3.Şantiye'ye Dönüyoruz Etkinliği

İNTES Genç Yöneticiler Grubu “Şantiyeden Dönüyoruz III” etkinliği ile 15 Ekim 2014 Çarşamba günü Limak Ambassadore Otel’de bir araya geldi.

İGY Yönetim Kurulu Başkanı Burak Çelik ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Emrah Yaykıran ve Emre Güray’ın ev sahipliği yaptığı etkinliğe grup üyeleri ve İNTES üyelerinin temsilcileri, Türkiye Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri iştirak etti.

Basın mensuplarının da katıldığı etkinlikte Başkan Burak Çelik ve İGY üyeleri sektörün sorunlarını ve Türkiye’nin yanı başında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Başkan Çelik, 2015 yılının inşaat sektörü için iyi bir yıl olacağını belirtti. Çelik, sektörün sorunlarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Taahhüt sektörünün en büyük kanayan yarası fiyat farkı. Diğer bir sorun ise, mevzuatlardaki eksiklikler. Tamamlanması ve kanun tasarılarına girmesi gereken konular var. Bunların başında sosyal güvenlik ve inşaat güvenliği ile ilgili konular geliyor. Bu eksiklikler İNTES ve Türkiye Müteahhitler Birliği aracığı ile hep sunuluyor. Bu eksikliklerin tamamlanması lazım. Ayrıca, dolar ve avronun istikrarlı gitmemesi, firmaların önünü görememesi, faizlerin artması, bunlar en büyük sorunlar. 2015’in iyi olacağını düşünüyorum. Özellikle inşaat sektörü için. Sıkıntıların başında ödeneklerin yetersizliği geliyor.”

İNTES Genç Yöneticiler Grubu Başkan Yardımcısı Emrah Yaykıran ise sektör sorunlarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

 “Karayolları müteahhitlerinin yaşadığı sıkıntıların başında ödeneklerin yetersizliği geliyor. Bir sürü ihale çıkmakta, fakat Türkiye’deki altyapı yatırımlarının alabileceği pay belli. Bunları finanse edebilecek bir bütçe olmadığı için bir takım projelerin ödeneklerinde, finansmanlarında sorunlar yaşanmakta ve bunlar desteklenememekte. Yurt dışında birçok ülkede, altyapı yatırımları ihaleye çıkarken minimum yüzde 20-25 oranında tutar hazinede veya ilgili bakanlığın hesabında olmadığı zaman ihaleye çıkamıyorlar. Böyle bir uygulama maalesef Türkiye’de yok. Firmalar yeterince uzmanlaşabilmiş değil, herkes her işi yapıyor.”

İGY üyelerinden Can Adiloğlu da şu değerlendirmelerde bulundu:

 

 

 “Sektör, dünya çapında büyük tecrübe kazanmış, birçok ülkede çalışan firmaların bulunduğu bir sektör. Ama, buna rağmen, Türk inşaat sanayii hala bir geçiş döneminde. Firmalar kendi alanlarında yeterince uzmanlaşabilmiş değiller. Herkes her işi yapıyor. Bu da çok yoğun bir rekabet oluşturuyor. İhale sistemi de aşırı rekabeti, zarar veren rekabeti bir bakıma teşvik ediyor. Bu da hem kaliteyi düşürüyor hem de firmaları çok zorluyor. Sürece, ihale sisteminden başlanarak, daha sağlıklı, daha ayakları yere basan bir sisteme, firmaların da kaliteye, kendini geliştirebilecek bir seviyeye gelmesi gerekiyor.”

Demir Çelik sektöründe faaliyet gösteren İGY üyesi Murat Güleç de faaliyet gösterdiği sektöre ilişkin değerlendirmeler yaparken, “Sektör dünyada ilk 10 içerisinde bulunuyor. 2015 yılı muhtemelen 2014 yılı ile aynı olacaktır. En azından seçimlere kadar böyle olacağını düşünüyorum. Piyasaların ancak Eylül – Ekim gibi açılacağını tahmin ediyorum. Müteahhitler ise ödenek alamamaktan ötürü büyük sıkıntı çekiyorlar.” dedi.

Davetliler önümüzdeki sene de aynı etkinlikte bir araya gelmek üzere keyifli sohbetler ile geceyi sonlandırdılar.