılını garantiye aldığını kaydetti.

Türk müteahhitlerinin yurtdışında özellikle su kaynaklarının kullanılması projelerini başarıyla tamamladığına işaret eden Ecevit, “Müteahhitlerimizin bu tecrübelerini Umman’da gerçekleştirilecek projelere de rahatlıkla aktarabileceğine inanıyorum. Türk firmaları daha önce de bu ülkede sulama, liman ve havalimanı gibi büyük projelere imza attı. Umman’da önümüzdeki dönemde birçok proje ihaleye çıkarılacak. Bu projelerde de firmalarımızın önemli rol alacağını düşünüyorum” dedi.

Toplantıda konuşan İNTES Yönetim Kurulu Başkanı M. Şükrü Koçoğlu da Genç Yöneticilerin yaptıkları çalışmaları ve hedef ülkelere yaptıkları ziyaretleri gururla izlediklerini ifade etti.

Türk müteahhitlerinin yaptıkları kaliteli işler ve üstlendikleri projelerle dünya liderliğine oynadığını belirten Şükrü Koçoğlu, Umman gibi hedef ülkelerde Türk müteahhitlik firmalarının katma değer ve istihdam yaratan projelerde yer alması gerektiğini kaydetti.

Yurtdışında iş yapan Türk firmalarının iş almak için birbirleriyle kıyasıya rekabete girmesini eleştiren Koçoğlu, yurtiçindeki rekabetin yurtdışına taşınmasının yanlış olduğunu, bu nedenle kar oranlarının çok düştüğünü dile getirdi.

UMMAN TÜRK MÜTEAHHİTLERİNİ BEKLİYOR

Umman Sultanlığı’na yapılan teknik ziyaret sonrasında İNTES Genç Yöneticiler Grubu tarafından hazırlanan rapora göre, Ummanlı yetkililer Türk Müteahhitlik firmalarını ülkenin büyük yatırım projelerini üstlenmek üzere ülkelerine bekliyor.

Yetkililerle yapılan görüşmelerden çıkan sonuca göre; Türk firmalarının özellikle su projelerinde deneyimli ve son teknolojileri kullanarak başarılı işler gerçekleştirdiklerini biliniyor ve özellikle Umman’ın su kaynaklarının geliştirilmesi açısından Türkiye’nin tecrübesinden yararlanılması hedefleniyor.

Umman’daki yatırımcı kuruluşların yetkilileri, ülkede demiryolu alanında gerçekleştirilecek büyük projelere Türk müteahhitlerini beklediklerini aktararak, bu konularda Türk ve Umman Ticaret odalarının dirsek temasında bulunmasını istiyorlar. Yetkililerden alınan bilgiye göre; yatırıma ihtiyaç duyulan bir diğer önemli alan da sağlık sektörü…

Ziyaretler sırasında yapılan görüşmelerde ayrıca Türk iş adamları heyetlerinin bölgeye ziyaretlerini arttırarak işbirliği olanaklarının geliştirilmesi dilekleri ifade edildi.