İnşaat Sektöründe Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Bilgilendirme Toplantısı
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ve İNTES’ın ortaklaşa düzenlediği İnşaat Sektöründe Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Bilgilendirme Toplantısı, 4 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da Gelir İdaresi Başkanlığı Gümüşdere Konferans Salonu’nda gerçekleşti.
Toplantıya Gelir İdaresi Grup Başkanları İbrahim Ateş, Hüseyin Azili, Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanları Murat Hazımlı ve Ali Yıldırım katıldı.
Toplantının açış konuşması İNTES Genel Sekreteri H. Necati Ersoy tarafından gerçekleştirildi. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ersoy, 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren Türkiye genelinde çok uzun yıllardır ayrı ayrı verilen muhtasar beyannameler ile SGK prim hizmet beyannamelerinin birleştirildiğini aktardı. Artık tek beyanname verileceğine vurgu yapan Ersoy “Bu değişiklik işyerlerimizde yerleşik alışkanlıkların gözden geçirilmesi, bazılarının değiştirilmesi anlamına geliyor. Yeni düzenlemenin özelliklerinin ve farklılıklarının bilinmesini gerektiriyor.” dedi.
İnşaat sektörünün proje ve şantiye bazlı çalışmaları dikkate alındığında sosyal güvenlik sistemi açısından asgari işçilik uygulamaları, ilişiksizlik belgeleri gibi özel uygulamalara en fazla muhatap olan sektör olduğuna dikkat çeken Ersoy, inşaat sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin muhtasar ve prim hizmet beyannameleri konusunda pek çok sorunla karşılaşabileceğine ilişkin görüşlerini paylaştı.
Toplantı Özet Metni Aşağıdaki Linkte Yer Almaktadır

İnşaat Sektöründe Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Bilgilendirme Toplantısı