İNTES’in Türkiye Müteahhitler Birliği – TMB iş birliğinde organize ettiği iftar programı 21 Mayıs 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımlarıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 5. Bölge Sosyal Tesislerinde gerçekleşti.
İftar programına Bakan Yardımcıları Akif Özkaldı, Fatih Metin, Mustafa Aksu, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı bağlı ve ilgili kuruluşlarının temsilcileri, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yöneticileri ve İNTES ve TMB üye firmalarının yöneticileri katıldı.

İftar programına şehit ailelerinin yakınları, gaziler ve çiftçi aileleri de davet edildi. Programda her iki kuruluş adına İNTES Başkanı Celal Koloğlu konuşma yaptı.

Koloğlu konuşmasına katılımcıları selamlayarak şu ifadelerle başladı “Sizlere hitap edebiliyor, iş yerlerimize gidebiliyor, evlerimize huzur içinde geri dönebiliyorsak vatan için canını ortaya koyan Mehmetçiklerimiz, görev başında şehit olan kardeşlerimiz ve siz gazilerimiz sayesindedir. Sizlere şükranlarımızı sunuyorum, Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Bugün ayrıca değerli çiftçi ailelerimiz de bizlerle beraberdir. İftarlarımızın bereketi sizlerle mümkündür.”

Konuşmasında sorunlara da kısaca değinen Koloğlu, sektör temsilcilerimizin özellikle DSİ yatırımlarına yönelik tasfiye, devir ve süre uzatımı başvurularının sonuçlarını merakla beklendiğini belirterek, beklentilerin taleplerin objektif kriterler çerçevesinde, mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılması olduğunu aktardı. Yılın ilk yarısını bitirirken, mevcut projelerin geleceğine bir an önce karar verilmesinin ve yeni yatırımların önceliklerinin de belirlenmesi gerektiğine ilişkin sektörün çağrılarını dile getirdi.

Koloğlu ülkemizin orman varlığının önemine işaret ederek bu alanda Bakanlık tarafından yapılan çalışmaları değerlendirdi. İNTES’in de sosyal sorumluluk bilinci ile bu çalışmalara katkı sağlamaya çalıştığını aktaran Koloğlu Bakanlık tarafından Sendikaya tahsis edilen 40 dekarlık bir alanda ağaçlandırma çalışmaları yürütüldüğünü, Ekim ayında da 10.000 fidanın daha bu alana kazandırılmasının hedeflendiğinden söz etti.

İftar programında Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın da konuşma gerçekleştirdi. Aydın, şehit ve gazi yakınlarını selamlayarak, ülkemizin terör saldırılarına yönelik tehditlerden uzak kalmasına yönelik temennilerini dile getirdi.

Aydın konuşmasına şu ifadelerle başladı “Bu akşamki iftar programını çiftçilerimiz, aziz şehitlerimizin yakınları, gazilerimiz ve yakınlarıyla gerçekleştiriyoruz. “Aziz milletimiz, tarihi boyunca şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde devletler kurmuş ve en zor şartlar altında vatanına, bayrağına ve istikbaline sahip çıkmıştır. Anadolu coğrafyası, kendimize vatan edindiğimiz 1071 yılından bu yana çeşitli saldırılara maruz kalmış, bu milletin önü hep kesilmeye çalışılmıştır.”

Ülkemizin alçak terör saldırılarına maruz kaldığını ifade eden Aydın, “Bizim düsturumuz bellidir. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Ay yıldızlı bayrağımız, bugün ülkemizde dalgalanıyorsa, ezanımız beş vakit minarelerden okunuyorsa şehitlerimiz ve gazilerimizin cesaretleri sayesindedir.”

Ramazan ayının rahmeti ve bereketi bol, millet olarak kaynaşmayı, yardımlaşmayı ve hoşgörüyü en güzel şekilde yaşanan aylardan birisi olduğunu ifade eden Aydın “Bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimizi, vatandaşlarımızla en güzel şekilde yaşamak ve geleceğe taşımak adına içinde 1000 geceden daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni barındıran Ramazan ayı, önemli bir fırsattır.” ifadeleriyle duygularını paylaştı.

Programın onur konuğu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konukları selamladı.  Ramazana ilişkin temennilerini dile getirdi.

Konuşmasına şehit, gazi ve çiftçi aileleri ile bir arada olmaktan onur duyduğunu belirterek başlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Coğrafyamız dertli bir coğrafya, gerçekten dertli bir coğrafyada yaşıyoruz. Dertlerimiz, sıkıntılarımız da ister istemez bizlere sirayet ediyor, ailelerimize sirayet ediyor. Belki başka bir coğrafyada olsaydık Türkiye çok daha ileri bir noktada olabilirdi ama bugün itibariyle tabii ki ülkemizin olduğu yerden de ülkemizden de bayrağımızdan da çok memnunuz. Hep şunu söylüyoruz, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Hepsi bir arada. Bu dördü bir arada olduğu sürece herkesle bir araya geliriz, herkesle bir masada otururuz, herkesle bir masada konuşuruz. Bunlar olduğu sürece de inşallah ülkemizde bu ezanlar camilerimizde susmayacak, bayrağımız da gönderden inşallah inmeyecek. Bunun farklı bir şekilde olacağını düşünenler varsa bunlar da inşallah önümüzdeki binlerce yılda hüsrana uğrayacaklar. Bu millet, ilelebet vatanına, milletine bayrağına sahip çıkacak canları pahasına” dedi. Bakan Pakdemirli şehit aileleri ve gazilerimize milletimiz ve bayrağımız için yaptıklarına şükran duygularını ifade etti.

Bakan Pakdemirli sektörümüze ilişkin de mesajlar verdi. DSİ’nin ve dolaylı olarak da Bakanlığın önünde çok büyük bir ev ödevi olduğunu ifade eden Pakdemirli, yeni dönemde DSİ’de 2 milyon hektar daha sulamaya açılması gereken alan olduğunu, bu işin hem bütçe içi kaynaklarla hem de bütçe dışı kaynaklarla üstesinden gelineceğini, DSİ’nin bu işler bitirildiği zaman artık yatırımcı kuruluş değil sadece işletici kuruluş olarak yer alacağını belirterek, kamu kaynaklarında bundan sonra harcamaların çok daha dikkatli yapılacağını şu sözlerle vurguladı “Parayı harcarken çok daha dikkatli olacağız. Projeleri yaparken de çok dikkatli olacağız ve inşallah her bir harcadığımız kuruşun daha fazla getirisi ülkemize olacak şekilde hesabını, kitabını yaparak bu önümüzdeki sulama ile ilgili yatırımlarımızı en hızlı şekilde bitirip ülkemizi daha refah seviyesi yüksek ülkelerden biri haline getireceğiz”

Bakan Pakdemirli Tarımda DSİ’nin anahtar rolü üstlendiğini, sulamaya açılacak alanların Türkiye’nin sürdürülebilir su ihtiyacı açısından 50 yıllık sürecinin kendine yeterlilik anlamında garanti altına alınmış olacağı hususuna vurgu yaptı.

İftar Programı İNTES Hatıra Ormanında, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Devlet Su İşleri Genel Müdürü Bekir Pakdemirli adına dikilen fidanlara ilişkin sertifika takdimi ile son buldu..