İGY Üyeleri Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Alev Arıkan'ı ziyaret etti.

İNTES Genç Yöneticiler Grubu tarafından Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Alev Arıkan’a 23 Kasım 2011 tarihinde nezaket ziyaretinde bulunuldu.

Ziyarette Arıkan ile birlikte Ülke Kredileri Genel Müdür Yardımcısı Alaaddin Metin, Orta Vadeli Sigorta Garanti ve Reasürans  Müdürü Önder Demiralp, Sigorta ve Garanti İşlemleri Daire Başkanı Cenan Aykut da iştirak etti.

Toplantıda Arıkan tarafından yatırımcılara sağlanan Eximbank kredileri hakkında genel bilgi verildi.

Eximbank heyeti sektöre özel sağlanan destekler konusunda ayrıntılı bilgi aktardı.

Mal ihracatından, ticari ve politik riskleri kapsayan geniş bir sigorta programı olduğu konusuna değinen.Arıkan, öncelikle Kısa Vadeli Sigorta Programına değinmiştir.

Ardından beş yıla kadar vadeli Orta ve Uzun Vadeli İhracat Kredi Sigortası Programları hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Bu sigorta programının önemini aktaran heyet, sektörün bu programdan yeterince faydalanamadığının altını çizmiştir.

Politik risk sigortası, ülke kredileri programları heyet tarafından aktarılan diğer konular arasında yer almıştır.

Arıkan ve heyeti sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda banka yetkilileri tarafından bilgilerin aktarabileceğini ve Sivil Toplum Örgütleri ile ortaklaşa yürütülecek çalışmalardan ve iletişimin yoğun olmasından memnuniyet duyduğunu ve sektör temsilcileri ile iç içe çalışmak istediklerini ifade etmiştir.

Görüşmeye İNTES Genç Yönetici Üyelerinden:  İGY Başkan Yardımcısı Asude Öztürk Camadan, İGY Üyesi Emrah Yaykıran ve İrem Şerefoğlu , İNTES’i temsilen Demet Somunoğlu katılmıştır.