İNTES-TMB Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İftar Programı

 

 

Sendikamızın Türkiye Müteahhitler Birliği – TMB iş birliğinde organize ettiği iftar programı 17 Nisan 2019 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Cahit Turhan’ın teşrifleriyle gerçekleşmiştir.

İftar programına Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu ile ilgili bürokratlar, Ulaştırma VE Altyapı Bakanlığı bağlı ve ilgili kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, üst düzey bürokratlar ve Türkiye’de görev yapan büyükelçiler ve mensupları ve üye firmalarımızın yöneticileri katılım göstermişlerdir.

Programda her iki kuruluş adına Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün konuşma gerçekleştirmiştir.

Sayın Yenigün konuşmasında yeni yatırım önceliklerinin belirlenmesi gerektiği vurgusu üzerinde durmuştur. Bütçe olanakları dikkate alınarak kamu harcamalarında yapılan tasarrufların birçok firmamızı zor durumda bıraktığını Sayın Bakanın dikkatine sunan Yenigün mevcut projelerin geleceğine bir an önce karar verilmesinin beklendiğini, yeni yatırımların önceliklerinin de belirlenmesi gerektiğine ilişkin sorunlarımızı aktararak, kısa ve orta vadeli plan yapılamadığı yönünde sektörün içinde bulunduğu durumu aktarmıştır.

Yenigün sözlerinin devamında yatırım önceliklerinin belirlenmesi ve ödeneklerin açıklanmasının kritik önem taşıdığını, taşeronların, tedarikçilerin ve çalışanların da bu kararları beklediğine açıklama getirerek 2019 yılında önceliği, devam etmekte olan işlerin tamamlanmasına vermek gerektiğine ve ihtiyaç duyulan ek ödenek tahsisinde Sayın Bakandan destek beklendiğine dair ifadeler kullanmıştır.

Yenigün’ün ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın M. Cahit Turhan konuşma gerçekleştirmiştir. Turhan sözlerine İNTES ve TMB üyelerinin kapasitesinden söz ederek başlamış, her iki kuruluşumuzun da sektördeki önemine ve gücüne değinmiştir.

Sektörün sorunlarını iyi bildiğini ifade eden Sayın Bakan Turhan bugüne kadar sektörün önündeki engelleri kaldırmak için çalıştıklarını ve çalışmaya da devam edeceğini önemle vurgulamıştır.

Sektörümüzde devam eden büyük ölçekli projelere ilişkin de konuşan Sayın Turhan bu projelerin birçoğunu yap-işlet-devret modeli ve kamu-özel ortaklığıyla hayata geçirdiklerini dile getirdiklerini, projelerin en önemli çözüm ortağının özel sektör olduğuna ilişkin düşüncelerini paylaşmıştır. Bakan Sayın Turhan yüksek maliyetli projelerin yine kamu özel sektör iş birliği projeleri ile yürütüleceğine dair bilgileri paylaşmıştır.

Ödenek sıkıntısı gibi sektörün sorunlarını yakından tanıyan bir Bakan olarak bu sıkıntıları hep birlikte yenileceğini belirtmiş, Sayın Yenigün’ün konuşmasında değindiği tasfiye, devir konularına da şu açıklamaları getirmiştir

Bakan Sayın Turhan, geçtiğimiz yıl özellikle malzeme fiyatlarında oluşan enflasyon üstü artışların bazı işlerin yapılabilirliğini zorlaştırdığını, TEFE-TÜFE rakamlarının bu artışları karşılayamadığını, 2018 yılında sektörün sorunlarına çözüm olmak için fiyat farkı kararnamesi hazırladıklarını fakat sadece Tasfiye Kanunu’nu meclisten geçirerek uygulamaya koyduklarını, bunu takip edeceklerini, tasfiye edilen işlerin yeniden ihalelerinin gerçekleştirileceğini, sektör temsilcilerimize açıklamıştır. Sayın Bakan ülkemizin bu altyapı yatırımlarına ve hizmetlere ihtiyacı olduğunu bu nedenle tasfiye edilen işlerin bir an önce yeniden ihalelerini gerçekleştirip, bunları tamamlayıp ülkemizin ve insanımızın hizmetine sunacaklarına ilişkin planlarını anlatmıştır.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 50 F: 0 312 441 36 43 ∙ İNTES@İNTES.ORG.TR
  • © İNTES, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.