İletişim

KÜLTÜR MAHALLESİ BUDAK SOKAK TEKFEN SİTESİ
NO: 1 34340 ULUS, BEŞİKTAŞ / İSTANBUL
(212) 359 35 00 (212) 359 35 08 tekfen@tekfen.com.tr www.tekfeninsaat.com.tr
GENEL MÜDÜR
Mustafa KOPUZ

GENEL MÜDÜR YARDIMCILARI
Tolga KÜÇÜKAVŞAR / Teklif
İlhan HAZAR / İş Geliştirme
Doğan GEGEOĞLU /Satın Alma & Lojistik
Bülent KARACA / Operasyon, İmalat Tesisleri
Geniş çaplı faaliyetleri ağır inşaat işlerinden rafineriler ve petrokimya tesislerine; uydu kentlerden büyük endüstriyel işleme tesislerine; boru hatları ve deniz yapılarından güç tesisleri, elektrik ve iletişim işlerine kadar çeşitlilik göstermektedir.
1 – AZERBAYCAN – VERGİLER BAKANLIĞI YENİ YÖNETİM BİNASI

Vergiler Bakanlığı Genel Merkez Binası İnşaatı 2 bodrum ve 31 normal kattan oluşan 168 m yüksekliğinde (44.270 m2 inşaat alanı) çalışma alanları, spor salonu, restaurant ve konaklama alanları içeren bir ofis yapısı (Tower) ile konferans salonu, kafeterya ve lobiden oluşan Podium yapısından oluşmaktadır. Proje, Baku’nün enerjik ruhunu yansıtırken bakanlık çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılayacak istisnai bir yapıdadır. Bu sıradışı dizayn, Vergiler Bakanlığı Projesini klasik 21. yüzyıl modern mimari örneği olmasını sağlayacaktır.

2 – TÜRKİYE – TANAP TRANS ANATOLIAN DOĞALGAZ BORU HATTI PROJESİ – KOMPRESÖR VE ÖLÇÜM İSTASYONLARI

TANAP koridoru Güney Kafkasya Doğalgaz Boru Hattı (SCP)’ye bağlandığı Türkgözü/Posof/Ardahan’daki Gürcistan/Türkiye sınırında başlar; TAP Boru Hattı’na besleme yapacağı İpsala/Edirne’deki Türkiye/Yunanistan sınırında son bulur. Türkiye doğal gaz dağıtım ağına bağlantı sağlamak için, Türkiye’de Eskişehir ve Trakya’da olmak üzere birer adet çıkış istasyonu mevcuttur.

Yapımı devam etmekte olan TANAP Projesi toplam 1.805 km uzunluğunda 56 inç ve48 inç’lik bir boru hattı sistemi olup, gerekli özelliklerde ve miktarda doğal gazı başlangıç aşamasında 16 milyar m3 ve kademeli olarak arttırılarak yıllık 31 milyar m3 kapasite ile taşıyacaktır. Yıllık 6 milyar m3’lük gazın, Gaz İletim Anlaşması (GİA) kapsamında çıkış istasyonları ile Türkiye’deki tüketicilere dağıtımı sağlanacaktır.

3 – TÜRKİYE – ALİAĞA SOCAR TÜRKİYE EGE RAFİNERİSİ (STAR) PROJESİ – P2B ELEKTROMEKANİK VE ÇELİK BİNA İNŞA İNŞLERİ

SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi (STAR), Aliağa/Türkiye’de yer alan özel sektör yatırımı nitelikli bir rafineri projesidir.

Rafineri sahası, İzmir’in 50 km kuzeyinde ve Aliağa Petkim Yarımadası üzerinde yer almaktadır. Bulunduğu bölge itibariyle zorlu coğrafik koşullar barındıran bu saha, inşaat faaliyetleri için sınırlı bir mobilizasyon alanı sunmaktadır. Projenin toplam kurulum alanı yaklaşık 2.400.000 m2’dir.

Rafineri tipi “Yüksek Kompleksiteli Yüksek Dönüşümlü Ham Petrol Rafinerisi” olup, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahiptir. Rafineri tasarım ham petrolleri olarak, Ural, Azeri Light ve Kerkük petrolleri öngörülmektedir. STAR Rafinerisi, inşa edilecek 63 tank ile birlikte 1.640.000 m3 depolama hacmine sahip olacaktır.

4 – TÜRKİYE – BTC BORU HATTI TAMİR HİZMETLERİ PROJESİ

Ana boru hattında güzergah değişimi ve bypass, vana istasyonlarında güçlendirme ve güvenlik sistemleri, Pompa istasyonlarında hat vanası değişimleri, borulama işleri ve muhtelif shutdown aktiviteleri, hat boyunca çeşitli nehir geçişi ve toprak kayması yaşanan noktalarda jeolojik iyileştirmeler/tahkimatlar yapılması, hat vanalarında temel güçlendirme işleri ve muhtelif destek hizmetleri verilmektedir.

5 – ANKARA – İZMİR HIZLI TREN PROJESİ AFYON – UŞAK (BANAZ) KESİMİ (YENİ Km: 151+500 – 231+214,56 ARASI) İLE AFYONKARAHISAR DİREKT GEÇİŞİ ALTYAPI İNŞAATI YAPIM İŞİ

Doğuş -Tekfen Adi Ortaklığı’nın yürüttüğü Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi Afyonkarahisar-Uşak (Banaz) Kesimi (YENİ Km: 151+500 – 231+214,56 arası) Altyapı İnşaatı Yapım İşinde Doğuş İnşaat pilot ortak olarak belirlenmiştir.

Projenin süresi 36 ay olup, işin en yoğun döneminde direkt personel sayısının 2,500 kişi mertebelerine ulaşması beklenmektedir.

6 – KATAR – AL KHOR OTOYOLU TASARIM VE YAPIM İŞİ

Proje Doha’nın kuzeyine doğru var olan otoyolun iyileştirmesi ile birlikte dokuz adet katlı kavşağın tasarım ve inşaatını kapsamakta olup, 4 katlı kavşakların iyileştirilmesini de içermektedir. Teklif edilen iyileştirme genel olarak mevcut Al Khor Sahil Yolu boyunca Lusail ile Al Khor Bypass arasındadır. Mevcut yollar ile otoyol arasındaki bağlantı yaklaşık olarak 300 m olacak ve ASHGHAL Otoyol Tasarımı ve trafik şartnamelerine göre yapılacaktır. Faz 1’in güney uzanı yaklaşık Doha Golf Kulübü ve kuzey sınırı Önerilen Simaismah Kavşağı’dır. Faz 2’nin güneydeki başlangıç noktası Simaismah Kavşağı ve kuzey sınırı ise Al Khor Baypass’tan Al Khor Stadı sinyaline kadar olan kısımdır.

7 – SUUDİ ARABİSTAN – YANBU CİDDE BORU HATTI

Projenin amacı, Suudi Arabistan Krallığı’nın Mekke Bölgesi’nin ihtiyacı olan rafine edilmiş ürün taleplerini yeterli olacak şekilde karşılamaktır. Önerilen Yanbu Dağıtım Merkezi’nden mevcut ve genişletilmiş North Jeddah Bulk Plant tesisine ürün sunmak üzere 577 MBD (sırasıyla 240 MBD ve 337 MBD) nihai kapasitesiyle yeni bir boru hattı sistemi (YNJ-1 & YNJ-2) planlanmaktadır.

8 – QATAR – AL-THUMAMA (THE FIFTH PRECINCT) STADYUMU PROJESİ

The Fifth Precinct Stadyumu, Katar’da 2022 yılında yapılacak olan FIFA Dünya Kupası maçlarına ev sahipliği yapacak 8 stadyumdan biridir. Aynı zamanda kupa finalleri, çeyrek final ve grup maçlarının yapılacağı stadyum olma özelliğini taşımaktadır. Al Thumama’da bulunan ‘The Fifth Precinct Stadyum’, halihazırda Katar Futbol Federasyonu Teknik Komitesi tarafından kullanılan, dört adet dış antrenman sahası ve ofisleri içeren 515.400 metrekarelik bir alanda Doha’nın en hızlı gelişen bölgelerinden birinde bulunmaktadır

Stadyum, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) standartlarını turnuva modunda karşılayacak şekilde tasarlanacak, inşa edilecek ve turnuva süresince en az 40.000 seyirci barındıracaktır. Dünya Kupası’ndan sonra stadyum, kapasite olarak 20.000 kişi kapasiteye düşürülecek ve yerel futbol kulüpleri için bir spor kentine dönüştürülecektir.

Tekfen İnşaat, %50 ortağı olduğu Tekfen – Al Jaber Engineering Ortak Girişimi olarak, Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası’nın çeyrek final aşamasına kadar maçlarının oynanacağı, 40.000 kişilik “Fifth Precinct Stadium’ projesini anahtar teslimi olarak üstlenmiştir.

9 – KAZAKİSTAN – KUYUBAŞI BASINÇ YÖNETIM PROJESİ

GATE Tengizchevroil ile, bu firmanın Geleceğe Dönük Büyüme Projesi (FGP) / Kuyubaşları Basınç Yönetimi Projesi (WPMP) kapsamında, 2017 Kasım ayında 52 aylık bir sözleşme imzalanmıştır. Geleceğe Dönük Büyüme Projesi, Tengizchevroil’in petrol üretim kapasitesini artıracak bir projedir ve 3 yeni tesisi kapsamaktadır: Üçüncü Nesil Üretim Tesisi, Basınç Artırım Tesisi ve Üçüncü Nesil Enjeksiyon Tesisi. GATE olarak kapsamımız Tengiz’de Bölge 51 olarak adlandırılan alanda İnşaat, Mekanik, Elektrik ve Cihaz Kurulum İşleridir.

Proje süresi, sözleşme imza tarihinden itibaren 52 aydır.

Proje, Kahverengi Saha ve Yeşil Saha olarak 2 ana sahaya ayrılmıştır. Bu Sahalar 50 farklı operasyon alanlarına sahiptir. Kahverengi saha operasyon alanları iş kapsamı, hali hazırdaki yapıların modifikasyon işleridir. Yeşil saha operasyon alanları iş kapsamı, yeni yapıların inşası işleridir.

10 – KAZAKİSTAN – İNŞAAT YERLEŞKESİ ALTYAPI ve İNŞAAT İŞLERİ

Tengizchevroil (TCO), Tengiz Petrol Sahası’nın mevcut üretim kapasitesini arttırmak amacıyla büyük ölçekli bir genişleme projesi olan FGP/WPMP (Future Growth Project/Wellhead Pressure Management Project) projesini yürütmektedir.

FGP/WPMP projesine destek altyapısını oluşturma adına ise Tengiz alanında mevcut olan Kuzey İnşaat Yerleşkesinin kuzeybatısına düşen yeni bir İnşaat Yerleşkesi yapılması gereksinimi doğmuştur. Bu yeni yerleşkenin yaklaşık saha oturum ölçüleri 1,100 m X 2,140 m olacaktır.

Bu söz konusu yerleşke hem FGP/WPMP proje yönetiminin bulunacağı tesisleri bünyesinde bulunduracak, hem de FGP/WPMP projesi kapsamında görev alacak müteahhit firmaların üssü konumunda olacaktır. Yerleşke aynı zamanda FGP/WPMP projesinin malzeme stok sahası işlevini görecektir.

11 – KAZAKHSTAN – GEÇİCİ İNŞAAT TESİSLERİNİN İNŞAATI VE MONTAJI

Geçici İnşaat Tesisleri (TCFs), FGP dahilindeki inşaat faaliyetlerini desteklemesi yönünde tasarlanmıştır. Bu tesisler FGP projesi kapsamında bulunan 3GP (Third Generation Project), 3GI (Third Generation Injection) ve GA (Gathering Area) ana saha çevrelerinde olmak üzere farklı alanlarda inşa edilecektir.

Proje süresi, sözleşme imza tarihinden itibaren 18,5 aydır.

Geçici İnşaat Tesisleri, 7 farklı tipte olmak üzere toplam 41 adet tesisten oluşmaktadır.

Bütün Geçici İnşaat Tesisleri için İnşaat, Altyapı, Üstyapı, Mimari, Mekanik, Elektrik, HVAC, F&G ve IT/Telekomünikasyon işleri proje dahilindedir.

12 – AZERBAYCAN – SHAH DENİZ FAZ 2 PROJESİ SANGACHAL KARA TERMİNALİ TESİSLERİ

Shah Deniz Faz 2 Kara Terminali Tesisleri, Bakü şehir merkezine 45 km mesafede mevcut Sangahcal Terminali’nin yanında kurulmaktadır.

İnşaatı yapılacak tesislerin muhteviyatı:

Gaz ve Kondensat Proses Üniteleri

Enerji Üretim Ünitesi

Depolama Tankları

Proses için Yardımcı Sistemler

Telekomünikasyon ve Kontrol Sistemleri

Binalar

Hazar Denizi kıyısından Kara Terminaline Boru Hatları

Mevcut Sangachal Terminal’i Ünite ve Sistemlerine Bağlantılar ve Yeni Kontrol Odası Binası

Geçici Tesisler

İş kapsamında, tesislerin yapımına yönelik inşaat tasarım mühendisliği, kazık ve temel işleri, yeraltı ve yüzey drenaj sistemleri, terminal ulaşım ve tesis içi yolları, proses ekipmanları, tasarım dahil depolama tankları, boru köprüleri, borulama, elektrik ve kontrol sistemleri ile ilgili olarak tüm inşaat ve montaj faaliyetleri vardır.

13 – KATAR – AL MUNTAZAH STREET VE WEST CORRIDOR ARASI DOĞU ENDÜSTRİYEL YOLU PROJESİ

Al Muntazah Street ve West Corridor arası Doğu Endüstriyel Yolu Projesi (P017 C2) Doha’nın Güneyinden Al Furousiya Street ve North Corridors’a bağlanan yüksek kalite ve yüksek kapasiteli stratejik Otoyol Bağlantısıdır. Endüstriyel Bölgeye ve dinlence tesislerine taşıt ulaşımı sağlar. Ayrıca yerel bölgenin Yüzey Suyu Drenaj Sisteminin bir kısmına kolaylık getirmektedir.

Proje yaklaşık 2.5 km uzunluğundaki otoyolun inşasını kapsamaktadır. Al Muntazah Street ve West Corridor arası Doğu Endüstriyel Yolu inşası, 3 adet sinyalize hemzemin kavşaklı 3 köprü yapısında bölünmüş 3 ana yol ve ana yolun her bir tarafında 3 şeridi toplayıcı yol sistemini içermektedir. Köprü yapısına ulaşmak için P010’dan gelen dört şeritli bölünmüş taşıt yolu daraltılarak üç şeritli bölünmüş taşıt yolu yapılacaktır. İki adet yaya alt geçidi, yürüme yolları ve bisiklet yolları da Projenin bir bölümünü oluşturmaktadır.

Proje kapsamında bir adet yağmur suyu drenaj sistemi ve mikro tünel (2000 mm çapında ve 1855 m uzunluğunda) yapılacaktır. Proje; alt yapı binalarının yapılandırılması, korunması ve yeni alt yapı binaları ve ITS (Akıllı Trafik Sistemi) kurulumunu kapsamaktadır. Kapsamlı bir peysaj ve çevre düzenlemesi Projenin bir bölümünü oluşturmaktadır. Proje 2 Otoyol projesi ile ilişkilidir: kuzeyde Al Muntazah Street (P012) ve güneyde East-West Corridor (P010). Her iki mücavir Otoyol projesi halen inşaat halindedir. Bununla birlikte, komşu endüstriyel alan dahilinde yol ve drenaj işlerinde iyileştirme işleri Proje inşası süresince devam edecektir.

14 – TÜRKİYE – TÜRKAKIM ALIM TERMİNALİ PROJESİ

TürkAkım Alım Terminali Projesi; Rusya’nın Anapa kenti yakınlarından başlayıp, her biri 930 Km’lik olan çift sıra boru hattının Karadeniz boyunca ilerleyip kara ile bağlantısının yapıldığı terminal projesidir. Terminal İstanbul’a 100 km uzaklıktaki Kıyıköy’de inşa edilmektedir. Bu proje ile doğalgaz 32 inç’lik boru hatları ile Karadeniz üzerinden Türkiye’ye nakledilecektir.

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. proje kapsamındaki alım terminalinin; inşaat, mekanik ve E&I işleri ile birlikte kara bağlantısından terminale kadar yapılacak 2×1,5 km’lik boru hattı ve de terminal ulaşım yollarını da üstlenmektedir.
TEKFEN MÜHENDİSLİK A.Ş.

TEKFEN İMALAT VE MÜHENDİSLİK A.Ş.

HMB

AZFEN