Yüz Seksen Dördüncü

Geleneksel Toplantımızın Onur Konuğu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sn. Zehra Zümrüt Selçuk oldu

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) 184’üncü Geleneksel Toplantısı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımıyla yapıldı.

Dünya Gazetesi işbirliğiyle Vahap Munyar’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmalarını İNTES Başkanı Celal Koloğlu ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol yaptı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, pandemi döneminde çok önemli adımlar atıldığını ve teşvikler verildiğini, inşaat sektörünün biten işler sebebiyle fesih yasağı kapsamı dışında tutulmasının önemli olduğunu ifade etti.

Koloğlu, «Kısa çalışma ve ücretsiz izin sürelerinin işçilik alacaklarının hesabında nasıl dikkate alınacağının belirleneceği bir mevzuata ihtiyaç duyuyoruz.» dedi.

İkale sözleşmelerinin bildirilebilmesi için özel bir çıkış kodu olması önerisinde bulunan Koloğlu, teşvik uygulamalarındaki sadeleştirmenin de etkinliği ve verimliliği artıracağını vurguladı.

Sektörün dünyanın 128 ülkesinde iş alanı yaratmaya hazır olduğuna dikkat çeken Koloğlu, yurt dışı istihdamında Bakanlıkla yapılacak işbirliğini de çok önemli gördüklerini belirtti.

Koloğlu’nun ardından söz alan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, TİSK üyelerinin pandemi dönemine 2 milyon istihdamla girdiklerini ve bu sayıyı koruduklarını ifade etti.

Kısa çalışma ödeneği desteğinin bu isimde veya başka bir isimle devam etmesi yönündeki taleplerini daha önce ilettiklerini hatırlatan Akkol, bütçe kısıtlılığının farkında olduklarını ancak istihdamın korunması açısından da yeni teşviklere ihtiyaç olduğunu anlattı.

İNTES üyelerinden gelen soruları cevaplandıran Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, inşaat sektörünü; gerek ekonomiye gerekse istihdama katkısı yönüyle çok önemsediklerini söyledi.

Bakan Selçuk, «İNTES ile verimli paydaşlığımız var. Biz inşaat sektörünü önemsiyoruz çünkü ekonomide lokomotif sektörlerden birisi. Ülkemizde büyümenin inşaat sektörüyle eş zamanlı olduğunu görüyoruz. Sizlerin de desteğiyle 2021 yılını fırsata dönüştüreceğimize inanıyorum. » dedi.

Selçuk: «İnşaat sektörü çok güçlü ve dünyanın birçok ülkesinde çalışma yapıyorlar. İŞKUR olarak sektörün yurt dışı çalışmalarında iş ilişkisinin sağlıklı yürümesi için aracılık görevi görüyoruz. Bakanlığımızı İNTES ile işbirliği çok önemli. Biz şimdi çalışma yapılacak ülkelerin mevzuatlarının çevirisini yaparak yayınlamayı planlıyoruz. Böylece hem işverenler hem de çalışanlar, gittikleri ülkenin mevzuatını bilerek sözleşmelerini imzalayacaklar. İşveren de maliyet hesabını daha doğru yapacak. İşçi ve işveren haklarını birlikte korumak için tekrar çalışma yapabiliriz.» dedi.

“İş sağlığı ve güvenliği konusunda İNTES’le işbirliğinden çok memnunuz”

«Temel amacımız ölümlü iş kazalarını sıfıra indirmek. Bu noktada İNTES ile işbirliğinden çok memnunuz. İyi bir farkındalık çalışması yürüttük. 160 bin şantiyede 1 milyon çalışanı kapsayacak çalışma yaptık. İnşaat sektörüne özel eğitim modülleri geliştirdik. İNTES’in de uzman kadrosuyla buna güçlü katkıları oldu. Bu alandaki çalışmaların iş kazalarının azaltılmasına katkısı olacağına inanıyoruz.»

Toplantının ardından söz alan İNTES Başkanı Celal Koloğlu, geleneksel toplantılarda plaket yerine İNTES Hatıra Ormanı’na ağaç dikildiğini belirtti. Koloğlu, Bakan Selçuk adına dikilen 50 ağaca ilişkin sertifikanın sunulacağını aktardı.