Geleneksel Toplantının Konuğu Adil Karaismailoğlu oldu

183’üncü İNTES Geleneksel toplantısının onur konuğu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu oldu. Dünya Gazetesi yazarlarından Vahap Munyar’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, Bakan Karaismailoğlu İNTES üyelerinden gelen soruları cevaplandırdı.

İNTES, Geleneksel Toplantılarını Covid 19 sonrasında dijital platformda sürdürdü. 21 Ocak 2021 tarihinde gerçekleşen toplantıya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu davet edildi. Moderatörlüğünü Vahap Munyar’ın üstlendiği toplantının açılışı İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu tarafından yapıldı.

İNTES’in 37 yıldır sürdürdüğü toplantılar serisine COVID-19 sebebiyle ara vermek zorunda kaldıklarını belirten Başkan Celal Koloğlu, yeni yılla birlikte bunları dijital ortamda devam ettirme kararı aldıklarını söyledi.

Ekonomi basınının köklü kuruluşu DÜNYA ile İNTES Dünyası toplantılarını başlattıklarını belirten Koloğlu, toplantıya katılımından dolayı Bakan Karaismailoğlu’na  teşekkür etti. Karayolları, demiryolları ve metro projeleri başta olmak üzere haberleşme ve ulaştırma

yatırımlarında Türkiye’nin geldiği noktadan gurur duyduklarının altını çizen Koloğlu, “Zor süreci birlik ve beraberlik ruhu ile atlatmaya gayret ettik. Devletimizin pandeminin ekonomik etkilerini azaltma yönündeki politikalarının kıymetini biliyoruz.” dedi.

Kendilerinin de projelerde gerekli tedbirleri alarak, bunları tamamlamak ve istihdamı korumak için yoğun çaba sarf ettiklerine dikkat çeken Koloğlu, “Önceliğimiz aciliyeti olan

projelerin her tür tedbir alınarak tamamlanmasıdır. Önceliğimiz ülkemiz altyapı yatırımlarına katkı vermektir. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz unsur, belirsizliklerin giderilmesidir. Öte yandan bütçe olanaklarımızı çok daha verimli kullanmamız gereken bir döneme giriyoruz.” diye konuştu.

Toplantıda Munyar sözü Adil Karaismailoğlu’na devretti. Türkiye’nin 18 yılda ulaştırma ve altyapıya 910 milyar liralık yatırım yaptığını belirten Karaismailoğlu, önümüzdeki dönemde yatırımlarda karayolu ile demiryolunun payının  eşitleneceğini bildirdi. Ankara-Sivas YHT hattının bu yıl hizmete açılacağı bilgisini veren Karaismailoğlu, limanları demiryollarına ve OSB’lere bağlayacak proje için Dünya Bankası’nın 500 milyon Euro krediyi onayladığını aktardı.